Csökken a csokoládé iránti igény
Minden előzetes várakozás szerint jóval kevesebb kakaót dolgoztak fel globálisan az év első negyedévében, mert a kiskereskedelemben világszerte csökkent a csokoládé iránti igény. Ez sokat gyengített a kakaó piaci árain is – írja a Bloomberg nyomán az origo.
Az iparági adatok becsült középértéke szerint Európában, a kakaó legnagyobb piacán, 3 százalékkal is csökkent a kakaó élelmiszeripari feldolgozásának mértéke az egy évvel korábbiakhoz képest 2020 első három hónapjában. Hasonlóan csökkenésre számítanak az észak-amerikai adatoknál is, ott a visszaesés mértéke 1 és 11 százalék között lehet.
Ázsiában a csökkenés mértékét 9 százalékra kalkulálják. Ez azért is jelentős, mert a koronavírus-járvány kitörése előtt ebben a régióban jelentősen bővítették az őrlő- és a feldolgozókapacitásokat -, például Malajziában -, hogy kiszolgálják a csokoládé iránti keresletet.
A piaci viszonyokat a koronavírus-járvány mellett az is bonyolítja, hogy a két legnagyobb kakaószállító ország, Elefántcsontpart és Ghána, 400 dolláros tonnánkénti prémiumot szabott ki a 2020-21-es kakaótermésre, ami a feldolgozók költségeit növeli. Ez viszont csökkenő kereslet mellett is újbóli áremelkedéshez vezethet.
– A csokoládé keresletének csökkenése egyenes következménye lesz az emelkedő áraknak és a hirtelen jött gazdasági megtorpanásnak – jegyzi meg Eric Bergman, a JSG Commodities alelnöke. Az elemző szerint a világjárvány terjedése felgyorsítja a nem alapvető cikkek fogyasztásának visszaesését.
Egy másik elemző a J. Ganes Consultingtól pedig azt várja, a gazdasági gyengülés a második negyedévben még jobban érezteti majd hatását, és ez azt eredményezi, hogy a csokoládéból is kevesebb fog fogyni. „Nincsenek ünnepi alkalmak, lakodalmak, ahol csokoládé fogyna, és persze ott maradnak a repülőtéri boltokban is”, teszi hozzá Judy Ganes. (origo)
Kapcsolódó cikkeink
KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >Járványok előrejelzése érdekében vizsgálják az UHT tejeket pécsi virológusok
Az állatról emberre terjedő járványok előrejelzése érdekében indított ultrahőkezelt tejek…
Tovább olvasom >A zsugorinfláció egyre több terméket érint
2025 januárjában is folytatódott a zsugorinfláció, több élelmiszer és piperecikk…
Tovább olvasom >További cikkeink
MBH Bank: A januári inflációs adat után 4,6%-ra emeljük idei inflációs prognózisunkat
A decemberi 4,6%-os év/év alapú áremelkedést követően 2025. januárban 5,5%-kal…
Tovább olvasom >Az ESG fenntarthatóság egyre fontosabb a hazai kkv-k számára
A fenntarthatóság és a vállalatirányítási szempontok (ESG: Environmental, Social, Governance)…
Tovább olvasom >Nem magyar sajátosság a kiugró januári infláció – ekkor fékezhet az áremelkedés
Az év eleji áremelések hatásai egyértelműen megmutatkoznak a legfrissebb inflációs…
Tovább olvasom >