Út a Michelin-csillagig
A Michelin-csillagok elnyeréséhez számtalan feltételnek kell megvalósulnia egy étteremben. A kifogástalan ételek mellett, a minőségi borokra is nagy hangsúlyt fektetnek a csillag tesztelői. Vajon milyen szempontok alapján választja ki borait egy elsőosztályú étterem, hogy elnyerje a kritikusok elismerését? A Costes Downtown sommelier-je elárulta, hogy milyen kritériumoknak kellett megfelelnie például éttermük egyik legsikeresebb magyar borának, a Fajzat Cuvée-nek.
Magyarországon mindössze öt étterem büszkélkedhet Michelin-csillaggal, a Costes Downtown a nemrég megjelent 2016-os Michelin-kalauzban debütált. Az étterem sommelier-je elmondta, a Michelin tesztelői elsősorban a konyhát értékelik, de a kiváló ételek mellett a boroknak is kifogástalanoknak kell lenniük.
„Nagyon fontos az egyediség és a konstans minőség, azaz minden egyes felszolgáláskor ugyanolyan színvonalú fogásokat kell kapniuk a vendégeknek. Ezek a szempontok borainkra ugyanúgy érvényesek, mint az ételekre. Mikor új bort választunk elengedhetetlen szempont, hogy poharazásra alkalmas legyen, tehát a palack felbontása után is megőrizze a minőséget” – kezdte Pongrátz Péter, aki szerint a készítési módszer fontos kritérium. „Keressük a bio, organikus és természetes eljárásokkal készült borokat, emellett igyekszünk kis tételekben elérhető italokra fókuszálni, ugyanis előnyös, ha egy bor csak nálunk található meg” – folytatta a szakember hozzátéve, hogy a termőterület és fajtaszelekció is meghatározó szempont.
„Elsősorban a magyar borokra koncentrálunk, mivel nagyon sok külföldi vendégünk van és szeretnénk hogy minél többen megismerjék a magyar borkultúrát. A hazai őshonos és az itthon termesztett nemzetközi fajták is megtalálhatók nálunk. Kedveljük a komplex ízvilágú borokat, ilyen például a Kovács Borház Fajzat Cuvée-je, ami különleges színfoltja kínálatunknak” – magyarázta a sommelier. „Nagyon különleges összetételű bor, ami a francia Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Merlot és a spanyol Tempranillo házasságából született. Nem tipikus bordeaux-i, mivel annál frissebb, gyümölcsösebb, könnyebben fogyasztható, a Mátra adottságait is mutatja” – mondta el Pongrátz Péter.
A gyöngyöstarjáni Kovács Borház több mint 20 éve készíti borait a Mátra szívében, amelyek közül több is díjnyertes már. A családi vállalkozásban apa és lánya szakértelme találkozik, ezzel megőrizve a jól bevált hagyományos módszereket, de új generációs gondolkodással tekintenek a jövőbe. A Fajzat Cuvée sikertörténete csak egy a sok közül, céljuk, hogy minél többen megismerjék változatos és különleges boraikat, amelyek magukban hordozzák a Mátrai borvidék egyedi jegyeit.
Kapcsolódó cikkeink
Ennyit kosztál egy vacsora a vidéki dupla Michelin-csillagos étteremben
Magyarországon jelenleg két olyan étterem található, amely a világ egyik…
Tovább olvasom >Először kapott Horvátországban két Michelin-csillagot egy étterem
A Rovinjban található Agli Amici lett Horvátország első étterme, amely…
Tovább olvasom >Újabb étterem kapott Michelin-csillagot Szlovéniában
Ana Ros, a Hisa Franko étterem séfje megtarthatta három Michelin-csillagját,…
Tovább olvasom >További cikkeink
Magyar narancs: málna nem, füge és banán igen
A klímaváltozás miatt a Kárpát-medencében olyan növényfajok tűnhetnek el, amelyek…
Tovább olvasom >Tanuljunk nyelveket – A nap képe
Frenetikus szövegfordítások – a leiterjakab FB oldalán találtuk, és persze…
Tovább olvasom >MTÜ: ismét pályázhatnak egymillió forintos támogatásra a vidéki éttermek
December 4-ig pályázhatnak egymillió forintos támogatásra azok a vidéki éttermek,…
Tovább olvasom >