Fenntarthatósági kisokos

Szerző: Trademagazin editor Dátum: 2023. 03. 30. 16:34

Az Auchan Green Weeks kampányában két héten át fenntartható termékek kerültek előtérbe az áruházakban. A termékek besorolására számos kifejezést és védjegyet használnak a címkén vagy csomagoláson, amelyek között nem könnyű kiigazodni. Az áruházlánc segítségül összegyűjtött néhányat a leggyakoribbak közül.

Fair Trade

A méltányos kereskedelem szimbóluma, amely tanúsítja, hogy a terméket tisztességes fizetés és munkakörülmények között állították elő. Ha ilyen terméket vásárolunk, azzal támogatjuk a fejlődő országok termelőinek egyenlőségét.

Mőbiusz Szalag

Az egyik legismertebb jelzés. Önmagában használva azt jelenti, hogy a termék alkalmas az újrahasznosításra. (Bár arra nem jelent garanciát, hogy ez valóban meg is történik.)

Ha az ábrán százalékos érték is látható, az azt jelzi, hogy milyen arányban tartalmaz az árucikk újrahasznosítható anyagot.

Demeter

Az egyik legrégebbi bio élelmiszer védjegy, 1928-ban alapították. Garantálja, hogy a termék biodinamikus gazdálkodásból származik.

FSC

Az 1993-ban létrehozott Forest Stew­ardship Council szimbóluma, mely a fenntartható erdőgazdálkodásra fókuszál. Az ilyen védjeggyel ellátott termékek előállításánál figyelembe vették az ökológiai egyensúly fenntartását és a helyi lakosság érdekeit is.

ICEA

Az ICEA az ökológiai gazdálkodók számára kínál tanúsítványokat a piacon, amelyet külföldi testületek is elismernek, és nemzeti illetve nemzetközi intézmények akkreditálnak.

Rainforest Alliance

A tanúsítvány garantálja, hogy a termék életútja nyomon követhető a termőföldtől egészen a fogyasztóig. Fókuszában a fenntarthatóság, az esőerdők és a klíma, illetve az emberi jogok védelme áll.

Zöld Pont

A „Grüne Punkt” védjegy biztosíték arra, hogy a termék gyártója befizette a csomagolás ártalmatlanítására, visszagyűjtésére és újrahasznosítására vonatkozó díjat.

rePET

A logó azt jelzi, hogy a termék vagy a csomagolása hány százalékban tartalmaz újrahasznosított PET-et.

OEKO-TEX Standard 100

Az ezzel a logóval ellátott szövettermékek egyáltalán nem tartalmaznak olyan anyagokat, amelyeknek egészségkárosító hatása lehet.

Európai Unió Ökocímkéje

Az 1992-ben létrehozott EU Ecolabel védjegy arra szolgál, hogy garantálja a termék magas minőségét, és környezetbarát eredetét. //

 

A cikk a Trade magazin 2023/4. lapszámában olvasható.

Kapcsolódó cikkeink