Bojár Gábor: „Van rá sansz, hogy én leszek a legjobb”

Szerző: Gyarmati Orsolya Dátum: 2021. 05. 31. 19:00

Mitől jó egy vezető? Mikor kell átadni a stafétabotot? Milyen üzleti lehetőségek rejlenek egy-egy jó ötletben, és mikor kell azt az ötletet piacra vinni? A Future Talks vendége ezúttal Bojár Gábor üzletember, a Graphisoft szoftverfejlesztő cég alapítója volt, aki arról is beszélt, milyen távlatok nyílnak meg előttünk a következő 10-20 évben és mitől jó egy felsőoktatási intézmény.

A Bojár Gábor alapította Graphisoftot annak idején még maga Steve Jobs is felfedezte. A cég 1993-ban, egy müncheni kiállításon bemutatott egy 3D-s modellező szoftvert. Az Apple a következő évben tervezte a Macintosh bevezetését, s a Graphisoft fejlesztése tökéletesen illett elképzeléseikhez.

Bojár Gábor a beszélgetés során mesélt két könyvéről, a 2005-ben megjelent Graphi-sztoriról, amely az alapítástól a cég tőzsdére viteléig foglalja össze a vállalat történetét, valamint az e hét második felében megjelenő Graphisoft 2.0 – A generációváltás drámái című kötetről, amely 1998 és 2019 között mutatja be a cég kiemelkedő eseményeit.

Bojár Gábor, Graphisoft

– Az első könyv célja az volt, hogy a következő generációknak segítsen új „graphisoftokat” csinálni. Egy könyv, egy történet sokakat tud inspirálni. Az első könyvnek kezdő vállalkozók körében nagyon nagy sikere lett – emlékszik vissza Bojár Gábor arra a kötetre, amelynek történelmi háttere a rendszerváltás volt, s azt mesélte el, hogyan lett a kisvállalkozóból ebben a közegben nagyvállalkozó.

– A második kötetet eleinte nem tartottam annyira érdekesnek, hiszen az arról szól, milyen mélyrepülései vannak egy tőzsdei cégnek, s milyen problémákkal szembesül. A Park Kiadó igazgatója azonban azt mondta: ez a könyv sokkal érdekesebb, mint az első, mert a vezetésátadásról, a generációváltásról nem szoktak írni. Megöregedtünk, át kell adni a stafétabotot, de sokan nehezen adják át. Én megírtam, hogyan lehet ezt sikerként megélni. Nem a csúcson kell abbahagyni, hanem akkor, amikor látod, hogy mások jobban csinálják nálad.

Legjobbnak lenni

Bojár Gábor létrehozott egy felsőoktatási vállalkozást is. Az Aquincumi Technológiai Intézetben azt oktatják, hogyan lehet áthidalni a tudományos és az üzleti gondolkodás közötti óriási szakadékot.

– Mi hoztuk létre a világ legjobb 3D-s építész-tervezőprogramját. Ez egy nagyon szűk szakterület, márpedig, ha szűk piacot nézek ki magamnak, van rá sansz, hogy én leszek a legjobb. A tudományos világ és az üzlet kapcsolatának oktatása az, amit én tudtam átadni – avat be az intézmény hátterébe Bojár Gábor. Az egyszemeszteres képzést ma már a világ legjobb egyetemei veszik meg.

Krizsó Szilvia

Egyetlen állandó van: a változás

A Graphisoft alapítója úgy látja, ahhoz, hogy alkalmazkodni tudjunk a gyorsan változó környezethez, el kell sajátítanunk azt a képességet, hogy mindig tudjunk újat tanulni.

– Egy olyan forradalom elején vagyunk, ami olyan mértékben befolyásolja az emberiség jövőjét, amit sokan még fel sem fogtak. Klaus Schwab, a Világgazdasági Fórum alapítója a negyedik ipari forradalomnak nevezte ezt a korszakot, ám ez óriási tévedés, mert az ipari forradalmak a termelésről szólnak. Ám van egy dolog, ami az emberiség sorsát sokkal jobban befolyásolta, ez pedig az információ. Az első informatikai forradalom 40 ezer évvel ezelőtt kezdődött, amikor a homo sapiens beszélni kezdett és információt átadni. A második az írás felfedezése volt, hiszen innentől az információ rendelkezésre állt, és tárolni is lehetett azt. Egy idő után azonban olyan nagy mennyiség gyűlt össze belőle, hogy átláthatatlanná vált a rendszer. Így jutottunk el a számítógéphez. Neumann János azt hitte, csupán egy új gépet talált fel, valójában azonban egy új világot fedezett fel. Az információhoz jutás képessége óriási hatalmat jelent. Mi abban voltunk úttörők, hogy az épületinformációhoz jutás képességét adtuk az építész kezébe, hogy az az épület épüljön fel, amit megtervezett.

Future Talks

Hallgassák meg, nézzék meg a podcastot! Tartsanak velünk!

A teljes beszélgetést meghallgathatja és megnézheti az alábbi platformokon, a linkekre kattintva:

Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=XDN4KxwAu4s

Facebook: https://www.facebook.com/trademagazin.hu

Soundcloud: https://soundcloud.com/trade-magazin

Spotify: https://open.spotify.com/show/1imr2D62BIXEzsr5RNABLu

Trade magazin: https://trademagazin.hu/hu/rendezvenyek/future-talks-business-podcast/

 Minden héten hétfőn 17 órakor új adással jelentkezünk a Future Talks Krizsó Szilviával business podcastunkban.

 

Kapcsolódó cikkeink