Több bor fogy
Az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) folyamatosan nyomon követi, és a rendszeres kiadványaiban közreadja a világ mezőgazdasági és élelmiszeripari termékpiacainak tendenciáit.
A NAIK AKI PÁIR adatai szerint Magyarországon a nyerstej országos termelői átlagára 107,84 forint/kilogramm volt 2020 februárjában. A fehérjetartalom 0,06 százalékpontos és a zsírtartalom 0,1 százalékpontos romlása, valamint az alapár stagnálása mellett a nyerstej átlagára 1 százalékkal csökkent 2020 februárjában a januárihoz képest, és 8 százalékkal meghaladta az előző év azonos hónapjának átlagárát.
A nyerstej kiviteli ára 110,45 forint/kilogramm volt 2020 februárjában, az előző havihoz képest 4 százalékkal, az egy évvel korábbinál 9 százalékkal volt magasabb. A kiviteli ár 2 százalékkal haladta meg a termelői átlagárat.
A KSH adatai szerint Magyarországon a tej és tejtermékek kivitelének és behozatalának értéke egyaránt 6 százalékkal nőtt 2019-ben az előző évihez viszonyítva. A behozatal értéke 18 százalékkal volt magasabb a kivitel árbevételénél.
***
A KSH adatai szerint Magyarországon a tyúkfélék száma 30,9 millió volt 2019. december 1-jén, nem változott lényegesen az egy évvel korábbihoz képest, a 2019. június 1-jeihez viszonyítva az állomány 11,9 százalékkal csökkent.
A NAIK AKI PÁIR adatai szerint Magyarországon a vágócsirke termelői ára (256 forint/kilogramm) kis mértékben, a vágópulyka termelői ára (397 forint/kilogramm) 6 százalékkal volt magasabb 2020 februárjában 2019 azonos hónapjához képest. Az Európai Bizottság adatai szerint az év második hónapjában 192 euró/100 kilogramm volt az egész csirke uniós átlagára, 3,9 százalékkal emelkedett egy év alatt, míg a magyarországi ár 5,4 százalékkal volt magasabb (511 forint/kilogramm) a 2019. februárinál.
***
A NAIK AKI PÁIR adatai szerint a 10. héten az importból (Spanyolország, Törökország) származó 40–47 mm-es fürtös paradicsomot 624 és 650 forint/kilogramm leggyakoribb áron kínálták a Budapesti Nagybani Piacon. A belpiaci kígyóuborka néhány hét kihagyás után visszatért a választékba, és a vizsgált héten az egy évvel korábbival megegyező 600 forint/kilogramm áron értékesítették.
Az USA agrárminisztériuma (USDA) adatai szerint a globális diótermés (héjas súlyban) 6 százalékkal 2,1 millió tonnára csökkenhet a 2019/2020. gazdasági évben (szeptember–augusztus). A Budapesti Nagybani Piacon a 2019-ben betakarított dióbelet 2020 első tíz hetében 2 százalékkal magasabb áron (2828 forint/kilogramm) kínálták, mint az előző év azonos időszakában.
A NAIK AKI PÁIR adatai szerint a belföldön termelt és belföldön értékesített földrajzi jelzés nélküli és az oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel ellátott borok értékesítési ára 6,3 százalékkal emelkedett 2020 első két hónapjában, az előző év azonos időszakához viszonyítva.
//
Kapcsolódó cikkeink
Komoly gondok vannak a magyar borászatban
A 2024-es év a magyar szőlészet és borászat számára nehéz…
Tovább olvasom >Az alkoholmentes borok térnyerése: dinamikus növekedés és hazai sikerek
Az alkoholmentes borok piaca az elmúlt években jelentős növekedést mutatott,…
Tovább olvasom >Nagyot változtak a borfogyasztási szokások: ma már a könnyedebb, gyümölcsös vörösborokat vásároljuk szívesen
Az ünnepi asztalról nem hiányozhat egy palack kiváló vörösbor, amely…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >Nagy Márton: A januári magasabb fogyasztói árszint átmeneti jelenség
Nagy Márton szerint elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, a kormány minden…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: január utolsó napjaiban már korrigáltak az árak
A KSH közlése szerint 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan…
Tovább olvasom >