FAO: Nem várható hiány gabonában idén
A teljes globális gabonatermelés 2016-ban várhatóan eléri a 2 521 millió tonnát, ami, csupán 0,2 %-kal lemaradva a tavalyi rekordtól, az eddig mért harmadik legnagyobb eredmény, állapították meg az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) szakértői.
A nagy készletek és a visszafogott világpiaci kereslet garantálják az alapvető gabonák elérhetőségét a FAO frissített Gabonakészletek és –igények gyorsjelentése szerint.
Élelmiszerárak
A FAO élelmiszerár-index februárhoz viszonyított mérsékelt, 1 %-os növekedése a cukor árának emelkedését és a pálmaolaj magasabb jegyzését tükrözi, a tejtermékek árának csökkenése mellett.
A 151 pontos érték az idei eddigi legmagasabb, ám még így is 12 %-kal alatta van a 2015-ös eredménynek.
A FAO élelmiszerár-indexet a globális szinten legfontosabb öt élelmiszer (szemes termények, húsfélék, tejtermékek, növényi olajok és cukor) kereskedelmi súlya alapján átlagolva határozzák meg a Szervezet szakértői. Az elmúlt évek folyamatosan csökkenő tendenciája főleg a stabil készleteknek, a lassuló világgazdaságnak és az erős amerikai valutának tudható be.
A szemes termények árindexe öt hónapja tartós visszaesésben van, márciusban valamelyest alacsonyabb mértékben.
A cukor ára több mint 17 %-kal ugrott meg a világpiacokon, ezzel elérte az elmúlt másfél év legmagasabb értékét, reflektálva a várható termeléskiesésre és az egyre nagyobb mértékű, brazil nyerscukor alapú etanol előállításra.
A növényi olajok esetében 6 % fölötti az árnövekedés, a Malajziában és Indonéziában, a két legnagyobb pálmaolaj termelő országban tapasztalt tartós szárazság miatt. A szójaolaj stabil maradt, míg a napraforgó- és repceolaj ára csökkent.
Zuhant a vaj és sajt ára, és ezzel együtt a tejtermékeké is, utóbbi 8,2 %-kal. A FAO húsár index nem változott.
Az első előrejelzések 2016-17-re
A 2016-17-es szezonra összességében valamelyest alacsonyabb gabonatermést (712,7 millió tonna) prognosztizálnak, ahogy a szárazság miatt csökkent a bevetett területek aránya Oroszországban és Ukrajnában.
Ezen belül a szemesgabona-kibocsátás növekedni fog (1 313 millió tonnára), ahogy kontinensünkön és az Egyesült Államokban bőséges kukoricatermésnek örülhetünk, ami ellensúlyozza a csökkenést az árpa esetében.
Ahogy Ázsiában normalizálódik az időjárás, a rizstermelés is növekvő pályára áll az alapvetően nyomott világpiaci árak mellett.
A stabil készletek és a visszafogott importkereslet együttesen befolyásolják a gabonák nemzetközi kereskedelmi volumenét, amely már a második egymást követő szezon óta mutat csökkenést.
A felhasználás valamelyest meghaladja majd a megtermelt gabonamennyiséget, valószínűsítik a FAO szakértői, így hozzá kell nyúlni a tartalékokhoz. A globális gabona készlet-felhasználás hányados (23 %) továbbra is meghaladja majd a 2007-2008-ban mért kiemelkedően alacsony 20,5 %-os értéket.
Kapcsolódó cikkeink
FAO: a globális élelmiszerárak több mint másfél éves csúcsra emelkedtek novemberben
Novemberben 2023 áprilisa óta a legmagasabb szintre emelkedtek a globális…
Tovább olvasom >Megugrott a FAO globális élelmiszerár-indexe
Az elmúlt 18 hónap legmagasabb értékére ugrott az élelmiszer-alapanyagok globális…
Tovább olvasom >A kakaó, a kávé és a tea árai drágítják a globális élelmiszerimport-számlát a gazdagabb országok számára
A globális élelmiszerimport-számla az előző évhez képest várhatóan 2,2%-kal, több…
Tovább olvasom >További cikkeink
Megjelent a Trade magazin 2024/12-2025/1. száma
A digitális verzió ezúttal is bővített formában, 192 oldalon jelent meg. Alább, a levél alján…
Tovább olvasom >Visszafogott év után erős az ünnepi szezon
Az online vásárlók 74%-a, mintegy 3,1 millió fő készül az…
Tovább olvasom >Régiók harca: ezek a legnépszerűbb ételek a magyarok szerint
Mexikói ételekből az országos átlag ötszöröse fogy Debrecenben, míg Szeged…
Tovább olvasom >