Így enyhítik a kormányok a megélhetési válságot Európában

Szerző: Trademagazin Dátum: 2022. 08. 26. 10:04

Megélhetési válsághoz vezetett az infláció rekord mértékű növekedése Európában. Míg Magyarországon épp a rezsiköltségek emelése, a „rezsicsökkentés csökkentése” mellett döntöttek, addig más európai országok most dolgozzák ki a támogatásokat, hogy az állampolgároknak segíthessenek a téli fűtési szezon előtt – az Euronews az európai kormányok megküzdési stratégiáit gyűjtötte össze.

Az energiaköltségekhez sok helyen hozzájárul a kormány

Sok európai család érzi úgy, hogy mostanában, amint megkapják a fizetésüket, az el is tűnik a növekvő élelmiszer- és üzemanyagárak, az egyre nagyobb albérletárak és rezsiköltségek miatt. Az eurózóna 19 országában júliusban újabb rekordot döntött az infláció mértéke, mely 9,8%-ra nőtt.

Egyelőre nem tűnik úgy, hogy az európai energiaválságra lenne megoldás. Az európai országok vezetők arra készülnek, hogy Oroszország teljesen elzárja az Európát ellátó gázvezetékeket, válaszul az ukrajnai háború miatt bevezetett szankciókra.

A belga miniszterelnök, Alexander De Croo arra figyelmeztetett, hogy a legkomorabb becslések szerint  legalább 10 kemény télre kell számítani Európában a kialakult helyzet miatt. Az Európai Unió tagállamai felelősek a nemzeti energiapolitikájukért, és az EU-s szabályok lehetővé teszik számukra, hogy olyan „vészhelyzeti” intézkedéseket hozzanak, amikkel mérsékelhetik a fogyasztók költségeit.

Egyesült Királyság

Bár az Egyesült Királyság már nem része az Európai Uniónak, a szigetországban a legtöbb szolgáltatásra kiterjesztették az ársapkát. Ennek ellenére is az egekbe szöktek az energiaárak. Szakértők szerint legalább 3500 fonttal (4136 euróval) növekszik az emberek költsége éves szinten. A legpesszimistább előrejelzések szerint ez akár hatezer fontra (7090 euróra) is emelkedhet.

Kapcsolódó cikkeink