Londoni befektetői felmérés: markánsan javult a globális üzleti szektor hangulata
Markánsan javult a globális vállalati szektor hangulata az utóbbi hetekben, és az üzleti vállalkozások egyre valószínűbbnek tartják a meredek ívű világgazdasági kilábalást a koronavírus-járvány okozta visszaesés után – áll az egyik legtekintélyesebb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház, az Oxford Economics szerdán ismertetett friss globális felmérésében.
A ház 143 nagyvállalat várakozásait vizsgálta. A felmérésbe bevont cégek együttesen 6 millió alkalmazottat foglalkoztatnak, összesített éves forgalmuk hozzávetőleg kétezer milliárd dollár.
Az Oxford Economics szerdai beszámolója szerint a válaszadók 53 százaléka valamelyest, további 16 százalékuk sokkal kedvezőbben ítéli meg a következő két év világgazdasági növekedési kilátásait, mint korábban.
A felmérésbe bevont vállalatok 47 százaléka arra is számít, hogy üzleti aktivitása az idei harmadik negyedévig visszatér a koronavírus-járvány előtti szintre.
Ez az áprilisban elvégzett legutóbbi globális felmérés eredményéhez képest 4 százalékpontos, az év eleji szinthez mérve 7 százalékpontos emelkedés.
A vizsgálat résztvevőinek 35 százaléka lefelé ható kockázatokat lát az Oxford Economics saját idei világgazdasági növekedési előrejelzésére, amely alapesetben a globális hazai össztermék (GDP) 6,4 százalékos bővülését valószínűsíti 2021 egészére.
A tanulmány hangsúlyozza, hogy a lefelé ható kockázatokat érzékelő üzleti vállalkozások aránya most a legalacsonyabb azóta, hogy az Oxford Economics 2017-ben elkezdte a hasonló globális felmérésre rendszeres összeállítását.
Az előző, áprilisban készült vizsgálat résztvevőinek 48 százaléka számolt be arról, hogy lefelé mutató kockázatokat lát az Oxford Economics globális növekedési előrejelzésére.
A mostani felmérés résztvevőinek mindössze egy százaléka érzékel erőteljesen lefelé ható kockázatokat a cég prognózisára; az eggyel korábbi vizsgálatba bevont vállalatok között még 4 százalék volt az ennyire borúlátók aránya.
A megkérdezett üzleti vállalkozások által az idei évre várt globális növekedési ütem középértéke jelenleg 5 százalék.
Az Oxford Economics hangsúlyozza, hogy a növekedési várakozások ütemének középértéke december óta 1,7 százalékponttal emelkedett.
Távolabbra tekintve az előrejelzések stabilizálódása érzékelhető: 2022-re a mostani felmérésben részes vállalatok 3,9 százalékos világgazdasági szintű GDP-növekedést várnak, és ez a középérték hónapok óta nem sokat változott – áll az Oxford Economics szerdai tanulmányában.
A cég saját alapeseti előrejelzése 4,6 százalékos globális növekedést valószínűsít jövőre.
A növekedési pálya várható formájának megítélésében is jóval derűlátóbbá váltak a felmérésbe bevont vállalatok.
Az Oxford Economics ismertetése szerint a V alakú, vagyis a korábbi zuhanás után éles szögben, tartósan és meredeken felfelé induló növekedésre 31 százaléknyian számítanak; ez 18 százalékpontos emelkedés az előző, áprilisban elvégzett vizsgálat eredményéhez képest.
A kettős mélypontú recessziót jelentő W alakú növekedési pálya kialakulásától az áprilisban mért 11 százalék után most a válaszadók alig 5 százaléka tart.
Az L alakú, vagyis meredek visszaesés után hosszabb ideig tartó, alacsony szintű stagnálást mutató pályától tartó üzleti vállalkozások aránya az áprilisi 13 százalékról 10 százalékra csökkent.
A befejezetlen V vagy négyzetgyökjel alakú ívet – vagyis a hirtelen zuhanás után éles váltással meredek növekedésbe átforduló, de utána a járvány előttinél alacsonyabb szintre beálló növekedési pályát – a válaszadók 32 százaléka valószínűsíti a korábbi felmérésben kimutatott 30 százalék után. (Kertész Róbert, MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Több tájékoztatás kell az ESG-előírásokról a magyar kkv-k számára
Bár az idei évben bevezetett ESG szabályozás egyelőre csak a…
Tovább olvasom >Az online vásárlók többségének elege van a kiszámíthatatlanul érkező csomagokból
A DODO megbízásából készített friss Ipsos-kutatás alapján minden második megrendelővel…
Tovább olvasom >Teljesítőképességük határára értek a fogyasztók – The RRD CPG + Grocery Consumer Report
A gazdasági nyomás fokozódásával a vásárlók egyre inkább az ár-érték…
Tovább olvasom >További cikkeink
Egyre korábban indul a karácsonyi szezon: az ár-érték arány a kulcs
Az idei évben a magyarok 40 százaléka hozta előre a…
Tovább olvasom >Prémium legyen, de fenntartható is – a legifjabb generáció elvárásai
A kiskereskedelmi szereplők kénytelenek lesznek egyre nagyobb figyelmet fordítani fenntarthatósági…
Tovább olvasom >Fél év alatt 100 millió forint felajánlást tettek karitatív célokra a fogyasztók a kötelező visszaváltási rendszer révén
A hat hónapja kezdődött és a mindennapok szerves részévé vált…
Tovább olvasom >