Szójás áfacsalókat kapcsolt le a NAV
Az áfacsalással erősen fertőzött szójapiacon működtek azok a bűnszervezetek, amiket a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) munkatársai országos akcióban kapcsoltak le a közelmúltban – írja a Világgazdaság Online. Az elkövetői csoportok – köszönhetően a nyomozók felderítő munkájának – nem dolgozhattak sokáig, de még így is milliárdos kárt okoztak a költségvetésnek.
Mindhárom közelmúltban ártalmatlanított bűnszervezet cégláncolatokon keresztül tüntette el az EU-ból beszerzett szója belföldi eladása után fizetendő áfát, sőt, egyikük tevékenységi körét kiterjesztette a bűnszövetkezetek másik gyakori célszektorára, a használtgépjármű-kereskedelemre is. A NAV nyomozói azonban rajta tartották szemüket az elkövetői körökön, így hamar sikerült feltérképezni működésüket és beazonosítani vezetőiket és érintett cégeiket.
A három bűnözői csoport az ország szójapiacának számottevő részét lefedte illegális eredetű „áfamentes” termékekkel, a 27 százalékos árelőnnyel pedig a szektor tisztességes cégei képtelenek felvenni a versenyt.
A költségvetést ért kár – csak e három bűnszövetkezet működésével összefüggésben – meghaladta az egymilliárd forintot, a takarmány- és malomipart sújtó negatív árverseny azonban további károkat okozhat a gazdaságnak.
A bűnszervezetek megbénítására szervezett országos akciókban részt vevő, kétszáznál is több pénzügyi nyomozó, járőr, valamint adóellenőr és IT szakember hetvenhét helyszínen végzett házkutatást, tizenhárom gyanúsítottat hallgattak ki. A pénzügyi nyomozóknak az egyik gyanúsított szökési kísérletét is sikerült megakadályozniuk.
A helyszíni eljárásokban több mint 300 millió forint értékben készpénzt, gépjárműveket, ingatlanokat, luxuscikkeket valamint összesen 300 tonna szója- és repcedara vételárának követelését sikerült zár alá venni.
Így nemcsak az okozott kár nagy része térül meg, hanem az elkövetők által felhalmozott vagyon sem forgatható vissza újabb bűncselekmények finanszírozására.
Az ország valamennyi bűnügyi igazgatóságának bevonásával végrehajtott akció sikere azt is bizonyítja, hogy a pénzügyi nyomozók által monitorozott szektorokban egyre nehezebb csalóként észrevétlennek maradni, a piacok fokozatos tisztulása pedig a tisztességes cégeket hozza helyzetbe.
Különösen nagy vagyoni hátrányt okozva, bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás miatt az elkövetők akár 20 évig terjedő szabadságvesztést is kaphatnak. (vg.hu)
Kapcsolódó cikkeink
NAV-ellenőrzési trendek 2024-ben: A transzferár-adatszolgáltatás tanulságai és fókuszterületei
A transzferárazás szabályozási és gyakorlati kihívásai kerültek elemzésre a Deloitte…
Tovább olvasom >NAV: egy budapesti raktárban talált több mázsányi fagyasztott élelmiszert semmisítettek meg
Pótkerekek, használt bútorok és ruhák között bukkantak rá több mázsányi…
Tovább olvasom >Végéhez ért az idei betakarítás és a vetés
Befejeződtek az idei évben az őszi betakarítási és a vetési…
Tovább olvasom >További cikkeink
Megjelent a Trade magazin 2024/12-2025/1. száma
A digitális verzió ezúttal is bővített formában, 192 oldalon jelent meg. Alább, a levél alján…
Tovább olvasom >Visszafogott év után erős az ünnepi szezon
Az online vásárlók 74%-a, mintegy 3,1 millió fő készül az…
Tovább olvasom >Régiók harca: ezek a legnépszerűbb ételek a magyarok szerint
Mexikói ételekből az országos átlag ötszöröse fogy Debrecenben, míg Szeged…
Tovább olvasom >