A dolgozók 30 százalékénak elbocsátását tervezi az e-cigaretta-gyártó

Szerző: Trademagazin Dátum: 2023. 08. 23. 10:03

A Juul Labs tervezi, hogy a dolgozóinak 30 százalékát elbocsájtja. A régóta csődközelben lévő vállalat múlt hónapban bevezetett egy olyan e-cigarettát, amely kiszűri a kiskorúakat. Már tavaly is csak a nagybefektetők támogatásával kerülte el a csődöt az e-cigarettagyártó. Miután tavaly nyáron az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerhatóság (FDA) betiltotta a cég termékeinek értékesítését és utasította a kiskereskedőket, hogy távolítsák el a Juul e-cigarettakészülékeket és kapszulákat a polcaikról, a cég fellebbezés után ideiglenesen felfüggesztette a lépést, de az befektetők aggodalma továbbra is fennállt.

A vezetés továbbra is tőkeinjekcióra vagy eladásra törekszik. A helyzet azonban romlik, amint megcélozza az iskolai étkeztetési szektort. Az FDA tilalma árnyékot vetett, és a brit Gyógyszer- és Egészségügyi Termékek Szabályozó Ügynökség furcsa mellékhatásokról számolt be e-cigarettát használóknál, ideértve homályos látást, könnyező szemeket, szédülést, fáradtságot és fülcsengést.

A The Wall Street Journal jelentései szerint a Juul Labs két nagy részvényessel tárgyal mentőcsomagról, hogy elkerülje a csődöt. A két főrészvényes, a Hyatt Hotels örököse, Nick Pritzker, és a kaliforniai Riaz Valani komolyan fontolgatja, hogy pénzt fektessenek be a cég működőképességének fenntartására és a rövid távú jogi kötelezettségek fedezésére. A mentőcsomag segíthetne a Juulnak fenntartani működőképességét, amíg zajlik a jogi vita az FDA-val. Az ügyben jártas források szerint azonban még nem született döntés.

Előfordulhat, hogy a Juul végül is bedobja a törölközőt. A csőd elleni védekezést alátámasztja, hogy nemrégiben két átalakítási szakértőt vontak be a vállalat igazgatótanácsába. Az elkötelezett befektetőkkel való tárgyalások megkezdése előtt komoly előkészületeket tettek az esetleges csőd lebonyolítására. Sőt, október elején már megbeszélést tartottak a hitelezőkkel.

Bár az FDA a júniusban bevezetett árusítási tilalmat felfüggesztette a Juul fellebbezése miatt, a cég értékesítése lelassult. Ráadásul a cég ezreket számláló peres eljárással néz szembe. A keresetek azt állítják, hogy e-cigarettákat gyerekeknek és tinédzsereknek értékesítettek. Az első tárgyalásra novemberben kerül sor, amit a San Francisco Unified School District indított, és más ügyek jövőre kerülhetnek bíróság elé.

A Juul védekezése az, hogy sosem célozta meg a kiskorú felhasználókat. Miután belépett a piacra, a Juul négy évvel ezelőtt először hívta fel a hatóság figyelmét. Az FDA akkor a gyümölcsízesítésű e-cigarettakapszulákat kezdte vizsgálni. A vizsgálat és a vele járó médiakampány eredményeként a cég 2019-ben megszüntette a gyümölcsízesített termékek gyártását és leállt a reklámtevékenységével, amelyről a kritikusok azt állították, hogy kifejezetten a fiatalokat célozza. Ekkorra a Juul készülékeit kilenc rejtélyes halálért és több száz másik súlyos megbetegedésért tették felelőssé, és a nyilvánosság a céget hibáztatta az e-cigarettahasználat gyors terjedéséért a tinédzserek között.

Címkék: , ,

Kapcsolódó cikkeink