Szakmai konferencián értékelték a tavalyi év eredményeit a FÉSZ tagjai (videókkal)

Szerző: STA Dátum: 2023. 05. 18. 20:30

Tisztújító közgyűlést, majd azt követően szakmai konferenciát tartott a Felelős Élelmiszergyártók Szövetsége (FÉSZ), melynek keretében az élelmiszeripari vállalatok képviselői áttekintették az iparág helyzetét, az előtte álló kihívásokat és az azokra adható válaszokat. A konferencián részt vett Dr. Felkai Beáta Olga, az Agrárminisztérium helyettes államtitkára és Dr. Nobilis Márton, az Agrárminisztérium élelmiszeriparért és kereskedelempolitikáért felelős államtitkára is.

Dr. Nobilis Márton Pál, az Agrárminisztérium államtitkára és Dr. Felkai Beáta Olga, az Agrárminisztérium helyettes államtitkára (Fotó: AM/Fekete István)

A magyar élelmiszeripar csak úgy tud fejlődni, ha annak minden szereplőjét meghallgatjuk, és folyamatos párbeszédeket folytatunk velük – jelentette ki Dr. Nobilis Márton, az Agrárminisztérium élelmiszeriparért és kereskedelempolitikáért felelős államtitkára a Felelős Élelmiszergyártók Szövetsége által szervezett konferencián szerdán, Budapesten. A kormány elkötelezett a magyar élelmiszeripar tovább fejlesztése és az élelmiszeripari beruházások támogatása mellett, mert a mostani háborús idők is igazolják,  azokra nagy szüksége van a magyar családok ellátásához, a gazdasági növekedéshez és munkahelyek védelméhez. Dr. Nobilis Márton kifejtette, hogy a háború és a brüsszeli szankciók következtében az élelmiszerinfláció volt a legjelentősebb, ezért a kormány a csökkenés elősegítése érdekében először élelmiszerárstopot vezette be, hogy ezzel is megvédje a magyar családokat, most pedig nemzetközi példák alapján a boltok kötelező akciózásának bevezetéséről döntött.  Így a 20 termékkör meghatározásával mindig lesz egy olyan fogyasztói kosár, amelyben a leginkább fogyasztott élelmiszerek kedvezőbb árral szerepelnek. Az államtitkár elmondta, a decemberi inflációs csúcs után elindult a csökkenés és minden bevezetett intézkedés egyetlen és legkiemelkedőbb célja, hogy az árak csökkentésével és a versenyhelyzet fokozásával már a közeljövőben tovább mérséklődjön az infláció. Kiemelte, a kormány az előző  Európai Uniós fejlesztési időszakban, 2014 és 2020 között 468 milliárd forinttal támogatta a magyar élelmiszeripart, a jelenlegi, 2021 és 2027 közötti ciklusban pedig 750 milliárd forintot különített el erre a célra.

A rendezvényen prezentációt tartott Dirk Jacobs, az Európai Élelmiszer-feldolgozók Konföderációjának (FoodDrinkEurope) ügyvezető igazgatója is

A szakember szerint az ágazati érdekképviseleti szervezeteknek a következő években kiemelt figyelmet kell fordítania az uniós élelmiszer-szabályozás változásainak nyomon követésére annak érdekében, hogy segíteni tudják tagságukat, az élelmiszeripari vállalatokat azok versenyképességének megőrzésében és erősítésében. Ezek a jogszabályváltozások elsősorban az európai élelmiszer-rendszerek fenntarthatóbbá tételét szolgálják majd, és több területen is új követelmények és kihívások elé fogják állítani a szektor vállalkozásait.

A FÉSZ elnöke szerint nehéz idők várnak az élelmiszeripari vállalkozásokra

Éder Tamás, a Felelős Élelmiszergyártók Szövetségének (FÉSZ) újraválasztott elnöke előadásában rávilágított, hogy az utóbbi hónapokban tapasztalt élelmiszeráremelkedési folyamat során a feldolgozók alapanyagaiként szolgáló termények és más mezőgazdasági termékek ára még annál is nagyobb mértékben emelkedett, mint amit a gyártók érvényesíteni tudtak az átadási áraikban. Hozzátette azt is, hogy az átlagosan rendkívül alacsony jövedelmezőségű élelmiszeripari vállalkozásokra számos nehézség vár majd a közeljövőben, melynek „csak” egyik eleme az értékesítési volumenek hónapok óta tapasztalható csökkenése. A FÉSZ ezért legfontosabb feladatának továbbra is az ágazat és azon belül is a Szövetség tagjai versenyképességének megóvását, annak javítását célzó szakmai javaslatok megfogalmazását és azok a döntéshozók felé történő képviseletét tekinti.

A képre kattintva video nyílik meg

A szakmai konferenciát egy kerekasztal-beszélgetés zárta, melyen Dirk Jacobs és Éder Tamás mellett dr. Felkai Beáta Olga, az Agrárminisztérium helyettes államtitkára vett részt

Dr. Felkai Beáta Olga, az Agrárminisztérium élelmiszerlánc-felügyeletért felelős helyettes államtitkára a kerekasztal beszélgetésen kihangsúlyozta, a szakterület már most teljes erőbedobással készül Magyarország Uniós elnökségére, melyre 2024. év második félévében kerül sor. A helyettes államtitkár felhívta a figyelmet arra, hogy sok feladatunk és felelősségünk van abban, hogy megtaláljuk az együttműködési lehetőségeket. A szabályzások kialakításakor is figyelni kell a piaci igényeket, és ehhez is elégedhetetlen a folyamatos kommunikáció. A fejlődéshez azonban tudatos fogyasztókra is szükség van- ezzel zárta sorait.

Balról jobbra: Éder Tamás, a Felelős Élelmiszergyártók Szövetségének (FÉSZ) újraválasztott elnöke, Dirk Jacobs, az Európai Élelmiszer-feldolgozók Konföderációjának (FoodDrinkEurope) ügyvezető igazgatója, Dr. Felkai Beáta Olga, az Agrárminisztérium helyettes államtitkára (Fotó: AM/Fekete István)

 

 

AM/FÉSZ

 

Kapcsolódó cikkeink