Street food van, utca nincs!
Lassan tér magához a pandémia után a food truckok piaca; a műfaj fejlődésének egyik legfőbb akadálya, hogy a street food stílus mobil képviselői – sok más ország gyakorlatával ellentétben – itthon nem árusíthatnak az utcán. A szegmens helyzetéről Horváth Zoltánnal, a Magyar Street Food Egyesület vezetőjével beszélgettünk.
A cikk a Trade magazin 2025/4. lapszámában olvasható.
– Kiből lesz itthon food truckos?

Horváth Zoltán
vezető
Magyar Street Food
Egyesület
– Elsősorban azokból, akiknek van vagy volt köze a vendéglátáshoz – a „külsősöket” még magam is próbálom lebeszélni róla. Van 20 évet a konyhán lehúzó séf, aki elunta, hogy nem találkozik a vendéggel, de van beszállító óriáscégtől nyugdíjba ment szakember is, aki saját házában komoly háttérkonyhát épített ki mindehhez.
Fiatalok, viszonylag kisebb tőkével, ugyancsak megpróbálkoznak a területen, hiszen itt már 10 millióval is el lehet indulni.
Két műfaj létezik, és mindkettőre van számos példa. Van, aki egy új ötletet valósít meg a food truckban, majd ebből fix helyet, helyeket hoz létre – akár országszerte. Mások egy jól felépített márkát reklámoznak tovább büfékocsiban, ezzel gyűjtve a híveket és további bevételt.
– Hány food truck működik ma Magyarországon?
– Az egyesületben 140-150 tagot regisztrálunk – ez a szám a COVID előtt 200 körül is volt. Úgy gondolom legalább még egyszer ennyi vállalkozás működik országszerte.
Nagyjából 80 kocsi vesz részt aktívan az általunk közvetített munkákban: ők azok, akik komoly márkát építettek, és „ipari szinten” űzik a street food bizniszt.
– Áfaszempontból az étel helyben fogyasztottnak vagy elvittnek számít?
– Érdekes része ez a működésünknek. Amikor bevezették az áfacsökkentést, rengeteg állásfoglalást gyűjtöttünk össze. Azokon a helyeken, rendezvényeken, ahol minden adott az éttermi szintű szolgáltatáshoz, alkalmazzuk az erre kiírt áfát. A vendég le tud ülni, minden szervizeszköz adott, van normális mosdó, adott esetben kiszolgálás. Ellenben egy sima sarki büfékocsi esetében ez nem áll fent.
– Mit ad a food truck tulajdonosoknak az egyesület?
– Az egyesület alapvetően érdekképviseletnek indult. Tíz éve nem nagyon voltak a szabályaink körberajzolva – ezeket próbáltuk kijárni, tisztázni. Az első években megmozdulásokat is szerveztünk, annak érdekében, hogy alkossanak ránk vonatkozó szabályokat, külön kategóriaként kezeljenek, és ne egy dinnyeárussal egyben kategorizálják a műfajt. Több-kevesebb sikerrel ezt meg is oldottuk.
Próbáltuk elérni, hogy más országokhoz hasonlóan itthon is legyen lehetőségünk megállni az utcán értékesíteni – sikertelenül.
Minden kezdő és haladó vállalkozásnak díjmentes segítségnyújtással állunk rendelkezésére, mondhatni „szakszervezet” szintjén beszéljük át a tapasztalatainkat. A tagság jelképes díja havi 2000 Ft, ami itt-ott kedvezményekkel jár, de igazából a fizetni nem kívánókról is gondoskodunk.
Tárgyalunk cégekkel, irodaparkokkal, városokkal – „catering lábunk” 15-20 ezer adagos igényeket is ki tud elégíteni.

Na, ki az íz rájder?
– Mennyire vannak jelen a food truckok a közösségi médiában?
– A közösségi média talán a legfontosabb csatornánk a helyi közösségek eléréséhez. A közönség szereti a műfajt: a kocsikat, az ételfotókat, a „zabálást” és persze a fesztiválhangulatból történő bejelentkezéseket.
– Mitől lehet sikeres a vállalkozás?
– Ebben a kategóriában mindig az újdonság a trendi; tavaly óta megállíthatatlan a churros, a vendégek imádják a smashburgert, és a nápolyi pizza megjelenésével visszakerült a fókuszba a pizza. Ugyanakkor a klasszikusok közül kihagyhatatlan a lángos és a BBQ is.
Nem győzöm hangsúlyozni a közhelyeket: a megjelenés, minőség és higiénia a legfontosabb, de a hozzáállás, hangulat is kötelező eleme a működésnek. Arra biztatom a vállalkozókat, hogy valami új irányt, új formát, új tálalást válasszanak, de sokan csak a klasszikusokban hisznek – az is lehet, hogy nekik van igazuk. //
Kapcsolódó cikkeink
Szennyeződés ellen, fenntarthatóság mellett
A tisztítószerek és takarítóeszközök piacán a fenntarthatóság, a technológiai fejlesztések…
Tovább olvasom >Ruhák, illatok, érzelmek
Hogyan lehet egy öblítő egyszerre hatékony, illatos és fenntartható? A…
Tovább olvasom >A tisztaság új dimenziói
A mosószerpiac az elmúlt években jelentős átalakuláson ment keresztül, amelyet…
Tovább olvasom >További cikkeink
Zsigó Róbert: érezhetően csökken az alapvető élelmiszerek ára az árrésstop hatására
Az árréstop bevezetésének hatására érezhetően csökken az alapvető élelmiszerek ára…
Tovább olvasom >3,6 milliárd forintot fordított új szupermarket építésére a SPAR Szentendrén
Mintegy 3,6 milliárd forintos saját forrásból elkészült az ország legújabb…
Tovább olvasom >Funkcionális alkoholmentes sört mutatott be a Dreher
Speciális összetétellel rendelkező, szénhidrát-elektrolit oldatokkal készülő alkoholmentes sört vezet be…
Tovább olvasom >