Kevesebb eladóval megy a bolt
Szeptemberben 6 ezerrel kevesebb eladóval mentek a boltok – írja a blokkk.com. Az iparcikkes boltok piacvesztésük miatt már nem tudtak mindenkit visszavenni, náluk 10%-kal kisebb az eladók létszáma. A legkisebb boltok viszont visszatornázták az eladóik számát. Igaz, ekkor még nem voltak korlátozások.
2020 első kilenc hónapjában a boltos piac elérte az előző évi szintet, volumenben, árumennyiségben, ledolgozva az áprilisi 10 %-os piacvesztést. Az első félévben ugyanakkor 1.580 nagyobbrészt iparcikkes bolt bezárt, így a létszám is lejjebb csúszott. Mindezek közepette csökkent az alkalmazottak száma 6 ezer fővel szeptemberre.
Eladók nélkül nem menne a bolt
Az első negyedév végi nagy spájzolást követően nagyot zuhant az iparcikkes piac, az élelmiszer boltokban is óvatosabbra kapcsoltak a vásárlók, és az áprilisi duplázást követően a webáruházi költekezés üteme is visszacsúszott a korábbi időszakok szintjére, és végül szeptemberig a gödör széléig (az előző évi szintig) kapaszkodott a boltos kereskedelem. De a létszám már nem a régi, 5%-kal kisebb az eladók körében.
A napi cikkek vásárlásában a döntő súlyú élelmiszeres kereskedelemben vissza is kúszott a létszám a korábbi szintre, az iparcikkes boltokban ugyanakkor az eladók létszáma tizedével kisebb, mint a járvány előtti időszakban:
A boltos alkalmazottak teljes körét (a fizikai és szellemi dolgozókat együtt) nézve is pontosan a hatezres létszámcsökkenés rajzolódik ki, a járvány második hullámának felfutását megelőző, korlátozásmentes hónapokban:
És ha összefuttatjuk az egyébként eltérő módszertannal a teljes körben gyűjtött foglalkoztatási adatait, valamint az öt főnél nagyobb boltos vállalkozások létszámadatait, abból is kirajzolódik az alkalmazottak számának hatezres csökkenése.
A létszámcsökkenés ugyanakkor most a nagyobb boltosok köréhez kötődik ebből, a legkisebbek szeptemberre a korábbi foglalkoztatási szint környékén tanyáztak:
Kapcsolódó cikkeink
GKI: A kormány által támogatott nagyberuházások szétverik a helyi munkaerőpiacot
A magyar kormány az ország újraiparosításának részeként az elmúlt években…
Tovább olvasom >Új év, új és régi kihívások a logisztikában: 2025-ben hullámvasúton érezheti magát a szektor
Az elmúlt években jelentős számú gazdasági megpróbáltatás volt hazai és…
Tovább olvasom >Baja Sándor: „A magyar munkavállalóknak sokkal kevésbé fontos a munka tartalma, mint európai társaiknak”
Folytatódik a Trade magazin Business Podcastja Ezt látja Baja Sándor,…
Tovább olvasom >További cikkeink
Kenőmájasok továbbgondolva
Ha nem is központi, de tradicionális kelléke a magyar étkezésnek…
Tovább olvasom >Új cafeteria-elem nyomja le a SZÉP-kártyát
2025-től új lehetőségekkel bővült a béren kívüli juttatások köre, amelyek…
Tovább olvasom >