Takarékbank: idén lassul, jövőre ismét gyorsul a gazdasági növekedés

Szerző: trademagazin Dátum: 2016. 03. 29. 11:40

Idén 2,5 százalékra lassulhat a gazdasági növekedés, 2017-re azonban 3,1 százalékra gyorsulhat a Takarékbank elemzői szerint.

polc-

A bank első negyedéves makrogazdasági előrejelzésében azzal számolnak, hogy az infláció idén 1,1 százalék lesz, jövőre 2,6 százalékra emelkedik.

Az államháztartás nettó megtakarítói pozíciója hosszú évek óta a legjobb, az államadósság „kitartóan” tovább csökkenhet, erőteljes javulás látszik a külső egyensúlyi mutatókban is. Mindennek ellenére 2017 végére is csak enyhébb mértékben erősödhet a magyar deviza – derül ki a pénzintézet prognózisából.

A Takarékbank elemzése szerint összességében inkább kedvező a magyar gazdaság külső környezete, noha a világgazdaság növekedési kilátásaiban nem tapasztalható javulás. A külső finanszírozási helyzet támogató, és a magyar exportlehetőségek alakulása is biztató – állítják a pénzintézet elemzői. A prognózis szerint a keresleti feltételek továbbra is kedvezőek azokban a szektorokban, főként a járműiparban, amelyekben számottevő kapacitásbővítés történt az elmúlt években Magyarországon. A legjelentősebb globális kockázatnak a növekedés, elsősorban ázsiai, motorjainak kifulladása tűnik.

A magyar GDP növekedési üteme 2015 negyedik negyedévében ismét 3 százalék fölé lendült. A gazdasági növekedés erősödése jelentős részben összefüggött azzal, hogy az elmúlt év végén felgyorsult a 2007-2013-as uniós költségvetési keretből utoljára elszámolható források felhasználása.

A növekedés hajtóerejét így is a lakossági fogyasztás adta, miközben a nettó export növekedési hozzájárulása tovább csökkent. Tavaly a termelés oldaláról az ipar és a szolgáltatások felfelé, a mezőgazdaság pedig lefelé húzta a gazdasági teljesítményt.

A bank elemzői úgy vélik: 2016-ban a beruházásokban visszaesés várható. A háztartások fogyasztása ugyanakkor, főként a rendelkezésre álló jövedelmek markáns bővülésének köszönhetően, dinamizálódhat és egyértelműen a növekedés motorjává válhat idén. 2017-ben pedig már ismét élénkülhetnek a beruházások, miután a gazdaságpolitika felgyorsítja a 2014-2020-as EU-költségvetési keretben rendelkezésre álló külső források felhasználását. Emellett várhatóan a lakossági beruházások is érdemben növekednek, elsősorban az újlakás-áfa csökkentése, valamint a csok felfutása miatt.

Az inflációt illetően meghatározó marad a külső dezinflációs környezet. Mindazonáltal a szűk sávban mozgó, és a középtávú inflációs céltól jelentősen elmaradó maginfláció arra utal, hogy belső forrásokból sincs felfelé mutató érdemi árnyomás. Ezért 2016 első felében a fogyasztóiár-index éves növekedési üteme várhatóan alig haladja majd meg a nullát, és a második félévben is megnyugtatóan a cél alatt maradhat. A 3 százalékos célértéket előreláthatóan csak 2017 végén közelíti meg az infláció – vélik a bank szakértői.

A Takarékbank elemzői szerint a március végi 15 bázispontos vágást követően – hat hónapon belül – további két 15 bázispontos csökkentéssel a jegybank 1 százalék alá viszi le az alapkamatot. Az MNB egyre aktívabban használhatja a kamatfolyosót a napi likividitás-szabályozásban, akár az alapkamat tényleges megváltoztatása nélkül is. Kamatemeléssel a 2017 végéig tartó előrejelzési horizonton nem számol a Takarékbank prognózisa.

A bank előrejelzése alapján a költségvetési folyamatok továbbra is kedvező képet mutatnak. Eredményszemléletben vizsgálva az államháztartás nettó megtakarítói pozíciója hosszú évek óta a legjobb. Az ESA-szemléletű költségvetési deficit „kényelmesen” a GDP 2 százaléka alatt alakult 2015-ben, a vártnál magasabb bevételek bázisán pedig a következő években sem várható az államháztartási egyenleg romlása, sőt, 2017-ben már 1 százalékhoz közeli mértékűre csökkenhet a hiány. Az államadósság a GDP közel 75 százalékára mérséklődött, a folyamat a következő két évben is folytatódhat, így a mutató 2018 körül süllyedhet a 70 százalékos szint alá – állítják a bank elemzői.

A Takarékbank szakértői 2016 végére a mostaninak megfelelő 310 forintos euró-árfolyamszintet tartanak valószínűnek, és 2017 végére is csak enyhébb mértékű forinterősödésre számítanak. (MTI)

Kapcsolódó cikkeink