Pozitív fordulatot várnak a trafikosok a dohánykereskedelmet szabályozó törvény módosításától
A Magyar Dohány Kiskereskedők Egyesülete (MDKE) kedvező fordulatként értékeli, hogy a dohánykereskedelmet szabályozó törvény tervezett módosítása optimalizálja a működési feltételeket, egyúttal fellép egyes piaci szereplők tisztességtelen üzleti gyakorlata ellen – mondta Adorjánné Pordán Éva, az MDKE titkára az egyesület szerdai, egy budapesti trafik előtt tartott sajtótájékoztatóján.
Kiemelte: a piac működőképességének fenntartásához megoldásra váró kérdések között szerepelt a szállítók és kiskereskedők szerződéses kapcsolata, amely az utóbbi időben olyan mértékben egyoldalúvá vált a szállítók javára, hogy az már-már veszélyeztette a trafikosok megélhetését, a dohányboltjaik működését. Elmondta: a mostani körülmények között a szállítási szerződések megkötéséhez és az áruszolgáltatáshoz a dohánytermék nagykereskedők elvárják, hogy az egyoldalúan összeállított szerződést változatlan formában írják alá a kiskereskedők, másrészt olyan kapcsolódó elvárásokhoz kötik a dohányáruk szállítását, mint a „polckép” fenntartása.
Adorjánné Pordán Éva kiemelte: ezen a visszás helyzeten változtat majd az, hogy a törvényjavaslat szerint a dohánytermék kiskereskedő csak meghatározott – állami, vagy koncessziós szerződéssel feljogosított – dohány-kiskereskedelmi ellátó társaságtól vásárolhat dohányterméket a jövőben, és ez a cég koordinálja majd a kiskereskedelmi beszerzést is.
Kifejtette: ha a törvényt elfogadják, pozitívan hat majd az a változtatás, hogy a jövőben rágógumit, mentolos cukorkát, tömegközlekedési jegyeket is árulhatnak a dohányboltok, illetve a dohányboltokba betérők a mobiltelefonjuk egyenlegét is feltölthetik majd a benyújtott törvényjavaslat szerint. Rámutatott: a „klasszikus” trafikok termékeibe korábban is beletartoztak ezek a termékek. A titkár azt is kedvezően ítélte meg, hogy a változtatások révén a vállalkozó örököseinek is lehetősége lesz a kereskedői tevékenység folytatására.
Elmondta: kedvezően értékelik az egyesület tagjai, hogy megemelik azt a küszöböt, amelyet követően a törvény kötelezővé teszi újabb dohánytermék-kiskereskedelmi jogosultság kiírását, a korábbi 2000 lakos után kiírt egy jogosultság helyett a küszöb 3000 lakos lesz.
Lengyel Antal, az egyesület elnöke rámutatott: a dohány-kiskereskedőket tömörítő egyesület 2014 májusában megkezdett képzési programjának köszönhetően novemberig közel 4000 fő vett részt képzésen, a koncesszióra jogosultak mintegy 25 százaléka csatlakozott az egyesülethez és adott írásbeli felhatalmazást arra, hogy a trafikosok érdekvédelmi tevékenysége keretében a szállítók tisztességes kereskedést akadályozó intézkedéseivel szemben fellépjen. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
A technológiai fejlődés és az üzleti utazások
Az International Workplace Group (IWG) – a hibrid munkamegoldások piacának…
Tovább olvasom >K&H: ajándékot, de mit és melyik boltból?
A karácsonyi ajándékozás során a fiatalok körében a ruhák vannak…
Tovább olvasom >Gyümölcslékoncentrátum-gyártót vásárolt az Eckes-Granini Németországban
Európa egyik vezető gyümölcslégyártója, az Eckes-Granini megvásárolta Németországban a gyümölcsital-koncentrátumok…
Tovább olvasom >