A pletyka nem mindig rossz – mondja a szociálpszichológus Szvetelszky Zsuzsanna

Szerző: Glázer Szilvia Dátum: 2024. 05. 22. 10:07

Szvetelszky Zsuzsanna szociálpszichológus, pletykakutató volt a Futuretalks podcast Krizsó Szilviával sorozat legutóbbi vendége.

A szakember elmondta, hogy a pletyka mindenhol ott van és mindenkit érint: „Az is pletykás, aki hallja és nem állítja le, az is pletykás, aki mondja és a pletyka azt is érinti, akiről szól. Bár ez egy pejoratív tartalmú szó, azért negatív, mert nem tudjuk, hogy mi a pletyka. Gyakran a rémhírre is azt gondoljuk, hogy pletyka. A megfelelő definíció az, hogy, a nyomtatásban lévő információk ellentéte a pletyka, régen a hír és a pletyka nem vált annyira szét, mint manapság, az elmúlt 500 év változtatta meg a pletyka jelentését. Erre egyébként régebben is nagy szüksége volt a közösségnek. A csoportra nincs negatív hatása a pletykának, arra van hatása, akiről szól.”

A pletykára az egyik legjobb példa az, ami Katalin hercegnével történt az elmúlt hónapokban. Viszont ez megmutatja azt is, hogy miként lehet a pletykáknak elejét venni egy jó kommunikációs fogással. Katalin személye azért fontos sokaknak, mert ő egy archetípus a mesékből a hercegnő, aki egy ősi szerepet testesít meg, sokakat érdekel. A kórházi kezelései kapcsán számtalan pletyka kapott szárnyra, ezt egy bejelentéssel sikerült feloldani és tiszta vizet önteni a pohárba. Ez is mutatja, hogy érdemes állást foglalni a komolyabb dolgokban.

Szvetelszky Zsuzsanna beszélt a vállalatok és az ott dolgozó kollektívák működéséről is a podcastban: „Több évtizede számos kutatás bizonyítja, hogy a középvezetők vezetik valóban a vállalatot. Kulcsszerepük van abban, hogy a fentről kapott információkat, hogyan dekódolják az embereknek. Ide nem csak a pletykát sorolnám be, hanem az intézményszintű kommunikációt is. Ha a középvezetőket közel engedi magához a felső vezető, az hasznos lehet a vállalat működésére nézve.”

Ha kíváncsi arra, hogy mit mondott a szakember arról, hogy miként lehet kivédeni a rosszindulatú pletykát, mit jelent a fiatalok számára sztókolás és miért jó csöndben maradni, amikor más beszél, akkor ne hagyja ki a FutureTalks podcats legújabb adását.

Iratkozzon fel csatornánkra és nem marad le friss tartalmainkról a youtube-on sem!

Kapcsolódó cikkeink