Javul a vállalatok jövedelemtermelő képessége
A magas készpénzállomány, a növekvő jövedelmezőség és a befektetések a legtöbb amerikai és európai vállalatot átsegítik a növekvő termelői árak okozta nehézségeken, így 2022-ben folytatódhat a nyereségek emelkedése – állítják az Euler Hermes hitelbiztosító és az Allianz Research elemzői legfrissebb gazdasági prognózisukban. Az alapvetően kedvező vállalati nyereségkilátásokat azonban beárnyékolja a nyersanyagárak, a bérköltségek és a kamatok vártnál gyorsabb emelkedése.
Az Euler Hermes hitelbiztosító és az Allianz Research elemzői legfrissebb gazdasági előrejelzésükben megállapították: az európai és amerikai vállalatok 2022-es nyereségkilátásai jók, főleg azért, mert a magas készpénzállományuk átsegíti őket a termelési költségek és a kamatok emelkedése miatt jelentkező nehézségeken.
Az elemzés rámutat: tavaly az alapanyagárak növekedési üteme Európa és az Egyesült Államok legtöbb gazdasági ágazatában meghaladta a kiskereskedelmi árak növekedését. Ennek oka egyrészt az ellátási láncokat érintő fennakadások, illetve a nyersanyagok korlátozott rendelkezésre állása volt, miközben újra kellett tölteni a biztonsági készleteket és erőteljesen megugrott a kereslet is. Ugyanakkor Amerikában és Európában is csak az ágazatok mintegy 40 százalékában emelkedtek gyorsabban a kiskereskedelmi árak, mint a nagykereskedelmiek. Hosszabb távon várhatóan az eurózóna szektorainak 53 százalékában (ide tartozik egyebek mellett az autó- és sportszergyártás, valamint a gyógyszeripar), Amerikában pedig az ágazatok 23 százalékában emelkednek jobban a kiskereskedelmi, mint a nagykereskedelmi árak.
„A cégek többsége tervez ugyan áremelést, valójában azonban azt látjuk, hogy csak egy kis csoportjuk (elsősorban az olajipar, a légi szállítás, a ruhaipar, valamint az élelmiszeripar egyes részei) képes áthárítani költségeinek emelkedését a fogyasztókra, másutt az áremelések a kereslet visszaesésével járnának”
– jelzik az Euler Hermes hitelbiztosító és az Allianz Research elemzői.
Az elemzés arra is felhívja a figyelmet, hogy a magas termelési költségek és alapanyagárak várhatóan 2022 második félévéig fennmaradnak, ezért a vállalatok készpénzállománya kulcsfontosságú a nehéz időszak átvészelésében. Ezek a tartalékok a jelek szerint rendelkezésre állnak: Európában a cégek készpénzállománya 690 milliárd euróval, Amerikában pedig 765 milliárd dollárral magasabban áll, mint a Covid-19 okozta válság előtt. Az elemzők arra számítanak, hogy a 2021-ben elhalasztott vásárlások pótlása 2022-ben a legtöbb cégnél növeli az értékesítés volumenét, esetleg az érvényesíthető árrést is, így a vállalatok jövedelemtermelő képessége 2021 után idén tovább emelkedik.
A béremelések hatása
Az eladások növekedése ellensúlyozhatja a növekvő bérkiadásokat (várhatóan 4,7 százalék az Egyesült Államokban és 2,5 százalék az eurózónában), az emelkedő kamatlábakat (várhatóan 0,75 százalék az Egyesült Államokban és 0,25 százalék az eurózónában), valamint a magasabb olaj- és energiaárakat (az elemzők éves átlagban 81 dolláros olajárral [Brent] számolnak). Ennek a helyzetnek kedvezményezettje lehet az Egyesült Államok építőipara, gépgyártása, valamint az eurózóna háztartási berendezéseket gyártó szektora, ezek az ágazatok a nyereségesség erőteljes növekedésével számolhatnak. Ugyanakkor nehézségekkel néz szembe Európában a fémfeldolgozás, amely 2021-ben nagyon jó évet zárt, 2022-ben azonban a magas energiaszámlák miatt várhatóan veszít a nyereségességéből.
A szakértők ugyanakkor hangsúlyozzák, hogy az alapvetően kedvező helyzetben három kockázati tényező is fenyeget: az olaj- és gázárak az Oroszország és Ukrajna, illetve Oroszország és a NATO közötti feszültség miatt a vártnál nagyobb ütemben emelkedhetnek, a béremelések akár 10 százalékra is ugorhatnak, és az elképzelt kamatpályában is inkább felfelé mutató kockázatok mutatkoznak, akár plusz 2 százalék erejéig is.
Ezek a kockázatok a költségszerkezetük alapján eltérő módon érinthetik a legfontosabb szektorokat. Egy esetleges nyersanyagár-sokk, azon belül az olajárak 100 dollárra emelkedése több mint 2 százalékponttal csökkentené az energiaszektor árrését, az élelmiszergyártás rendkívül kitett az alapanyagáraknak, a gépgyártás, a háztartási gépgyártás és az autóipar a fémek árának, a kiskereskedelem a logisztikai költségek emelkedésének, az olaj- és gázipar pedig a szolgáltatások díjainak. Emellett számos ágazatban kulcsfontosságúak az úgynevezett köztes javak, vegyi anyagok és alkatrészek, amelyek maguk is függnek a felhasznált nyersanyagoktól.
Kapcsolódó cikkeink
Sikeres konzorciumi projektet zárt a Mol és a Pannon Egyetem
Sikeres konzorciumi projektet zárt a Mol és a Pannon Egyetem,…
Tovább olvasom >Így vásároltak idén karácsonyra a magyarok
A karácsony az év egyik legmeghittebb időszaka, amikor az ajándékozás…
Tovább olvasom >Optimisták a hazai cégek klímaügyben
Az EY nemzetközi kutatása szerint a magyar vállalatok többsége optimista…
Tovább olvasom >További cikkeink
Piactér-koncepciójával a szupermarketizáció útjára lépett a Penny Németországban
A Penny németországi piactér-koncepciója evolúciós lépés a szupermarketizáció útján. A…
Tovább olvasom >A magyarok többsége 50 ezer forint alatt költ karácsonyi ajándékokra, a fenntarthatóság fontos szempont, de nem elsődleges
Az ajándékozás az ünnepek elmaradhatatlan hagyománya, de mi az, ami…
Tovább olvasom >Jótékonysággal tette teljessé az év végét a Rossmann
A Rossmann Magyarország idén is számos rászoruló közösség és intézmény…
Tovább olvasom >