Csökkent júliusban a BMI értéke

Szerző: trademagazin Dátum: 2015. 08. 03. 11:28

A beszerzésimenedzser-index szezonálisan kiigazított júliusi értéke 50,0 százalék volt, 4,9 százalékponttal alacsonyabb a júniusinál – jelentette hétfőn a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT).

polc2

A beszerzésimenedzser-index összetett mutatószám, 50 százalék feletti értéke a feldolgozóipari tevékenységek fellendülésére, 50 százalék alatti értéke a recesszió irányába való elmozdulásra utal. A felmérés 100 feldolgozóipari vállalat beszerzésért felelős vezetői körében havi rendszerességgel végzett kérdőíves információgyűjtésen alapul.

A mostani érték alacsonyabb a hosszú távú júliusi átlagnál (52,3), és az elmúlt három év júliusainak átlagánál is (52,8), valamint az ötödik legalacsonyabb hetedik havi érték 1995 óta.

A felmérésben vizsgált részindexek többsége csökkent júniushoz képest.

A foglalkoztatottság-index értéke 50,0 pont felett maradt ebben a hónapban, és az elmúlt egy év értékei április kivételével növekedésre utalnak. Az érték magasabb lett júniushoz képest, és a negyedik legmagasabb júliusi 1995 óta.

A termelési mennyiség indexe csökkent júniusi értékéhez képest, és hat havi bővülés után a termelt mennyiség csökkenését jelzi első hónapja. A mostani érték alacsonynak számít, az elmúlt 20 évben egyszer sem volt alacsonyabb az index értéke júliusban.

Az új rendelések indexe erősebben csökkent, és a mostani így a negyedik legalacsonyabb júliusi érték 1995 óta. Az új rendelések állománya magasabb lett, de alulmúlja az 1995 óta mért hosszú távú átlagot, valamint az elmúlt három év átlagát is.

A szállítási átfutási idő ideje hosszabb lett júniushoz képest, de az ütem rendkívül enyhe. Ugyanakkor az index értéke az elmúlt 6 évben hatvanhatszor volt 50,0 pont alatt, amire korábban nem volt példa.

A vásárolt készletek két hónap bővülés után első hónapja szűkültek. Az idei júliusi érték az elmúlt húsz év értékei alapján átlag alatti, és a második legkisebb júliusi.

A beszerzési mennyiség indexe csökkent júniusi értékéhez képest, és egyúttal a mennyiség visszaesését is jelzi. A mostani érték alulmúlja az elmúlt három év átlagát, és a második legalacsonyabb júliusi adat.

A beszerzési árak esetében az index értéke csökkent, de továbbra is növekedést jelez a válaszadók szerint. Ezzel a beszerzési árak egy hónap után csökkenés után negyedik hónapja emelkednek.

A külpiaci mutatók közül az importindex értéke lecsökkent júniushoz képest, és hat havi bővülés után először jelzi az import mennyiségének csökkenését. A másik külpiaci mutató, az exportindex is visszaesett az előző hónaphoz képest, és 50,0 pont alá került – jelentette az MBLKT. (MTI)

Kapcsolódó cikkeink