KSH: gyorsult a keresetek emelkedése augusztusban
Augusztusban 4,4 százalékkal nőttek a bruttó és a nettó keresetek a versenyszférában az előző havi 3,4 százalékos emelkedés után, és 2,3 százalékkal emelkedtek a költségvetési intézményeknél a közfoglalkoztatottak nélkül számolva. A nemzetgazdaság egészét tekintve 3,9 százalékkal emelkedtek a keresetek az egy évvel korábbiakhoz képest, míg a közfoglalkoztatottakat is beleszámítva 2,2 százalékos volt a bérnövekedés – jelentette kedden a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A bruttó és a családi kedvezmények nélkül számított nettó keresetek változása megegyezett, mert nem volt érdemi adóváltozás, a reálkeresetek alakulása pedig a 0,2 százalékos augusztusi inflációval kalkulálva szintén alig tér el a bruttó adatoktól.
A versenyszférában a jutalom, prémium és más egyszeri különjuttatás nélkül 3,8 százalékos volt a keresetek éves növekedése augusztusban.
Augusztusban a közfoglalkoztatottak száma 195 ezerre nőtt, 32,7 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, a teljes munkaidőre számított keresetük 1,4 százalékkal magasabb, 77 ezer 519 forint volt.
Augusztusban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos bruttó keresete a közfoglalkoztatottak nélkül 242 081 forint volt. A vállalkozásoknál dolgozók átlagosan 245 598, míg a költségvetésben dolgozók 234 278 forintot kerestek.
Idén január-augusztusban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos bruttó keresete 246 414 forint volt a közfoglalkoztatottak nélkül. A vállalkozásoknál dolgozók átlagosan 251 034, míg a költségvetési intézményeknél 237 033 forintot kerestek. A közfoglalkoztatottak adatait figyelmen kívül hagyva a nemzetgazdaságban 5,3, a vállalkozásoknál 4,7, a költségvetés területén 6,8, a nonprofit szervezeteknél 7,2 százalékkal nőttek a keresetek 2013. január-augusztushoz hasonlítva.
A bruttó átlagkeresetek a pénzügyi, biztosítási tevékenység gazdasági ágban voltak a legmagasabbak, 489 300 forintot tettek ki. Ezt az információ és kommunikáció követte 451 800 forinttal, valamint az energiaipar (villamos-energia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 413 400 forinttal.
A legkevesebbet a humán-egészségügyi, szociális ellátásban, valamint a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátásban dolgozók keresték, 142 400 illetve , 153 100 forintot. A mezőgazdaság, erdőgazdálkodás, halászat ágakban dolgozók keresete 172 200 forint volt.
Január-augusztusban a költségvetési szférában és a nonprofit szervezeteknél dolgozók egy része, mintegy 219 ezer fő – az adó- és járulékváltozások ellentételezését szolgáló, a keresetbe nem tartozó – kompenzációban részesült. A költségvetési szférában az erre jogosultak átlagosan 9800, a nonprofit szervezeteknél 9400 forintot kaptak ezen a címen. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
A technológiai fejlődés és az üzleti utazások
Az International Workplace Group (IWG) – a hibrid munkamegoldások piacának…
Tovább olvasom >K&H: ajándékot, de mit és melyik boltból?
A karácsonyi ajándékozás során a fiatalok körében a ruhák vannak…
Tovább olvasom >Gyümölcslékoncentrátum-gyártót vásárolt az Eckes-Granini Németországban
Európa egyik vezető gyümölcslégyártója, az Eckes-Granini megvásárolta Németországban a gyümölcsital-koncentrátumok…
Tovább olvasom >