Vendéglátás és turizmus összefüggései
Az MVI évente közzéteszi statisztikai helyzetjelentését a vendéglátásról, amelyből megismerhető az ágazat 2022-es teljesítménye. A jelentés rövid összefoglalójának befejező része elsősorban a vendéglátás és a turizmus kölcsönhatásaival foglalkozik.
A cikk a Trade magazin 2023/11. lapszámában olvasható.
A kereskedelmi szálláshelyek 2022. évi bruttó árbevétele 490 milliárd forintot tett ki, amely 84%-kal volt több az előző évi alacsony bázisnál, viszont 13%-kal elmaradt a járvány előtti, 2019. évitől. A szállásdíjak árbevétele 352 milliárd, a vendéglátásból származó árbevétel 107 milliárd, az egyéb árbevétel pedig 31 milliárd forint volt 2022-ben.
A vendéglátásból származó árbevétel részaránya nem változott, viszont a szállásdíjaké kismértékben nőtt az egy évvel korábbihoz viszonyítva. Az összes árbevétel 84%-os növekedését a szállásdíj-árbevétel 90%-os, az egyéb árbevétel 41%-os és a vendéglátásból származó árbevétel 81%-os emelkedése okozta. A kereskedelmi szálláshelyek vendéglátásból származó árbevétele (107 milliárd forint) a kereskedelmi vendéglátóhelyi forgalom (1721 milliárd forint) 6,2%-át adta 2022-ben.
A többnapos belföldi utazásokhoz kapcsolódó turisztikai kiadások 2022-ben összesen 512 milliárd forintot (2021-ben 354 milliárd forintot) tettek ki, amelyen belül az étteremben, bárokban, kávézókban történő étkezés 70,6 milliárd forintot (2021-ben 46,2 milliárd forintot) képviselt (a teljes kiadás 14%-a). A vendéglátóhelyi kiadásokon belül az 1-3 éjszakás utazásokhoz kapcsolódó költések aránya 59, a 4 vagy annál több éjszakás utazások esetében pedig 41% volt. A vendéglátásra fordított kiadásokat tekintve a belföldi többnapos utazások célterületei elsősorban a Balaton (37%), Észak-Magyarország (13%) és Budapest-Közép-Dunavidék (11%) voltak 2022-ben.
A legutóbbi (2020–2021-es) turizmus-szatellitszámlák adatai alapján a külföldiek és a magyar lakosság turisztikai kiadásai 1796 milliárd forintot tettek ki 2021-ben, ami 30%-kal volt több, mint egy évvel korábban, de 40%-kal elmaradt a 2019. évitől. A külföldiek magyarországi turisztikai kiadásai (1250 milliárd forint) több mint 25%-kal, a magyarok hazai turisztikai kiadásai (546 milliárd forint) pedig harmadával nőttek az egy évvel korábbi, alacsony bázishoz viszonyítva.
Vállalkozások és adók
A vendéglátás ágazatban 2021-ben 12,1 ezer önálló vállalkozó és 13,7 ezer társas vállalkozás működött. Az önálló vállalkozók 61%-a dolgozott az éttermi, mozgó vendéglátás, 31%-a pedig az italszolgáltatás területén.
A társas vállalkozásoknál ez az arány 76%-os volt az éttermi, mozgó vendéglátás és 16%-os az italszolgáltatás tekintetében. A 25,8 ezer önálló és társas vállalkozás – 10 nagyvállalat kivételével – a kkv-k közé tartozott. A kkv-k közül a mikrovállalkozások aránya 91%, a kisvállalkozásoké 8,6%, míg a középvállalkozásoké 0,5% volt 2021-ben.
Magyarországon a szálláshely-szolgáltatásra és a vendéglátás egy részére is a kedvezményes, 5%-os áfakulcs érvényes. Az 5%-os adókulcs csak az éttermi, mozgó (étkezőhelyi) vendéglátásban az étel- és a helyben készített alkoholmentes italforgalomra vonatkozik. A rendezvényi étkeztetésre, a munkahelyi vendéglátásra és a közétkeztetésre, valamint az italszolgáltatásra viszont az általános (27%-os) áfakulcs érvényes. Nemzetközi összehasonlításban a vendéglátás egy részére vonatkozó kedvezményes (5%- os) áfakulcs a második legalacsonyabb, ennél csak Luxemburgban alacsonyabb az adókulcs (3%).
A koronavírus-járvány okozta negatív gazdasági hatások enyhítésére számos országban átmenetileg csökkentették a vendéglátásra vonatkozó áfakulcsot, de az orosz–ukrán háború és az energiaválság miatt Bulgáriában, Görögországban, Litvániában és Németországban érvényben maradtak az alacsonyabb áfakulcsok 2023-ban is. Az átmeneti szabályokkal együtt Dánia kivételével valamennyi EU-s tagállamban kedvezményes áfakulcsot alkalmaznak a szálláshely-szolgáltatásra, 23 országban pedig a vendéglátásra (jellemzően az étel- és az alkoholmentes italforgalomra). A EU 27 tagállama közül 14-ben a szálláshely-szolgáltatás áfakulcsa 10% alatti, a magyar áfakulcs a kedvezményes kulcsok között pedig a második legalacsonyabb. //
Related news
NGM: SZÉP card holders spent nearly 12 percent more on their cards in the first quarter of 2025 than last year
SZÉP card holders spent nearly 12 percent more on their…
Read more >Once again about the service charge
The Guild of Hungarian Restaurateurs (MVI) has updated its information…
Read more >Ceremony at the Gundel memorial plaque
The Guild of Hungarian Restaurateurs (MVI) celebrated the birthday of…
Read more >Related news
Heat from deep below: Hungarian geothermal energy is an untapped treasure
Although Hungary has excellent geothermal potential, thermal heat currently accounts…
Read more >An EU program to support the development of sustainable tourism has been launched in Szeged
An EU program with a total budget of 2.5 million…
Read more >(HU) A vendéglátóhely-nevek és a brit humor – A nap képe
Sorry, this entry is only available in HU.
Read more >