A gabonafélék drágulása húzta a felvásárlási árakat
Áprilisban 15,5 százalékkal volt magasabb a mezőgazdasági termékek átlagos felvásárlási ára, mint egy évvel azelőtt; a növénytermesztési és kertészeti termékek árát a gabonafélék és az ipari növények árának emelkedése hajtotta fel, ezek 23,3 százalékkal drágultak tavaly április óta – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) honlapján elérhető adatokból.
Az élő állatok ára átlagosan 3,0 százalékkal alacsonyabb volt, a vágósertések felvásárlási árának 17,3 százalékos csökkenése folytán. Az állati termékeké pedig 7,0 százalékkal magasabb, de ezen belül a tej felvásárlási ára 4,9 százalékkal a tojásé pedig mindössze 0,9 százalékkal emelkedett, míg az úgynevezett egyéb állati termékek ára 38,2 százalékkal nőtt.
A gabonafélék felvásárlási ára 41,2 százalékkal emelkedett, az ipari növényeké 38,3 százalékkal, ezen belül az olajos magvaké 40,1 százalékkal nőtt. Ezzel szemben a burgonya 35,1 százalékkal olcsóbb volt, mint tavaly áprilisban, a zöldségek átlagos felvásárlási ára 6,3 százalékkal magasabb, a gyümölcsöké 0,6 százalékkal alacsonyabb lett.
A búza felvásárlási ára 38,2 százalékkal, a kukoricáé 47,4 százalékkal volt magasabb, mint tavaly áprilisban. Ehhez képest a rozs és az árpa 18,5, illetve 12,9 százalékos drágulása szerénynek tűnik. Az ipari növények áremelkedése a napraforgó és a repce 43,0, illetve 40,6 százalékos drágulása húzta.
A zöldségfélék közül a paradicsom 7,8, a vöröshagyma 9,7 százalékkal, a karfiol 19,8 százalékkal olcsóbb lett tavalyhoz képest, az uborka viszont 29,6 százalékkal drágult, míg a sárgarépa ára gyakorlatilag stagnált.
A friss gyümölcsök ára átlagosan 1,1 százalékkal emelkedett, a körte 10,7 százalékkal, az alma 2,6 százalékkal lett olcsóbb. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
A vörös és a fejes káposzta ára is emelkedett
A KSH adatai szerint Magyarországon fejes káposztából 11 százalékkal kevesebb…
Tovább olvasom >Kétszáz milliárd forint érhető el a mezőgazdasági fejlesztésekhez
Szeptember 17-től két új, összesen 200 milliárd forint értékű felhívásra…
Tovább olvasom >A tavalyinál 14 százalékkal magasabb áron forgott a takarmánybúza
A Tallage szeptemberi tájékoztatása szerint Németországban a 12,5 százalék fehérjetartalmú…
Tovább olvasom >További cikkeink
Egy újabb átvilágítási kötelezettség a vállalatokon az erdők védelme érdekében – az EUDR
Tavaly lépett hatályba és 2024. december 30-tól alkalmazandó az Európai…
Tovább olvasom >Tech és track – Az FMCG-dinamika mozgatórugói
Az FMCG szektor dinamikusan változó világában a hatékonyság és az…
Tovább olvasom >Mesterségesintelligencia-alapú alkalmazással is segíti kistermelőit a SPAR
Tovább bővítette kistermelői partnerprogramját a SPAR Magyarország: a Régiók Kincsei…
Tovább olvasom >