Így változott a forgalom a kiskereskedelemben a SZÉP-kártya használatával

Szerző: Trademagazin Dátum: 2023. 09. 06. 12:50

Már több mint egy hónapja lehet élelmiszert vásárolni SZÉP-kártyával, és már több százezer magyar is él ezzel a lehetőséggel. Augusztusban az emberek átlagosan 8 000 és 18 000 forintot költöttek a cafeteria keretükből „hideg” élelmiszerekre a kártyakibocsátók szerint. Ennek azonban nem volt még számottevő hatása az üzletekben történő vásárlási szokásokra. A Pénzcentrum megkereste a hazai nagy kiskereskedelmi láncokat és a kártyakibocsátókat, hogy összegyűjtsék augusztusi fejleményeiket.

Korai még eredményt mondani?

Nincs jelentős változás

A kormány nyáron bevezetett két jelentős változtatást a SZÉP-kártyáknál, és a hozzá tartozó rendeletet június 19-én publikálták. Ennek értelmében a kártyák keretösszege akár 200 000 forinttal is emelhető egészen 2023. december 31-ig, és az engedélyezés mostantól már nem csak meleg ételek, hanem hideg élelmiszerek vásárlására is használható. Más szóval a munkáltatók idén úgy dönthetnek, hogy feltöltenek további pénzt a kártyákra, még akkor is, ha a limit már ki van használva, és ezeket a pénzeket élelmiszerboltokban is el lehet költeni.

Ez nem az első alkalom, hogy a kormány a SZÉP-kártyák szabályainak megváltoztatásával enyhíteni próbálja a lakosság pénzügyi terheit. 2021-ben, éppen karácsony előtt jelentették be, hogy 2022 februárjától néhány hónapig „hideg” élelmiszert is lehet vásárolni a cafeteria juttatásból. Habár egyszer meghosszabbították ezt a szabályt, júliusban megszüntették. Most egy ideig ismét lehet a cafeteria juttatásokat alapvető élelmiszerek vásárlására használni.

A kártyakibocsátók adatai szerint tavaly február 1. és július 1. között több mint 41,5 milliárd forint értékben vásároltak élelmiszert a SZÉP-kártyákkal, tehát a lépés népszerű volt. Az üzleteknek sem okozott gondot az új fizetési mód bevezetése, és vélhetően azok az ügyfelek, akik a járvány miatt használták a kártyájukat élelmiszer-vásárlásra, most is könnyen átállnak majd erre a lehetőségre. Most azonban még csak most kezdtük el figyelni az új szabályok hatásait, és a kiskereskedelmi láncok és a kibocsátók szerint is várhatóan folytatódik a SZÉP-kártya használata, különösen a közelgő ünnepi szezonra való tekintettel. Az emberek azonban világosan különféle módon használják a kártyákat, az élelmiszerek csak egyik lehetőség közül.

Nehéz hosszútávú következtetést levonni

A Tesco és a Lidl azt mondta, hogy még nem telt el elég idő az SZÉP-kártya új funkciójának értékeléséhez, és így egyelőre nem lehet hosszú távú következtetéseket levonni. A korábbi tapasztalatok szerint az SZÉP-kártyás fizetések száma növekedik, amikor ezt a fizetési módot élelmiszer vásárlásra is lehet használni, de ez nem jelenti automatikusan az üzletek látogatottságának növekedését, inkább azt, hogy az ügyfelek más fizetési módokat választanak – derül ki a Pénzcentrum cikkéből.

Az OTP Bank szerint augusztus 1. és 25. között a költések 12,7%-a, azaz 4,04 milliárd forint történt élelmiszerboltokban. Bár az arány csökkent júliushoz képest az összes költésen belül, összegszerűen azonban az összköltség növekedése miatt ez a csökkenés nem volt jelentős. Az OTP Bank adatai szerint augusztus 1. és 25. között mintegy 220 000 ügyfél vásárolt legalább egyszer élelmiszerboltokban, és az egy főre jutó költés átlagosan 18 362 forint volt.

A PENNY azt közölte, hogy előzetes becsléseik alapján nem vártak drasztikus forgalomnövekedést az SZÉP-kártya új funkciójának bevezetésével, és ez a bevezetés után sem változott. Az eddigi tapasztalataik azt mutatják, hogy azok az ügyfelek, akik SZÉP-kártyával fizetnek, általában magasabb összegben vásárolnak az üzletekben egy bevásárlás alkalmával.

Az Auchan rámutatott, hogy a grillpulton eddig is lehetett SZÉP-kártyával fizetni a helyben fogyasztott élelmiszerekért, és ezt most kibővítették a hideg élelmiszerek vásárlásával. Az üzletlánc nem közölt részletes növekedési adatokat.

A SPAR szerint az SZÉP-kártyás vásárlások aránya egyelőre elenyésző volt a többi fizetési módhoz képest.

Az MBH szerint augusztus mindig rekord SZÉP-kártyás költést hoz, és idén sem volt ez másképp. Bár a hónap végéig még néhány nap volt hátra, az MBH úgy véli, hogy a költés magasabb lesz, mint az előző év azonos időszakában, ideértve az élelmiszer nélküli költéseket is.

Összefoglalva, bár már több százezer magyar él az SZÉP-kártya élelmiszervásárlási lehetőségével, egyelőre nem látszik számottevő hatás az üzletekben történő vásárlásokra. Az üzletek és a kibocsátók továbbra is figyelik a helyzet alakulását, és várják, hogy az ünnepi időszak hogyan befolyásolja az SZÉP-kártyás költéseket. Az új szabályozás lehetőséget ad az embereknek arra, hogy karácsony előtt is felhasználják a SZÉP-kártyájukon lévő összegeket, ami segíthet az év végi költségek fedezésében. Azonban fontos figyelembe venni a határidőket és a fel nem használt összegek után esetlegesen felszámított díjakat.

Kapcsolódó cikkeink