Magazin: Farm to Fork: egészségesebb élelmiszert ígérnek
Az Európai Parlament úgy döntött, átalakítja az Európai Unió élelmiszerrendszerét. A cél az egészségesebb élelem termelése, az élelmiszer-biztonság garantálása, a gazdálkodók bevételeinek megfelelő szintre emelése és a mezőgazdaság környezeti lábnyomának csökkentése.
Szerző: Gyarmati Orsolya
Az Európai Parlament üdvözli a Termőföldtől az asztalig (Farm to Fork) stratégiát, és hangsúlyozza a fenntartható és egészséges élelmiszerek termelésének fontosságát annak érdekében, hogy ezáltal elérhetővé váljanak a Green Deal (zöld megállapodás – a szerk.) által kitűzött célok, amelyek többek között a klíma, a biodiverzitás, a zéró szennyezés és a közegészségügy területeire vonatkoznak.
Szabályokkal a fenntarthatóságért
Az Európai Parlament képviselői kiemelték annak szükségességét, hogy az élelmiszer-ellátási lánc minden egyes lépésében hangsúlyozottan jelen legyen a fenntarthatóság. A képviselők aláhúzták: ebben a folyamatban a gazdáktól a fogyasztókig mindenkinek komoly szerepe van.
Annak érdekében, hogy biztosítható legyen a gazdák profitból való megfelelő részesedése a fenntartható módon termesztett élelmiszerből, a képviselők azt szeretnék, ha az Európai Bizottság még nagyobb nyomást gyakorolna, hogy megerősítse a gazdák pozícióját az ellátási láncban.
Ami az egészséges ételeket illeti, azt szeretnék, ha az Unióban mindenhol kötelezővé tennék az élelmiszer-csomagolás elülső felén feltüntetett tápanyagcímkét. Fontosnak tartják továbbá a magas só-, cukor- és zsírtartalom veszélyeinek kommunikálását.
A beporzók védelme és a rovarirtók kapcsán a képviselők utóbbiak elfogadási folyamatának javítását és alkalmazásuk folyamatos monitorozását kérik a beporzók és a biodiverzitás védelme érdekében. Elvárásként fogalmazódott meg továbbá a rovarirtók folyamatosan csökkenő arányú alkalmazása is, amelyet a tagállamoknak be kell építeniük CAP (Közös Agrárpolitika – a szerk.) stratégiai terveikbe.
Föld, állat, termény – kímélés minden szinten
Az EP által összeállított „Fit for 55 in 2030” nevű csomag szabályozza a mezőgazdaságból és a hozzá kapcsolható földhasználatból származó kibocsájtásokat. Ide tartozik a szigorú kritériumok felállítása a biomassza-alapú megújuló energia kapcsán. A csomag nagy hangsúlyt helyez a természetes karbonelnyelők helyreállítására és javítására is.
Nem kerülhető meg az állatjólét kérdése sem: ez ügyben az EP közös, tudományos alapú indikátorok megalkotását sürgeti egy erősebb, pánuniós harmonizáció érdekében. A képviselők szerint a jelenlegi EU-s jogszabályozást fontos lenne felülvizsgálni, és ahol szükséges, változtatni rajta; fokozatosan be kell szüntetni a ketreces tartást, végül a nem az EU-ból származó állati termékeket kizárólag abban az esetben lehetne beengedni az EU-ba, ha azok megfelelnek az uniós standardoknak.
A javaslatcsomag részét képezi az organikus gazdálkodás rendezése is: 2030-ra az európai uniós organikus földterületek arányát növelni kell.
Segíteni kell a gazdákat az átállásban
A szavazást követően Herbert Dorfmann (EPP, Olaszország), a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Tanács tagja úgy fogalmazott: „A fenntarthatóbb mezőgazdaságért vállalt felelősség a gazdálkodók és fogyasztók közös erőfeszítése kell hogy legyen. Gazdáink már most is nagyszerű munkát végeznek, így, amikor – jogosan – azt kérjük tőlük, hogy csökkentsék tovább a rovarirtók, a műtrágya és az antibiotikumok használatát, támogatnunk kell őket annak érdekében, hogy a termelés ne kerüljön az EU-n kívülre.”
Anja Hazekamp (The Left, Hollandia), a Környezeti, Közegészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Bizottság tagja elmondta: „A jelenlegi EU-szabályozás a környezetre káros gazdálkodási modelleket működtet, kikövezve ezzel az utat a nem fenntartható termékek importjának. Mi konkrét intézkedéseket javaslunk annak érdekében, hogy az intenzív állattartás és a rovarirtók erőteljes használatával fémjelzett monokultúrás gazdálkodás helyett a helyi élelmiszer-termelést támogassuk.” //
A fenti cikk a Trade magazin 2021/12-01. számában is megjelent.
Kapcsolódó cikkeink
Ceres ZRt.: Fenntarthatósági mérföldkő a győri üzem tetején
A fenntarthatóságot és az innovációt tűzte zászlajára a Ceres ZRt.,…
Tovább olvasom >Megtérül a fenntarthatóság
Az EY 2024-es Fenntartható Érték Tanulmánya szerint a fenntarthatósági beruházások…
Tovább olvasom >Az élelmiszeripar jövője: a vállalatok 50%-a fenntartható megoldások bevezetését tűzi ki célul – A Tetra Pak felmérés eredményei
Az élelmiszergyártás továbbra is energiaigényes folyamatokra és fosszilis tüzelőanyagokra támaszkodik,…
Tovább olvasom >További cikkeink
Master Good, Nestlé Hungária, Tesco Magyarország az idei győztes sorrend
A Trade magazin idén másodszor hirdette meg a Karácsonyi tv-reklámok…
Tovább olvasom >Átadásra kerültek a CO-OP Star idei Ezüstfenyő és Ezüstcsillag díjai
Ahogy minden évben karácsony előtt, úgy idén is, december közepén…
Tovább olvasom >Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >