Neked egy ebéd, a Földnek 500 év
Csak Budapesten 13 millió étel elviteles dobozt használunk fel évente a Tudatos Vásárlók Egyesületének mérése szerint. Ha ez mind eldobható műanyag doboz, akkor ez évente 1,06 tonnányi CO2 kibocsátást jelent. A Rakun Dobozközösség a Felelős Gasztrohős Alapítvány támogatásával a Föld Napja alkalmából kampányt indított az egyszer használatos elviteles dobozok okozta környezeti károk enyhítése érdekében.
2021 nyarán látott napvilágot a Nature Sustainability magazinban az a tanulmány, amely megállapította, hogy az óceánban található 3. leggyakoribb műanyag hulladék (a zacskó és a palack után) az elviteles műanyagedény és evőeszköz. Emiatt került sor tavaly júliusban néhány típusú elviteles edény és az egyszer használható műanyag evőeszközök forgalmazásának betiltására. Azonban sajnos se az edények, se az evőeszközök nem tűntek el teljesen a vendéglátóhelyekről, a meglévő készletek felhasználása még most is folyamatban van.
A Rakun Dobozközösség másfél éves fennállása óta már 11680 db egyszer használatos doboztól – azaz 467 kg hulladéktól – mentette meg a Földet az újrahasználható acél dobozainak használata révén. A Denkstatt Hungary Kft. elemzése szerint a Rakun által használt rozsdamentes acél dobozok már 25 használat után kisebb hatást gyakorolnak a globális felmelegedésre, mint a Magyarországon gyártott, eldobható polipropilén dobozok.
“Hiszünk abban, hogy a változás az egyén szintjén kezdődik, várhatunk a központi szabályozásra, de addig is kezdjük el, amit megtehetünk. Már országszerte közel 100 vendéglátóhelyen kérhetjük az ételünket többször használható Rakun dobozba az eldobható műanyag helyett, akár kiszállításnál is. Így már rengeteg embernek van lehetősége tenni egy kis lépést azért, hogy a Föld Napja mindannyiunk ünnepe legyen!” – mondta dr. Horvátth Sarolta, a Dobozközösség egyik alapítója.
“Az élelmezéshez köthető a teljes CO2 kibocsátásunk 35%-a. Ezért, ha egy fenntartható világot szeretnénk, kiemelten oda kell figyelnünk arra, hogy milyen messziről érkező élelmiszert veszünk le a polcról, mennyi húst eszünk, vagy mennyire agyoncsomagolt terméket választunk. Ugyanez vonatkozik a vendéglátóhelyek kiválasztására is. A már lassan 10 éve működő Fenntartható Vendéglátóhely minősítéssel azokat a vendéglátóhelyeket tüntetjük ki, akik erőfeszítést tesznek azért, hogy a működésükkel okozott környezeti terhelést csökkentsék. Leglényegesebb szempont az alapanyag származása, de ide tartozik az is, hogy miben jut el a vendéghez az az étel.”- mondta Kiss-Szabó Eszter a Felelős Gasztrohős Alapítvány kommunikációs vezetője.
A Rakun Dobozközösség és a Felelős Gasztrohős Alapítvány az április 19-24-ig tartó Föld napja kampány keretében a hulladékmentes életmódhoz segítséget nyújtó nyereményekkel is motiválja a lakosságot, hogy válasszák a környezettudatos ételcsomagolási megoldásokat.
Kapcsolódó cikkeink
Elkészült a Mondi varsói üzemének 90 millió eurós felújításával
A fenntartható csomagolás és papírgyártás globális vezetője, a Mondi, 90…
Tovább olvasom >Felelős csomagolás, fenntartható jövő
Az FMCG szektor csomagolásainak szerepe messze túlmutat a termékek védelmén…
Tovább olvasom >Vidd magaddal bárhova: fenntartható csomagolás aktív fogyasztóknak
Az aktív fogyasztóknak szánt, ,,on-the-go” élelmiszerek kategóriája egyre nagyobb teret…
Tovább olvasom >További cikkeink
Digitális formában is elérhetővé válik a SZÉP-kártya 2025-től
2025. szeptember 1-jétől jelentős változás lép életbe a SZÉP-kártya felhasználásában:…
Tovább olvasom >A MOL Campus mindkét étterme, a Virtu és a Zazie is Michelin ajánlást kapott
Mindössze egy évvel a megnyitásukat követően a MOL Campus mindkét…
Tovább olvasom >Változások az alkoholreklámozási szabályokban 2024. január 1-től
2024. január 1-jétől jelentős változások lépnek életbe az alkoholreklámozás terén,…
Tovább olvasom >