TMK Piackutatók: mi történt az elmúlt 15 hónapban?
A fogyasztásicikk-piac trendjeivel foglalkozott a Trade Marketing Klub „Piackutatók első kézből”, hagyományosan áprilisban megrendezett, online találkozója. Az infláció növekedése, az energiaárak emelkedése a magyar háztartások 97%-ára hatást gyakorolt. Megváltoztak a fogyasztási és vásárlási szokások. Az árak és az akciók a figyelem középpontjába kerültek.
A cikk a Trade magazin 2023/6-7. lapszámában olvasható.
Rekord létszámú, 160 főt meghaladó regisztráció jelezte a felfokozott érdeklődést az április 13-án rendezett TMK ülés iránt, ahol három piackutató cég vezetője tekintette át a közelmúlt vásárlásokat érintő folyamatait.
![](https://trademagazin.cdn.webgarden.io/wp-content/uploads/2023/06/Katai-Ildiko_retus_opt-scaled-e1686132672393-268x300.jpeg)
Kátai Ildikó
alapító
TMK
![](https://trademagazin.cdn.webgarden.io/wp-content/uploads/2023/06/CsibyAgnes_opt-e1686132628642-267x300.jpeg)
Csiby Ágnes
alapító
TMK
![Hermann Zsuzsanna.Trade magazin](https://trademagazin.cdn.webgarden.io/wp-content/uploads/2020/08/Hermann-Zsuzsa-scaled-e1622301073804-268x300.jpg)
Hermann Zsuzsanna
alapító
TMK
Az esemény szervezői, Hermann Zsuzsanna TMK-alapító köszöntötte a virtuális térben egybegyűlteket, majd bemutatta a Klub másik két alapítóját, Csiby Ágnest és Kátai Ildikót.
Kevesebbet vásárolunk
![](https://trademagazin.cdn.webgarden.io/wp-content/uploads/2023/06/Turcsan-Tunde_GfK-2023_opt-e1686132811945-254x300.jpeg)
Turcsán Tünde
FMCG-igazgató
GfK
Turcsán Tünde, a GfK FMCG-igazgatója előadásában elmondta, hogy a magyar vásárlóerő közel fele az európai uniós átlagnak. A háztartások 80%-ának vissza kell fognia a kiadásait, ami a napi cikkeket is érinti. 63%-uk nem engedheti meg ugyanazokat a termékeket, amelyeket korábban vásárolt. Jellemző a többször kevesebb vásárlás, a promóciók keresése, az olcsóbb alternatívák, kereskedelmi márkák választása. A boltok közül is egyre többen a legolcsóbbnak tartott diszkontokat részesítik előnyben. A drogériák és az online csatorna részesedése is növekedett.
A háztartások 60%-a továbbra is spórolást tervez, de a különböző kategóriákban más stratégiát követ. A mennyiség csökkentése mellett az olcsóbb üzlet, kedvezőbb árú cikkek, a gazdaságos kiszerelések és a lejáratközeli termékek választása is szerepel.
Óvatos fogyasztói reakciók
![](https://trademagazin.cdn.webgarden.io/wp-content/uploads/2022/06/Czikora-Csilla_Nielsen_opt-scaled-e1654769859348-244x300.jpeg)
Czikora Csilla
ügyfélkapcsolati igazgató
NIQ
Czikora Csilla, az NIQ (korábban: NielsenIQ) ügyfélkapcsolati igazgatója kiemelte, hogy 2022 az infláció éve volt régiósan és globálisan egyaránt, Kelet-Európában látványosan magasabb értékekkel. Az árszínvonal növekedése volumencsökkenéssel társul, ezért a fogyasztók egyre óvatosabbak a vásárlási döntéseiket illetően. A magyar vásárlók 62%-a csak alapvető dolgokat vásárol. Csupán 9% ragaszkodik az ártól függetlenül a megszokott márkákhoz. A vizsgált kategóriák közül 15-ről állították a vásárlók, hogy kevesebbet és alacsonyabb áron veszik. A kevésbé érintett kategóriák főként az intim, testtel érintkező termékek, a speciális élelmiszerek és az élvezeti cikkek.
A saját márkás termékek népszerűsége tovább nőtt, hazánkban elérte a 30% értékbeni részesedést a teljes FMCG-értékesítésből. A készletezhető és az alapvető árukategóriákban pedig a nagy kiszerelések részesedése növekszik.
Nyílik az olló
![Andreas Christou-RetailZoom](https://trademagazin.cdn.webgarden.io/wp-content/uploads/2020/06/Andreas-Christou-Retal_opt_c-219x300.jpg)
Andreas Christou
ügyvezető igazgató
RetailZoom
Andreas Christou, a RetailZoom ügyvezető igazgatója hangsúlyozta, hogy a fogyasztók már nem tartják feltétlenül drágábbnak a hazai kereskedőket. A radikális élelmiszer-áremelkedés hatására a kosárba helyezett cikkek száma átlagosan 2-vel csökkent. Feltűnő a Budapest és vidék közti különbség növekedése. A fővárosban 2,4-szer több a nagy kosár, és értékük átlagosan 130%-kal meghaladja a vidékiekét. Hűségkártyaadatokat elemezve kiderült, hogy a prémium és a mainstream vásárlók közötti olló is nyílik. A tradicionális csatornában a Top10 SKU: kétféle sör, egy energiaital, ársapkás húsok, paradicsom, banán, trappista sajt, étolaj és vizes zsemle.
Az idei első negyedévben az árnövekedés megfeleződött, főként az erős promócióknak köszönhetően a volumenek is nőttek. A hazai láncoknak is fontos a lojalitásépítés, így két új hűségprogram indulása várható ebben a csatornában.
A kutatási eredményekről bővebben e lapszám Kiemelt témájaként bemutatott FMCG Kereskedelmi Toplista 2022 összeállításaiban lehet olvasni. //
Kapcsolódó cikkeink
Rekordalacsony szinten a fenntarthatósági index Németországban
Az NIQ fenntarthatósági indexe 2025 januárjában rekordmélységbe, 91,3 pontra csökkent…
Tovább olvasom >Vaj- és margarinmárkák: az erő velük van
Bár versenytársak, mégis sok közös vonása van a vaj- és…
Tovább olvasom >Fenntartható nem kell, de bio legyen?
Németországban jelentősen visszaesett a fenntartható termékek iránti kereslet, ami új…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >Nagy Márton: A januári magasabb fogyasztói árszint átmeneti jelenség
Nagy Márton szerint elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, a kormány minden…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: január utolsó napjaiban már korrigáltak az árak
A KSH közlése szerint 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan…
Tovább olvasom >