Versenyképesebbé teszi a magyar sertéstartást a PRRS-mentesítés

Szerző: trademagazin Dátum: 2016. 03. 21. 11:20

A sertésállományok reprodukciós zavarokkal és légzőszervi tünetekkel járó szindrómájától (PRRS) való mentesítése versenyképesebbé teszi a magyar sertéstartást és új exportpiacokat nyithat meg a magyar gazdák számára – közölte a Földművelésügyi Minisztérium (FM) hétfőn az MTI-vel.

sertes10

A tájékoztatás szerint az Európai Unió jóváhagyását követően március 18-án hatályba lépett a PRRS rendelet módosítása, így az unió által is elfogadott mentesítési program zajlik Magyarországon.

Felidézték: az állategészségügyi projektet Magyarország mind az unióban, mind a világ nagy sertéstartó államai között elsőként indította el 2014-ben. Ekkor hét megyében indult kísérleti jelleggel, 2017-re pedig az utolsó két megyében – Jász-Nagykun-Szolnok és Bács-Kiskun – is megkezdődik. Azt szeretnék elérni, hogy Magyarország 2020-ra a betegségtől mentessé váljon – közölte a tárca.

Az elmúlt két évben öt megye (Vas, Zala, Nógrád, Heves és Borsod-Abaúj-Zemplén) már mentes lett a betegségtől, június 30-ig pedig további négy (Baranya, Fejér, Pest, Tolna) fejezi be a programot, így az ország csaknem 50 százaléka mentessé válik.

A világon a PRRS – az okozott károk és a nagy mennyiségű antibiotikum-felhasználás miatt – több milliárd euró veszteséget okoz a termelőknek, ezért is különösen fontos a magyar nemzeti PRRS mentesítési program sikeressége. A gyógyszerfelhasználás csökkenése nemcsak pénzmegtakarítást jelent, hanem egyúttal a kiváló hazai sertéshús minőségét is tovább emeli – áll a közleményben.

A PRRS vírus a kocákban reprodukciós zavarokat, fiatal állatokban pedig légzőszervi tüneteket idéz elő. Csak a házisertéseket és vaddisznókat fertőzi meg a vírus, az emberre veszélytelen. (MTI)

Kapcsolódó cikkeink