Az örök elégedetlen
Lakatos Pál szigetszentmiklósi cukrászmester folytonosan a tökéletes eredményt keresi – az idén a Magyarország Tortája címet viselő Spicces Füge Respektus desszertjével talán meg is találta, de nem érzi magát a csúcson.
A cikk a Trade magazin 2023/10. lapszámában olvasható.
– Hogy került a csúcsra?
– 30 éve dolgozom a szakmában, 18 éve együtt a feleségemmel, Viktóriával. A szüleim fodrásznak szántak, de hamar elfogadták az édességek iránti vonzalmamat, amelyeket már tizenévesen is készítettem magamnak meg a családnak. Négy éve van saját cukrászdai vállalkozásunk: ez az időszak vett leginkább igénybe fizikailag és szellemileg egyaránt.
Hogy a csúcson lennék? Én valahogy nem érzek ilyesmit: inkább sima mezei cukrásznak érzem magam, aki krémest főz vagy piskótát ken, és ha kell, mosogat is!
– Sokan teszik ezt, mégis Ön ért el komoly eredményeket!
– Természetesen az eredményeimre büszke vagyok, amit elértem, az a szorgalmam, a kitartás, a szakmai alázat, no, meg a saját magammal szembeni örök elégedetlenség eredménye. És persze legalább ekkora szerepe van benne a családomnak is, elsősorban a feleségemnek – amikor én vagyok a művész, akkor ő a lektor. Fontos számomra a kollégáim véleménye, de a legfontosabb részleteket vele beszélem meg.
– Mit kap a versenyektől?
– Korábban alig érintett meg az ilyenfajta vetélkedés, Viktória viszont nyert fagylaltversenyeken díjakat. Aztán ahogy saját vállalkozásunk lett, jött a késztetés is, hogy megmérettessem magam, és fokozatosan jöttek a sikerek is. Tavalyelőtt harmadikak, tavaly pedig már másodikak lettünk a Magyarország Tortája versenyen.
Nem vagyok álszerény, tudom, hogy már letettem valamit az asztalra, de nem érzem magam többnek, mint ami 4 éve voltam.
– Mi ma a legnagyobb elismerés egy magyar cukrásznak?
– Nyilvánvalóan a Magyarország Tortája cím megszerzése, de ez nem jelenti azt, hogy idáig szerettem volna eljutni. Ami a versenyzést illeti, gyakran eszembe jut, hogy ennyi elég volt, de eddig mindig jött valamiféle új motiváció, és nekiindultam újra. Most olyasvalami motoszkál bennem, hogy érdekes lenne a fagylaltok világa felé mozdulni – ebben látok fantáziát, akkor is, ha külföldre kell mennem megfejteni a titkot.
– Honnan szerzi az inspirációt?
– Minden érdekel, de én nem az a fajta vagyok, aki állandóam szakkönyveket olvas meg az internetet böngészi. Azt hiszem, mindenből érdemes tanulni, mindenből lehet ihletet meríteni. A Spicces füge ötletét például egy balatoni nyaralás során kóstolt fügefagylalt adta, amihez „csak” azt kellett kitalálni, milyen ízekkel, textúrákkal lehet azt izgalmasan párosítani.
Persze nem csak autodidakta módon fejlesztem a tudásomat: a mikrobiológiai és a kémiai alapokat a mesterképzésen sajátítottam el, számos szakmai fortélyt az ipartestület által szervezett tanfolyamokon lestem el.
– Csapatban szeret dolgozni vagy egyedül?
– Mindkettőben: a napi munkát a kollégákkal együtt, de ha valami újat próbálok alkotni, akkor szigorúan egyedül, ilyenkor számomra megszűnik a külvilág, maximum a zene szólhat mellettem. Koncentrálok, ott csak a desszert van meg én.
Azt hiszem, a legfontosabb a precizitás, és ezt sok kollégából hiányolom – kiráz a hideg a „jól van az így is, el fog az fogyni, úgyse veszik észre” mentalitástól!
– Mi a véleménye a hazai cukrász szakma színvonaláról?
– A hazai cukrászat szerintem jó, és a 90-es évekhez képest javuló tendenciát látok! Az emberek értékelik a jó minőséget, kérdés, mit tudnak, mit hajlandók megfizetni. Ma egy szelet jó torta jó helyen, mondjuk, 900 forintért adható el, az extra 1200–1500 forintért. Ez sok, de ha 100-150 km-t utaznak egy különlegességért, akkor más szemmel kell nézni az összeget. Ugyanakkor ekkora érdeklődés még a Magyarország Tortája iránt is csak 1-2 hónapig tartható fenn.
Akárhogy is, minden torta igazi zsűrije a vendég.
– Milyennek látja a közeljövőt?
– Bár tudnám, mi lesz 3 év múlva! Először pihenni szeretnék egy kicsit. Egyébként meg tesszük a dolgunkat, mint eddig is. Megpróbáljuk a vendégeink igényeit a legjobban kiszolgálni, de hát a befektetett munka sajnos nem mindig arányos a megtérüléssel.
Keresem az ízeket ezután is, és élvezem is őket, és szeretnék saját üzletet nyitni a bérlet helyett, bármiféle növekedés csak ezután jöhetne szóba. //
Kapcsolódó cikkeink
Az év bejglijei
A Magyar Cukrász Ipartestület az idén ötödik alkalommal hirdette meg…
Tovább olvasom >Vas vármegyei cukrászdzsembori
Szeptember végén verőfényes napsütés és vendégszerető házigazdák fogadták a háromnapos…
Tovább olvasom >Statisztikák tükrében
Helyzetkép a cukrászdákból – Nehéz szemeszter elé nézhetünk címmel tartott…
Tovább olvasom >További cikkeink
2025 lesz a magyar sörturizmus éve?
18 magyar, kisüzemi sörfőzdébe kalauzol el a Bakancslista 2025 –…
Tovább olvasom >Macsó megközelítés a vásárlásban – A nap képe
Az USA-ban működik (legalább) egy olyan hipermarket, ahol a bevéárláshoz…
Tovább olvasom >Új szabályozás a munkaegészségügyi vizsgálatok terén: mit jelent ez a szállodaipar számára?
2024. szeptember 28-tól jelentős változások léptek életbe a munkaegészségügyi vizsgálatok…
Tovább olvasom >