Megtorpant a vállalatok beruházási szándéka egy felmérés szerint
Megtorpant a vállalatok beruházási szándéka – ez derült ki a K&H növekedési index legfrissebb adataiból.
Az MTI-nek küldött keddi kutatás szerint az elmúlt fél évben tapasztalt fellendülést követően visszaesett a vállalatok beruházási szándéka, és jelenleg a cégek kevesebb mint fele tervez valamilyen fejlesztést a következő egy év során. Emellett a cégek többsége a beruházásokra szánt összeget sem tervezi növelni. A célokat tekintve egyértelműen a technológiai fejlesztések állnak az élen, és elsősorban az ipari, építőipari és a 2-3,9 milliárd éves árbevételű cégeknél várható leginkább beruházás a következő egy évben.
A hazai, 2 milliárd forint feletti éves árbevételű, nem-állami nagyvállalatok beruházási szándéka az előző két negyedévi fellendülést követően visszakorrigált. A K&H nagyvállalati növekedési index eredménye szerint az előző negyedévi 53 százalékról 45 százalékra csökkent azoknak a cégeknek az aránya, amelyek a következő 1 évben fejleszteni kívánnak. A vállalatok részéről tehát most alacsonyabb beruházási intenzitás várható, emellett pedig azt is látni kell, hogy továbbra sem sikerül tartósan 50 százalék felett tartani a fejlesztési szándékot – mondta el Patrick Van Overloop, a K&H Üzleti ügyfelek divízió vezetője. Hozzátette: a konkrét célokat tekintve a megvalósítandó beruházásoknál erőteljesen visszaesett a hosszabb távon gazdasági bővülést elősegítő beruházások, mint a technológiai fejlesztések, a kapacitásbővítésben gondolkodók aránya pedig gyakorlatilag nem változott az előző negyedévhez képest.
A beruházásokra szánt összegekben sem várható nagy fellendülés, hiszen enyhén erősödött azoknak az aránya, akik idén szinten tartják a fejlesztésekre fordítandó költségeket (70 százalék), miközben az előző negyedévhez képest 29 százalékról 23 százalékra visszaesett azon vállalatok aránya, akik növelni tervezik beruházásaik értékét.
A beruházási szándék összefügg a cég méretével, de míg általában a cég méretével párhuzamosan a beruházási hajlandóság is nő, most ennek a fordítottja igaz. Jelenleg a 2-3,9 milliárd éves árbevételű cégeknél várható leginkább és a 10 milliárd éves árbevételt meghaladó cégeknél a legkevésbé valamilyen fejlesztés a vállalatvezetők várakozásai alapján. A méret mellett a tevékenységi kör is meghatározó, ha beruházásokról van szó. Jelenleg az ipari, építőipari cégek jóval nyitottabbak a beruházásokra (58 százalék), miközben a kereskedelemben és a szolgáltató szektorban ennél jóval visszafogottabbak (38 százalék és 34 százalék). (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Századvég: javult a gazdasági közérzet januárban
A lakosság és a vállalatok konjunktúraindexe is kismértékben negatív érzetről…
Tovább olvasom >Végleg átalakul a munka világa a világjárvány hatására?
A globális járványhelyzet hatására átalakuló munkaerőpiacon minden eddiginél fontosabbá vált…
Tovább olvasom >Fidelity: Kötéltánc
Az eszközárfolyamok 2020 nagy részében jóval az árbevétel-várakozások előtt jártak,…
Tovább olvasom >További cikkeink
Hazánk az uniótól azonnali intézkedéseket sürget a sertéságazatban
Az Európai Unió mezőgazdasági és halászati minisztereinek január 25-i videokonferenciáján…
Tovább olvasom >Jelölési hibákat talált a mogyorókrémek ellenőrzésénél az élelmiszerlánc-biztonsági hivatal
Az idei első termékteszten 34 mogyorókrémet vizsgált a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági…
Tovább olvasom >Pályázati forrásból létrehozott világszínvonalú fejlesztések a Szent István Egyetem Kaposvári Campusán
A kutatói közösség és az ipari szereplők szervezett együttműködésének, a…
Tovább olvasom >