Győrffy Balázs: „Az agrárium kiemelt nemzetstratégiai jelentőségű ágazat”
Győrffy Balázzsal, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnökével az élelmiszeripar, agrárium helyzetéről és a kamara ágazatot segítő munkájáról beszélgettünk, érintve többek között az idei évben elindult Közös Agrárpolitika új ciklusát, a szabályozásokkal kapcsolatban elért eredményeket, valamint a Szakma Sztár Fesztivált, amelynek immár második alkalommal voltak társszervezői.
A cikk a Trade magazin 2023/6-7. lapszámában olvasható.
– Milyen 2022-es éven van túl a magyar agrárium?
– A több mint egy éve húzódó ukrajnai háború, illetve az azzal kapcsolatos szankciók alapvetően változtatták meg az EU gazdaságának működését. Két, mezőgazdaságilag jelentős világpiaci szereplő konfliktusáról van szó, a negatív hatások a mezőgazdaság, élelmiszeripar vonatkozásában hatványozottan érződnek. Emellett tavaly beköszöntött minden idők egyik legaszályosabb nyara hazánkban, de nehezítő körülményként említhető az állattenyésztést érő madárinfluenza, sertéspestis is. Az ágazatnak meg kellett birkóznia egyebek közt a kirívóan magas takarmányárakkal, az emelkedő energia- és inputanyagárakkal, az inflációs hatásokkal.
A kiélezett helyzetek azonban lehetőséget adnak arra is, hogy megmutassuk az értékeinket, és meggyőződésem, hogy a mezőgazdaság és élelmiszeripar szereplőinek ez sikerült. A gazdák, a feldolgozók és a kereskedők a nehézségek ellenére képesek voltak biztosítani a lakosság jó minőségű, alapvetően itthon előállított élelemmel ellátását. Köszönet illeti a termelők, élelmiszeriparban tevékenykedők fáradhatatlan munkáját, ami lehetővé tette, hogy az ország élelmiszer-ellátása 2022-ben is biztosított lehetett, csakúgy, mint korábban, a koronavírus idején. Úgy hiszem, többszörösen is tudatosult mindenkiben, hogy az agrárium kiemelt nemzetstratégiai jelentőségű ágazat, és a jövőben is az kell legyen.
– Idén indult a Közös Agrárpolitika (KAP) új ciklusa. Ez mennyiben határozza meg a jövőbeni irányokat?
– Fontos mérföldkő volt Magyarország Közös Agrárpolitika (KAP) Stratégiai Tervének összeállítása, amiben aktívan részt vettünk, a társadalmi egyeztetésben is vezető szerepet vállalva. A KAP, illetve ez a terv határozza meg az agrártámogatások keretfeltételeit a 2023 és 2027 közötti időszakra. A benne foglaltak mentén több mint 6200 milliárd forintnyi támogatás kiosztására nyílik lehetőség, a magyar kormány által vállalt kimagasló mértékű nemzeti társfinanszírozásnak is hála, ami jelentős előrelépést hozhat. Az egyik kiemelt cél az itthon megtermelt alapanyagok minél magasabb fokú hazai feldolgozása, ami az élelmiszeriparnak új lendületet adhat.
Az új KAP-ciklus szabályainak és pályázatainak ismertetése ez évben is kiemelt feladata a kamarának. A folyamatos, hiteles és naprakész információáramlást a jövőben is segítik a szakértőink által készített szakmai háttéranyagok és a portálunkon megjelenő cikkek, kiadványok, szakmai videók. Továbbá tagjainkat a jövőben is segítjük ezen források sikeres lehívásában.
Ide kapcsolódik, hogy idén is folytatják élelmiszeripari tagjaink meglátogatását élelmiszeripari koordinátor kollégáink, akik – hasonlóan a falugazdász-hálózatunkhoz – segítenek a problémák azonosításában, az információk célzott eljuttatásában, a szorosabb kapcsolatok kiépítésében. Tájékoztatást adnak az aktuális és várható pályázati és finanszírozási, fejlesztési és innovációs lehetőségekről, irányokról, továbbá a kamarai kapcsolódási pontokról. Célunk az is, hogy segítsük a termékpályák vertikális és horizontális együttműködését.
– Tavaly fogyasztói igényfelmérést is végeztek, egy koncepcionális gondolkodásmód részeként. Pontosan mit takar ez?
– A NAK – a teljes kamarai tagság érdekképviselete céljából – ágazati szakmai igazgatósági szinteken végzi munkáját. Élelmiszeripari igazgatóságunk egy, az egész ágazat optimális alapjait célzó kulcsmondat mentén végzi tevékenységét. Fogyasztói igényeket kielégítő – végtermékspecifikus integrált mezőgazdasági termelés keretében előállított alapanyagokra épülő – optimális üzemméretben szakosodott termeléssel feldolgozott élelmiszerek gyártása és kereskedelme. Bonyolultan hangzik, de letisztult gondolatokat tartalmaz, amelyek megvalósítása szükséges lenne a hatékony, hosszú távon is eredményes működéshez.
Tavaly egy felmérés keretében megvizsgáltuk a fogyasztói igényeket, és ehhez kapcsolódóan folytatjuk a munkát. Nagy jelentősége lesz az elkövetkező években mind ágazati szinten, mind egy-egy vállalkozás szintjén a koncepcionális tervezésnek, a helyes fejlesztési irányok és az azok mentén való termelési feltételek kialakításának. Ugyanis 2023/2024-től nyílnak olyan mértékű támogatási források a beruházások társfinanszírozására, amelyek lehetőséget teremtenek ugrásszerű fejlesztések megvalósítására, a versenyhátrány leküzdésére, illetve nemcsak a jelen problémák megoldására, hanem a jövő kihívásainak kezelésére is.
– Szabályozási területen miként tudják segíteni tagjaikat?
– Folyamatosan monitorozzuk a termékpályákat, emellett szabályozási és támogatási javaslatokat is nyújtunk be a szaktárcák felé, valamint véleményezzük a jogszabálytervezeteket. Az érdekképviselet mellett széles körű szakmai támogatást is végzünk élelmiszeripari, illetve nagykereskedelmi tagjaink számára. Például a kamara lobbizása is hozzájárult ahhoz, hogy az energiaköltségek ellensúlyozását célzó Feldolgozóipari KKV Energiaköltség és Beruházás Támogatási Programban tagjaink nyerték el a teljes forrás közel felét, valamint indítványozásunkra a NETA-szabályozás is két lépésben módosításra került, és az exportpiacon, majd belföldön is megszűnt e téren a versenyhátrány az importtal szemben.
Közreműködünk a KMÉ védjegyrendszer feltételeinek kidolgozásában is, valamint részt veszünk a Magyar Élelmiszerkönyv szakbizottságaiba delegált tagjaink felkészítésében, az új szabályozási javaslatok társadalmi megvitatásában, a szabályozott termékek előállítási körülményeinek és követelményeinek piaci kereslethez való igazításában.
Tagjaink lehetőséget kapnak a kamarai társadalmi osztályokban érdekeik felvetésére és tematikus munkacsoportok indítására akár piaci érdekeket sértő piaci anomáliák kezelése érdekében is.
– Nemrég zárult a Szakma Sztár Fesztivál, amelynek társszervezői voltak. Miért tartották ezt fontosnak?
– A Szakma Sztár Fesztiválon – második éve társszervezőként – több mint húsz ágazati szakmát mutattunk be. A munkaerőpiac igényeinek kielégítését, valamint a generációváltás folyamatát is segíteni kívánjuk sokrétű pályaorientációs tevékenységünkkel, ennek egy eleme a fesztivál. Mellette rendre nyári táborokat és őszi pályaorientációs napokat is szervezünk, országos és helyi pályázatokat hirdettünk, digitális kampányt folytatunk, szakmabemutató kisfilmeket és az agrárszakmákat ismertető kiadványt készítettünk.
– Milyen szakmai programokat, aktivitásokat terveznek még az idei évre?
– Folytatjuk a korábbi évek sikeres workshopjait is, amelyeken tagjaink megismerkedhetnek a benchmark technológiákkal, az IPAR 4.0-ás digitalizációs megoldásokkal, a robotizációval, de hangsúlyt fektetünk a termékfejlesztésre, valamint a jó gyártási gyakorlatokra is, hogy minden méretű üzem számára tudjunk olyan megoldásokat felmutatni, amelyekkel versenyképességük fokozható. Idén márciusban például a hulladékgazdálkodási változások kapcsán szerveztünk konferenciát.
A HEPA-val kötött együttműködési megállapodásunk keretében három programot tervezünk, tagjaink részére olyan célpiaci információkat közvetítve, amelyek elősegítik számukra a megcélzott piac igényeinek megfelelő kínálat kialakítását, a helyi forgalomba hozatali előírások megismerését, a legfontosabb kereskedelmi csatornák szereplőivel pedig B2B-találkozókat alakítunk ki.
Megemlíteném még tavaly újraindított élelmiszeripari magazinunkat, amelyet idén négy alkalommal jelentetünk meg, a gyakorlatban is hasznosítható információkra fókuszálva.
Hamarosan elindítjuk NAK Termékkereső online szolgáltatásunkat is, amelybe már jelentkezhetnek a gazdálkodók, élelmiszer-előállítók, piacszervezők és piacüzemeltetők.
A NAK számos alágazatot képvisel, a célunk az, hogy ezek együttműködését, a szinergiák kihasználását is segítsük. Meghatározó, országosan egységes szervezetként megkerülhetetlen tényező vagyunk, a társszervezetekkel konstruktívan együttműködve törekszünk arra, hogy minél hatékonyabban segítsük tagjainkat. //
Kapcsolódó cikkeink
KSH: az ipari termelés 0,2 százalékkal mérséklődött októberben
Októberben az ipari termelés volumene 0,2, munkanaphatástól megtisztítva 3,1 százalékkal…
Tovább olvasom >Magyar sertéshúsból készült ételek kerüljenek az ünnepi asztalra!
Nem csak a halas ételek kerülnek középpontba az ünnepi időszakban,…
Tovább olvasom >Egyhangú támogatást kapott a 2027 utáni gazdaközpontú agrárpolitika
Az EU-tagállamok agrárminiszterei tanácsi következtetéseket fogadtak el a 2027 utáni…
Tovább olvasom >További cikkeink
A nagy élelmiszerláncok többsége nyitva tartja üzleteit december 24-én délig
A nagy élelmiszerláncok többsége nyitva tartja üzleteit december 24-én, a…
Tovább olvasom >Fogyasztóvédelmi kiválóságok díjazása: elismerték a 2024. év legjobbjait
Az idei év kiemelkedő fogyasztóvédelmi referensei és különdíjazottjai vehették át…
Tovább olvasom >Adni Öröm! – nehéz sorsú embereknek gyűjtenek tartós élelmiszereket a SPAR-üzletekben
Elindult mától a Magyar Máltai Szeretetszolgálat és a SPAR Magyarország…
Tovább olvasom >