Enyhén csökkentek a világpiaci élelmiszerárak
Júliusban enyhén csökkentek a világpiaci élelmiszerárak, az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) által számított árindex 0,8 százalékkal 161,9 pontra süllyedt az előző havi 163,2 pontról.
A júliust megelőző öt hónapban még rendre emelkedtek az árak.
A FAO élelmiszerár-indexe egy kereskedelemmel súlyozott mutató, amely az öt legfontosabb élelmiszer alapanyag – növényi olajok, szemes termények, húsfélék, tejtermékek és cukor – nemzetközi piaci árait veszi figyelembe.
A FAO csütörtökön kiadott jelentése szerint júliusban a gabonaféléket és a növényi olajokat alacsonyabb áron jegyezték a nemzetközi piacon, míg a tejtermékek, húsfélék és a cukor drágult.
A szemes termények ára 5,6 százalékkal csökkent, miután az Egyesült Államokban, a világ legjelentősebb kukorica termesztő és exportáló országban kedvező volt az időjárás a fontosabb kukoricatermelő régiókban. A Fekete-tenger környékén bőségesen áll rendelkezésre búza, így annak is kedvezőbb lett az ára. Ezzel szemben a basmati és hosszú szemű rizskészletek fogyatkozásával a rizs valamelyest drágult.
Május óta tart a lefelé menő trend a növényi olajok esetében. A júliusi 2,8 százalékos csökkenés mögött alapvetően a pálmaolaj áll: az ára öthónapos mélypontra süllyedt, mert Dél-Ázsiában jól áll a termés, miközben a globális kereslet inkább nyomott. A szója-, napraforgó- és repceolaj ára is mérséklődött a várhatóan bőséges készletek miatt.
Az alapvető élelmiszer alapanyagok további csoportjai nemzetközi szinten drágultak.
A tejtermékeken belül (+3,2 százalék ) főleg a vajért kellett többet fizetni, bár az ár az előző évekhez képest még így is alacsony szinten van.
A húsfélék ára 1,3 százalékkal nőtt az Európai Unióban tapasztalható vágósertés-hiány és a csendes-óceáni térség alacsonyabb birka- és marhahús kibocsátása miatt. A nemzetközi kereslet a hús iránt továbbra is erős, kiemelten például Kínában vagy más ázsiai országokban.
Júliusban felértékelődött a brazil valuta az amerikai dollárral szemben, részben emiatt is emelkedett, 2,2 százalékkal, a FAO által regisztrált cukorár.
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD), valamint a FAO a mezőgazdaságnak a 2016 és 2025 közötti időszak kilátásairól készített, júliusban közzétett jelentésében azt jósolta, hogy stabilak lesznek az árak, mert lassabban növekszik majd az élelmiszerek iránti globális kereslet, miközben a mezőgazdasági termelékenység emelkedésének és a vetésterületek enyhe bővülésének köszönhetően fedezni tudják az igényeket. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
KSH: novemberben a fogyasztói árak 3,7 százalékkal haladták meg az előző év azonos havi értékeket
Novemberben a fogyasztói árak átlagosan 3,7 százalékkal haladták meg az…
Tovább olvasom >FAO: a globális élelmiszerárak több mint másfél éves csúcsra emelkedtek novemberben
Novemberben 2023 áprilisa óta a legmagasabb szintre emelkedtek a globális…
Tovább olvasom >Az élelmiszerárak emelkedése a szeptemberi 3,7 százalékról 3,9 százalékra gyorsult októberben az OECD-ben
Gyorsult az infláció a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD)…
Tovább olvasom >További cikkeink
Fogyasztóvédelmi kiválóságok díjazása: elismerték a 2024. év legjobbjait
Az idei év kiemelkedő fogyasztóvédelmi referensei és különdíjazottjai vehették át…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelés 0,2 százalékkal mérséklődött októberben
Októberben az ipari termelés volumene 0,2, munkanaphatástól megtisztítva 3,1 százalékkal…
Tovább olvasom >A technológiai fejlődés és az üzleti utazások
Az International Workplace Group (IWG) – a hibrid munkamegoldások piacának…
Tovább olvasom >