Megugrott a román agrár-külkereskedelmi hiánya
Az első negyedévben csaknem 75 százalékkal, 460,37 millió euróra nőtt a román agrár-külkereskedelmi mérleg hiánya a tavalyi azonos időszakhoz mérten – derült ki a román mezőgazdasági minisztérium által közölt adatokból.
A tavalyi első három hónapban 263,54 millió euró volt a deficit.
Románia 2,94 millió tonna élelmiszert exportált, aminek értéke 1,257 milliárd euró. Tavaly Románia 2,613 millió tonna élelmiszert exportált 1,219 milliárd euró értékben – közölte az Agerpres román hírügynökség.
A élelmiszer-behozatal ennél gyorsabb ütemben nőtt, hiszen az idei első negyedévben 2,049 millió tonna élelmiszert importáltak 1,717 milliárd euró értékben, miközben a tavalyi azonos időszakban 1,631 millió tonna élelmiszer áramlott Romániába 1,482 milliárd euró értékben.
Románia főleg búzát és kukoricát exportált, előbbiből 1,44 millió tonnát, utóbbiból 655 ezer tonnát, amelyeknek értéke összesen 468,8 millió euró volt. A behozatalnál vezető helyen állnak a gyümölcsök, a zöldségek és a hústermékek, amelyekből összesen 425,9 millió euró értékben importált Románia.
Bukarest fő agrárkereskedelmi partnerei Németország és Olaszország, előbbiből származik a legtöbb behozott termék, ugyanakkor az olasz piacra került a legtöbb román termék. Románia fő agrárkereskedelmi partnerei közé tartozik Magyarország is, Németország után Magyarország a második, ahonnan a legtöbb élelmiszer érkezett Romániába.
Az elmúlt években a román agrár-külkereskedelmi mérleg rohamosan romlott azt követően, hogy az adócsökkentések következtében megnőtt a belföldi fogyasztás, amit a román gazdaság saját erőből nem tudott fedezni. Tavaly a deficit hatszor nagyobb, 557,4 millió euró volt a 2015-ben jegyzett 89,2 millió euróhoz mérten. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Tájékoztatót adott ki az ENAR adatok támogatáspolitikai felhasználásról az Agrárminisztérium
Az uniós forrásból finanszírozott állatalapú támogatások esetében elvárás az állatok…
Tovább olvasom >Egyhangú támogatást kapott a 2027 utáni gazdaközpontú agrárpolitika
Az EU-tagállamok agrárminiszterei tanácsi következtetéseket fogadtak el a 2027 utáni…
Tovább olvasom >Lassú, de folyamatos növekedés jellemzi a napraforgó termelői árát
Az Oil World szakértői a 2023/2024. évihez képest 9 százalékkal…
Tovább olvasom >További cikkeink
Egyre korábban indul a karácsonyi szezon: az ár-érték arány a kulcs
Az idei évben a magyarok 40 százaléka hozta előre a…
Tovább olvasom >Prémium legyen, de fenntartható is – a legifjabb generáció elvárásai
A kiskereskedelmi szereplők kénytelenek lesznek egyre nagyobb figyelmet fordítani fenntarthatósági…
Tovább olvasom >Fél év alatt 100 millió forint felajánlást tettek karitatív célokra a fogyasztók a kötelező visszaváltási rendszer révén
A hat hónapja kezdődött és a mindennapok szerves részévé vált…
Tovább olvasom >