Több mint 30 százalékkal emelték kkv-hitelezési vállalásukat a bankok
Több mint 30 százalékkal emelték kkv-hitelezési vállalásukat a hitelintézetek a Magyar Nemzeti Bank (MNB) hitelezési feltételhez kötött kamatcsere (HIRS) tenderén csütörtökön – tette közzé a jegybank a honlapján.
A bankok a meghirdetett 300 milliárd forintra 227,79 milliárd forint értékben adtak be ajánlatot, amelyeket az MNB mind elfogadott. A 2016-ban tartott tenderek és a mostani eredményeképpen a bankok HIRS állománya 679 milliárd forintról 906 milliárd forintra nőtt. Ezzel a kereskedelmi bankok 2017. évi hitelezési vállalása 170 milliárd forintról 227 milliárd forintra emelkedett.
A hitelezési vállalások bankrendszeri szinten átlagosan 34 százalékkal, a részt vevő bankok körében pedig átlagosan 58 százalékkal emelkedtek. A tenderen részt vevő kilenc bank közül három legalább duplájára emelte vállalását.
A preferenciális betét maximális bankrendszeri állománya 150 milliárd forinttal bővült. A dinamikus – azaz eredeti vállalásukat legalább 100 százalékkal meghaladó hitelnövekedést vállaló – bankok nagyobb arányban részesültek a preferenciális betételhelyezési lehetőségből, mint a kisebb arányú többletvállalást tevő hitelintézetek. A megemelt preferenciális betét elhelyezésére 2017. augusztustól van a bankoknak lehetőségük.
Az MNB szerint a csütörtöki, a piaci hitelprogram második szakaszát jelentő tenderen megemelt hitelezési vállalások biztosítják, hogy a mikro-, kis- és középvállalati szektor hitelezésének bővülése a jegybank által a fenntartható gazdasági növekedéshez szükségesnek tartott 5-10 százalék közötti sáv felső felében alakuljon.
A monetáris tanács május 24-én jelentette be a piaci hitelprogram (php) második szakaszának elindítását. A tenderen érvényes terméktájékoztatókat az MNB június 7-én elérhetővé tette a honlapján, biztosítva ezzel a bankok számára a szükséges felkészülési időt – írja közleményében az MNB. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
K&H: a nagy programok hajtják a zöldhiteleket
A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint a teljes zöld vállalati…
Tovább olvasom >Új gazdasági „akcióterv”: Reális-e a háztartási hitelállomány további növelése?
A hazai lakhatási válság sajnálatos velejárója, hogy a többség nem…
Tovább olvasom >MNB: lassú fordulat előtt a kereskedelmi ingatlanok piaca
A GDP várakozásoktól elmaradó növekedése még nem tudta érdemben támogatni…
Tovább olvasom >További cikkeink
Fogyasztóvédelmi kiválóságok díjazása: elismerték a 2024. év legjobbjait
Az idei év kiemelkedő fogyasztóvédelmi referensei és különdíjazottjai vehették át…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelés 0,2 százalékkal mérséklődött októberben
Októberben az ipari termelés volumene 0,2, munkanaphatástól megtisztítva 3,1 százalékkal…
Tovább olvasom >A technológiai fejlődés és az üzleti utazások
Az International Workplace Group (IWG) – a hibrid munkamegoldások piacának…
Tovább olvasom >