Balatoni József tanár a legújabb FutureTalks podcastban
Hogyan lehet arra a diákkérdésre válaszolni a háborúval kapcsolatban: Mi lesz vele, ha meghalnak az ő szülei is? Többek között az ilyen nehéz pedagógiai feladatokról is szó volt a legújabb FutureTalks Podcastban, amelyben a közösségi médiából ismert Jocó Bácsival beszélgetett Krizsó Szilvia.
Az interjú még a státusztörvény elfogadása előtt zajlott, azóta kiderült, hogy Balatoni József elhagyja a pedagógusi pályát. Vendégünk elmondta, hogy jelenleg egy generációváltás zajlik a tanárok között és ez is okoz feszültségeket. 5-10 évvel ezelőtt őt is sokan kritizálták azért, mert tetoválva volt, rövidnadrágban ment tanítani vagy éppen szőkére volt festve a haja. Ma már sokkal rugalmasabbak a szülők és a pedagógustársak is a külsőségeket illetően. Jocó bácsi egyébként úgy látja, hogy a mai tizenévesek a sztereotípiák ellenére sokkal mélyebben és sokkal több mindenről gondolkodnak, mit ahogyan azt a felnőttek látják: „A mai gyerekekben igény van a beszélgetésre, értékekre, azok megteremtésére, akár egy Youtube vagy podcast műsorban.”
A volt tanár beszélt arról is, hogy miként látja a mesterséges intelligencia szerepét az oktatásban: „Nem is tudunk és személy szerint én nem is akarok konkurenciája lenni az MI-nek. Egyébként régen sem voltunk konkurenciái pedagógusként a könyvtárnak. Azt gondolom, több vagyok, mint a Google, hiszen ott vagyok, elérhető vagyok, érthetően mondom el, elmondom többféleképpen, rávilágítok dolgokra, humorizálok, játszunk. A tanítás a tanártól válik emberivé, hiszen nekünk vannak érzelmeink, amiket felvállalunk, fontos, hogy a diákok is érezzék a visszacsatolást.” Balatoni Józsefet félelemmel tölti el, hogy minden olyan gyorsan változik, viszont az oktatás nem tud adaptálódni: „Tényleg az van, hogy rengeteg felesleges dolgot tanulunk, pedig nagyjából egy 12-14 éves gyereknél már kialakul az irány, hogy őt mi érdekli igazán és lehetne jóval személyreszabottabb az oktatás. Természetesen van olyan, amit nem szabad elhagyni, például mozgást.”
Jocó bácsi szerint hatalmas nagy előny számára, hogy ismeri a közösségi média működését, és ezt így be tudja építeni a munkájába. A beszélgetésben szó volt arról is, hogy a mai gyerekek élete mennyire stresszes, elképesztő, hogy mennyi szorongás van a fiatalokban. Most minden probléma egymás után jön: a Covid-bezártság, az oltáspara, azután háború, majd a gazdasági válság, a háborús infláció. A pedagógus sincs arra felkészülve, hogy ha egy gyerek megkérdezi, hogy vele mi lesz, ha meghalnak a szülei?
Kapcsolódó cikkeink
Kánya Kata: mindenki felelős a saját életéért!
Kánya Kata nem kér a titulusokból, abban hisz, hogy mindenkit…
Tovább olvasom >A szakképzések egyre bővülnek
A kormány elkötelezett a kollégiumi férőhelyek bővítése, fejlesztése mellett, ahogyan…
Tovább olvasom >Jelentősen nőtt a magániskolák iránti kereslet hazánkban
Magyarországon az állami oktatás helyzete miatt (alulfinanszírozottság, pedagógushiány, elavult tantervek…
Tovább olvasom >További cikkeink
Manpower: javuló gazdasági kilátásokat mutatnak a munkaerőpiaci visszajelzések
Javuló gazdasági kilátásokat mutatnak a munkaerőpiaci visszajelzések, a belföldi munkáltatók…
Tovább olvasom >