A Pénzcentrum havonta frissített „zsemleindexének” augusztusi adatai jelentős meglepetést hoztak: hosszú stagnálás után a liszt ára közel 50%-kal emelkedett egyetlen hónap alatt. Míg a liszt ára hirtelen megugrott, addig a kenyér, zsemle és egyéb sütőipari termékek árai egyelőre változatlanok maradtak. A kérdés most az, hogy ez a drámai lisztáremelkedés hosszú távon vajon hogyan befolyásolja majd a kenyér és más alapvető élelmiszerek árát.
A liszt ára júniusban még 178 forint volt kilogrammonként, de júliusban már 261 forintra emelkedett, ami 46,6%-os áremelkedést jelent. Ez a drágulás már most érezhetően csökkentette a nyugdíjak vásárlóerejét: míg júniusban egy átlagos nyugdíjas 1 305 kiló lisztet tudott volna megvásárolni, addig júliusban ez a mennyiség már csak 891 kilóra csökkent. A szakértők szerint az áremelkedés mögött elsősorban a jó minőségű gabona alacsony mennyisége és a magas kereslet áll.
Miért nem emelkedett a kenyér ára?
A kenyér és más pékáruk árai egyelőre nem követték a liszt drágulását. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint a fehér kenyér, barna kenyér, zsemle és kakaós csiga árai június és július között alig változtak, sőt, néhány esetben enyhén csökkentek is. Ez elsőre meglepőnek tűnhet, de valójában a liszt ára és a pékáruk árai között nincs mindig közvetlen kapcsolat. Braunmüller Lajos, az Agrárszektor.hu főszerkesztője szerint a búza és liszt ára a kenyerek és zsemlék végső árában mindössze 15-20%-ot tesz ki. Ennél sokkal nagyobb szerepe van az energia-, szállítási és munkabérköltségeknek.
Mi várható a jövőben?
Bár a jelenlegi pékáru-árak még nem tükrözik a liszt drámai drágulását, hosszabb távon elkerülhetetlennek tűnik, hogy ez a költségnövekedés megjelenjen a boltok polcain is. A legfrissebb adatok alapján becsülhető, hogy egy kiló fehér kenyér ára 62-82 forinttal, egy kiló barna kenyéré 51-68 forinttal, míg egy darab zsemle ára 5-6 forinttal emelkedhet. Ez azt jelentené, hogy egy kiló fehér kenyér ára akár 939-959 forintra, egy kiló barna kenyér 781-798 forintra, egy darab zsemle pedig 71-72 forintra drágulhat, feltéve, hogy az energia- és egyéb költségek nem változnak jelentősen.
Az áremelkedés mértéke és időzítése azonban nagyrészt attól függ, hogy a pékek mennyire tudják még a korábban megvásárolt, olcsóbb lisztet felhasználni, valamint hogy a jövőben hogyan alakulnak az energia- és munkabérköltségek. Egy biztos: a fogyasztók felkészülhetnek arra, hogy a kenyér és más alapvető sütőipari termékek ára a közeljövőben emelkedni fog.