Szakmai konferencián értékelték a tavalyi év eredményeit a FÉSZ tagjai (videókkal)
Tisztújító közgyűlést, majd azt követően szakmai konferenciát tartott a Felelős Élelmiszergyártók Szövetsége (FÉSZ), melynek keretében az élelmiszeripari vállalatok képviselői áttekintették az iparág helyzetét, az előtte álló kihívásokat és az azokra adható válaszokat. A konferencián részt vett Dr. Felkai Beáta Olga, az Agrárminisztérium helyettes államtitkára és Dr. Nobilis Márton, az Agrárminisztérium élelmiszeriparért és kereskedelempolitikáért felelős államtitkára is.
A magyar élelmiszeripar csak úgy tud fejlődni, ha annak minden szereplőjét meghallgatjuk, és folyamatos párbeszédeket folytatunk velük – jelentette ki Dr. Nobilis Márton, az Agrárminisztérium élelmiszeriparért és kereskedelempolitikáért felelős államtitkára a Felelős Élelmiszergyártók Szövetsége által szervezett konferencián szerdán, Budapesten. A kormány elkötelezett a magyar élelmiszeripar tovább fejlesztése és az élelmiszeripari beruházások támogatása mellett, mert a mostani háborús idők is igazolják, azokra nagy szüksége van a magyar családok ellátásához, a gazdasági növekedéshez és munkahelyek védelméhez. Dr. Nobilis Márton kifejtette, hogy a háború és a brüsszeli szankciók következtében az élelmiszerinfláció volt a legjelentősebb, ezért a kormány a csökkenés elősegítése érdekében először élelmiszerárstopot vezette be, hogy ezzel is megvédje a magyar családokat, most pedig nemzetközi példák alapján a boltok kötelező akciózásának bevezetéséről döntött. Így a 20 termékkör meghatározásával mindig lesz egy olyan fogyasztói kosár, amelyben a leginkább fogyasztott élelmiszerek kedvezőbb árral szerepelnek. Az államtitkár elmondta, a decemberi inflációs csúcs után elindult a csökkenés és minden bevezetett intézkedés egyetlen és legkiemelkedőbb célja, hogy az árak csökkentésével és a versenyhelyzet fokozásával már a közeljövőben tovább mérséklődjön az infláció. Kiemelte, a kormány az előző Európai Uniós fejlesztési időszakban, 2014 és 2020 között 468 milliárd forinttal támogatta a magyar élelmiszeripart, a jelenlegi, 2021 és 2027 közötti ciklusban pedig 750 milliárd forintot különített el erre a célra.
A rendezvényen prezentációt tartott Dirk Jacobs, az Európai Élelmiszer-feldolgozók Konföderációjának (FoodDrinkEurope) ügyvezető igazgatója is
A szakember szerint az ágazati érdekképviseleti szervezeteknek a következő években kiemelt figyelmet kell fordítania az uniós élelmiszer-szabályozás változásainak nyomon követésére annak érdekében, hogy segíteni tudják tagságukat, az élelmiszeripari vállalatokat azok versenyképességének megőrzésében és erősítésében. Ezek a jogszabályváltozások elsősorban az európai élelmiszer-rendszerek fenntarthatóbbá tételét szolgálják majd, és több területen is új követelmények és kihívások elé fogják állítani a szektor vállalkozásait.
A FÉSZ elnöke szerint nehéz idők várnak az élelmiszeripari vállalkozásokra
Éder Tamás, a Felelős Élelmiszergyártók Szövetségének (FÉSZ) újraválasztott elnöke előadásában rávilágított, hogy az utóbbi hónapokban tapasztalt élelmiszeráremelkedési folyamat során a feldolgozók alapanyagaiként szolgáló termények és más mezőgazdasági termékek ára még annál is nagyobb mértékben emelkedett, mint amit a gyártók érvényesíteni tudtak az átadási áraikban. Hozzátette azt is, hogy az átlagosan rendkívül alacsony jövedelmezőségű élelmiszeripari vállalkozásokra számos nehézség vár majd a közeljövőben, melynek „csak” egyik eleme az értékesítési volumenek hónapok óta tapasztalható csökkenése. A FÉSZ ezért legfontosabb feladatának továbbra is az ágazat és azon belül is a Szövetség tagjai versenyképességének megóvását, annak javítását célzó szakmai javaslatok megfogalmazását és azok a döntéshozók felé történő képviseletét tekinti.
A szakmai konferenciát egy kerekasztal-beszélgetés zárta, melyen Dirk Jacobs és Éder Tamás mellett dr. Felkai Beáta Olga, az Agrárminisztérium helyettes államtitkára vett részt
Dr. Felkai Beáta Olga, az Agrárminisztérium élelmiszerlánc-felügyeletért felelős helyettes államtitkára a kerekasztal beszélgetésen kihangsúlyozta, a szakterület már most teljes erőbedobással készül Magyarország Uniós elnökségére, melyre 2024. év második félévében kerül sor. A helyettes államtitkár felhívta a figyelmet arra, hogy sok feladatunk és felelősségünk van abban, hogy megtaláljuk az együttműködési lehetőségeket. A szabályzások kialakításakor is figyelni kell a piaci igényeket, és ehhez is elégedhetetlen a folyamatos kommunikáció. A fejlődéshez azonban tudatos fogyasztókra is szükség van- ezzel zárta sorait.
AM/FÉSZ
Kapcsolódó cikkeink
AM: a Szupermenta termékteszt program többletinformációt ad a vásárláshoz
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Szupermenta termékteszt programja fontos többletinformációt…
Tovább olvasom >Január 1-jétől a felvásárlóknak 30 napon belül ki kell fizetni a termelőket
A 30 napos fizetési határidő a mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek…
Tovább olvasom >Hullámvölgyből kifelé
Idén az extrém meleg időjárásnak köszönhetően a megszokottnál jóval korábban kezdődött…
Tovább olvasom >További cikkeink
Egyre korábban indul a karácsonyi szezon: az ár-érték arány a kulcs
Az idei évben a magyarok 40 százaléka hozta előre a…
Tovább olvasom >Digitális formában is elérhetővé válik a SZÉP-kártya 2025-től
2025. szeptember 1-jétől jelentős változás lép életbe a SZÉP-kártya felhasználásában:…
Tovább olvasom >Megnyílt a SHEIN első magyarországi üzlete
2024. december 10-én délben megnyílt a SHEIN első magyarországi üzlete…
Tovább olvasom >