Haltelepítést tiltott meg a Nébih Állami Halőri Szolgálata
Egy Bogács környéki horgásztavon tartottak helyszíni ellenőrzést május végén a Nébih Állami Halőri Szolgálat (ÁHSZ) halőrei. A helyszínen 1500 kg háromnyaras ponty telepítését tervezte a horgászegyesület. A hatóság azonban mennyiségi eltérés és a szállítási dokumentumok hiánya miatt megtiltotta a halak vízbe helyezését.

(Fotó: Pixabay)
Az ÁHSZ kiemelt feladatai közé tartozik a haltelepítések szabályosságának, valamint a halak nyomonkövethetőségének ellenőrzése, így a tavaszi haltelepítések időszakában a halőrök országszerte fokozottan vizsgálják a jogszabályi előírások betartását.
Az ellenőrzött Bogács környéki horgásztavon előzetes bejelentés szerint 1500 kg háromnyaras ponty telepítését tervezték
A Nébih halőrei megvizsgálták a szállítmányt kísérő dokumentumokat, azonban a halszállító jármű sofőrje sem az autó, sem saját jogosultságát ‒ élőállat szállításához szűkséges engedéllyel ‒ nem tudta igazolni. Emellett a bemutatott víziállat-egészségőri igazoláson ‒ melyet május 20-ai dátummal állítottak ki – 3200 kg ponty szerepelt, ugyanakkor a szállítólevélen már 1600 kg pontyot rögzítettek. A szállítóautó tartályainak mérete alapján merült fel annak gyanúja, hogy azon kevesebb hal lehet, mint amit a kísérő dokumentáció igazol. A helyszíni tapasztalatok alapján az ellenőrök visszafordították a szállítmányt a termelőhöz, és mennyiségi ellenőrzést végeztek, mely során kiderült, hogy a halszállító autón mindössze 802 kg hal volt. A termelő az eljárás során nem volt együttműködő, próbálta akadályozni a hatóság mennyiségi ellenőrzését, ezért a halőrök a Tiszai Vízirendészeti Rendőrkapitányság segítségét kérték. Az ÁHSZ jelenleg igazolatlan eredetű hal telepítésének szándéka miatt, míg a rendőrség magánokirat hamisítás és csalás gyanúja miatt folytat vizsgálatot ismeretlen tettes ellen.
A haltelepítések nyomonkövethetősége és ellenőrizhetősége érdekében jogszabályi előírás a telepítések előzetes bejelentése
Ezt a telepítés előtt legalább 3 nappal kell megtennie a halgazdálkodásra jogosultnak a halgazdálkodási szakrendszerben, ezáltal biztosítva, a hatósági felügyeleti feladatok hatékony elvégzését. A Nébih felhívja a horgászok és a halgazdálkodásra jogosultak figyelmét, hogy az ÁHSZ a továbbiakban az eddigieknél szigorúbban és hatékonyabban fog fellépni e téren a halak és élőhelyük védelme érdekében. Mindez magában foglalja mind a halszállítmányok nyomonkövethetőségének, mind a telepítésre szánt halak mennyiségének és minőségének ellenőrzését. A hatóság célja továbbá a telepítések bejelentésének ösztönzése, valamint a horgászati céllal üzemeltetett nem nyilvántartott halgazdálkodási vízterületek nyilvántartásba vétele.
Nébih
Kapcsolódó cikkeink
Gombaölő permetezőszer kapott engedélyt Magyarországon drónnal történő kijuttatásra
Már egy gombaölő szer is kijuttatható Magyarországon pilóta nélküli légi…
Tovább olvasom >Zártan tartás, legeltetési tilalom és kötelező vágás szükséges az RSzKF megfékezéséhez
A szlovák ragadós száj- és körömfájás kitörések miatt újabb intézkedéseket…
Tovább olvasom >Nébih: hatósági intézkedéseket vezettek be Magyarországon is a szlovákiai ragadós száj- és körömfájás betegség miatt
Az országos főállatorvos hatósági intézkedéseket vezetett be, miután ragadós száj-…
Tovább olvasom >További cikkeink
Komoly veszélybe kerülhetnek a magyar élelmiszergyártók az árrésstop miatt
Az árrésstop bevezetése nyomán eddig szigorúan titkolt információk kerültek nyilvánosságra:…
Tovább olvasom >Zsigó Róbert: az árrésstoppal érintett élelmiszereknek átlagosan 17,7 százalékkal csökkent az ára
Az árrésstop egy hete lépett életbe, az érintett élelmiszereknek átlagosan…
Tovább olvasom >NAV: a webáruházak sem bújhatnak ki a kiskereskedelmi adó megfizetése alól
A kiskereskedelmi adót a webáruházaknak is fizetniük kell, ha az…
Tovább olvasom >