Nem nőtt, de nem is csökkent jelentősen a járvánnyal szembeni félelmünk
Már közel 4 hete tart az NMS Market Research National Pandemic Alarm néven futó tracking kutatása, amely a lakosság járványhelyzettel kapcsolatos érzéseire, hangulatának változásaira koncentrál a közép- és kelet-európai régió öt országában, Magyarországon, Csehországban, Szlovákiában, Lengyelországban és Bulgáriában.
A vizsgált öt index kisebb ingadozásokat mutat az egyes országokon belül, szignifikáns eltérések inkább az országok között tapasztalhatók. Továbbra is igaz, hogy Csehországban a lakosság sokkal higgadtabb és optimistábban látja a helyzetet, mint a többi vizsgált országban. Itt a betegségtől való félelmet vizsgáló pánik index például a március 26 és április 6 közötti időszakban 4,5, míg hazánkaban csak 0,7 százalékpontot esett.
A csehek a járvány jövőbeli alakulásáról is másként vélekednek, mint mi magyarok: több, mint 9 százalékpontnyi különbség mutatkozik a két ország pesszimizmus indexe között. Hazánkban a válaszadók 49%-a gondolja úgy, hogy a járvány valószínűleg nyárra lecseng, de a gazdasági hatásai a járványveszély elmúlta után is még hosszú hónapokig érződni fognak.
Azt nem tudhatjuk biztosan, hogy a csehek optimizmusa összefüggésben van-e a kormány válságkezelő intézkedéseivel, mindenesetre a bizalmi index náluk az egyik legmagasabb a régióban, 66,3 ponton áll. Magyarország a lengyelekhez hasonlóan a középmezőnybe tartozik, de míg Lengyelországban a bizalmi index közel 6 százalékpontot csökkent a vizsgált időszakban, addig hazánkban 4,2 százalékpontot emelkedett.
A március 26 és április 6. közötti időszakban a legnagyobb változás a személyes érintettség indexben mutatkozik Magyarországon, a mutató 3 pontról 7,4 pontra nőtt. Ez azt jelenti, hogy bár még mindig alacsony azok száma, akik ismeretségi körükben, családjukban tapasztaltak koronavírusos megbetegedést, számuk mégis növekszik. A betegségtől való félelem sokakat késztet arra, hogy valamilyen módon maguk is tegyenek a betegség elkerülése érdekében. 64% nyilatkozott úgy, hogy csak a legszükségesebb esetben megy el otthonról, 77% gyakrabban most kezet, mint korábban tette és 59% fertőtleníti is a kezeit. A válaszadók több, mint harmada visel maszkot és közel ugyanennyien gumikesztyűt, amikor elmegy otthonról, de ugyanígy jellmező a kilincsek, kapcsolók rendszeres fertőtlenítése és az utcán használt ruhanemű azonnali mosása is hazaérkezés után. 36% szed több vitamint, immunerősítőtt ebben az időszakban, de csak 18% gondolja úgy, hogy egészségesebb élelmiszerek fogyasztásával is védekezhet a betegséggel szemben.
Kapcsolódó cikkeink
Nagy áremelésre készül a boltok 70 százaléka, pesszimisták a vásárlók
Augusztusban már negyedik hónapja tart az üzleti és fogyasztói várakozások…
Tovább olvasom >Magazin: Krisán László: „A válságkezelésben mindenkinek van felelőssége”
Az elmúlt időszakban számos tényező nehezítette a hazai vállalkozások mindennapi…
Tovább olvasom >Győrffy Balázs: „Az élelmiszeripar stratégiai jelentőségű ágazat”
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) közel 400 ezer tagjának érdekében…
Tovább olvasom >További cikkeink
Megjelent a Trade magazin 2024/12-2025/1. száma
A digitális verzió ezúttal is bővített formában, 192 oldalon jelent meg. Alább, a levél alján…
Tovább olvasom >Visszafogott év után erős az ünnepi szezon
Az online vásárlók 74%-a, mintegy 3,1 millió fő készül az…
Tovább olvasom >Régiók harca: ezek a legnépszerűbb ételek a magyarok szerint
Mexikói ételekből az országos átlag ötszöröse fogy Debrecenben, míg Szeged…
Tovább olvasom >