BS Plastic: élen a fenntarthatóságban
A fenntarthatóság mára már mindennapjaink részévé vált, mindenki igyekszik tenni érte és e szerint élni.
A Plastics Europe adatai szerint évente mintegy 25,8 millió tonna műanyag hulladék keletkezik Európában, melyből kevesebb mint 30% kerül összegyűjtésre az újrafeldolgozáshoz, 31%-a hulladéklerakókban végzi, és 39%-ot elégetünk.
A 100%-ban magyar tulajdonú BS Plastic több mint 130 munkavállalót foglalkoztat, 6000 tonnás éves gyártási kapacitással piacvezető pozíciót tölt be Magyarországon, és élen jár a Bio Lebomló csomagolások fejlesztésében, melyekről Bauer Izabellát a vállalat kereskedelmi vezetőjét kérdeztük.
Hogyan épül fel a cég kínálata?
– Hagyományos termékeink vásárlók számára: PE és HDPE alapú síkfóliák, tasakok, reklámtáskák, ipari, vállalati megoldásaink pedig: flexibilis csomagolóanyagok gyártása (zsugorfólia, stretchfólia).
2013 óta bioalapú reklámtáskák, tasakok, zsákok fejlesztését és gyártását is folytatjuk.
Termékeink gyártása során különösen nagy hangsúlyt fektetünk a környezetvédelemre; 2012 óta az ISO 14001:2005 környezetközpontú irányítási rendszer (KIR) mentén tevékenykedünk, így az üzemi primer hulladékot 98%-ban visszadolgozzuk.
Hisszük, hogy a műanyag nem szemét, ezért elkötelezett hívei vagyunk a szelektív hulladékgyűjtésnek, természetesen ezen belül a polietilén alapú csomagolóanyagok újrahasznosításának.
Mit jelent az, hogy Bio Lebomló csomagolás?
– Azt, hogy a széteséses vizsgálat során 90% a minimum megengedett a 60. nap végére. Az általunk bevizsgáltatott termékek eredménye 100%-os lett az 58. nap végére.
Ezen termékeink biopolimerekből és biológiai úton lebomló polimerekből készülnek.
Fontos tudni, hogy a csomagolásban a BIO termékek nem azt jelentik, hogy 100%-ban bioalapú polimerből állnak, hanem azt, hogy olyan kompaundból készültek, melynek összetevői biológiailag lebomlóak, illetve komposztálhatóak.
Ezek lehetnek bio- és fosszilis alapú alapanyagok, melyek olyan anyagokra bomlanak le, amelyek visszakerülnek a természeti körforgásba.
Mik azok a biopolimerek és a biológiai úton lebomló polimerek?
– BIO-alapú polimerek: építőköveit megújuló természeti forrásból nyerik, de nem lesznek feltétlenül lebomlóak is.
Így a biopolimereknek két csoportja van: az egyikbe azok a polimerek tartoznak, melyek részben vagy egészben a növények (pl. kukorica, cukornád vagy cellulóz) keményítő- és cukortartalmának mikroorganizmusokkal történő fermentációja során pl. tejsavvá alakítják át, majd polimerizálással politejsavat (PLA) kapunk. Különböző kompaundok készítése során kaphatunk lebomló és komposztálható anyagokat. A PLA-ból készült kompaundok ellenőrzött körülmények között – komposztálás során – CO2-re, vízre és biomasszára bomlik. A biomasszát megkötik a növények, és a kör folytatódik. A másik csoportba tartozó műanyagok kiindulási anyagai megújuló erőforrásból származnak, de a végeredmény nem lesz biológiailag lebomló. Ilyen műanyag pl. a Bio-PE is, ahol fő kiindulási alapanyaga a cukornád, amelynek nagy szénhidráttartalmából fermentációs eljárással etanolt készítenek, majd desztillációt követően az etanolból vízelvonással etilént állítanak elő, melyet hagyományos polimerizációs eljárásokkal alakítanak polimerré.
Mi ad garanciát a biztos lebomlásra?
– A szakmai tevékenységünket az MSZ EN 13432-2002 európai uniós szabvány szabályozza.
Cégünk ISO 9001:2015 és ISO 14001:2015 szabvány szerint működik, illetve BRC-tanúsítvánnyal is rendelkezik, valamint széles termékpalettánk rendelkezik a TÜV Ausztria OK Compost INDUSTRIAL és HOME minősítéssel.
A TÜV Austria egy független tanúsítványrendszer, és ez a szervezet végzi el azokat a vizsgálatokat, melyeket a szabályozási környezet előír, valamint minősíti a termékeket.
A BRC-tanúsítványunk nagyon fontos elvárása az élelmiszeripari partnereinknek, ettől kiemelkedő a versenyképességünk.
Milyen fenntartható megoldásokat kínálnak a csomagolásokra?
– Bio Lebomló csomagolási megoldásaink elsődleges csomagoláshoz: a tasakok (tömbösített, tépős, rollos ingvállas), másodlagos csomagoláshoz az ingvállas táska, a piskótafüles és a szalagfüles táska.
A háztartások számára szemeteszsákot gyártunk.
A gyártás mellett természetesen partnereink részére teljes körű szakmai, csomagolástechnikai támogatást is nyújtunk. Nem minden csomagolási termék oldható meg lebomló anyagokból, a lebomló anyagok leginkább a PE-re vagy a BOPP-ra hasonlítanak.
Ha fenntarthatóság, akkor célszerű olyan csomagolási eszközöket választani, melyeknek az újrahasznosítása 90%-nál magasabb mértékben megoldott úgy, hogy közben nem szennyezzük a vizeket és a környezetet. A PE és a PP, amennyiben szét van válogatva, nagyon sokszor újra hasznosítható. (x)
Kapcsolódó cikkeink
Fenntartható csomagolás: fókuszban az újrahasznosítás és a körforgásos gazdaság
A csomagolás az ellátási lánc egyik kulcseleme, ahol a fenntarthatóság…
Tovább olvasom >DRS-rendszer Magyarországon: tanácsok a sikeres visszaváltáshoz
2024. január 1-jén indult el Magyarországon a DRS (Deposit Return…
Tovább olvasom >Start-uppal együttműködve kínál fenntarthatóbb kávét a német Kaufland
A Cotierra nevű startuppal együttműködésben törekszik a Kaufland arra, hogy…
Tovább olvasom >További cikkeink
Új fejezet nyílt a Pizza Hut történetében: Magyarországi modell alapján újulhat meg az étteremlánc
Szeptember 12-én vágták át a szalagot Pécs legnépszerűbb sétálóutcájában, a…
Tovább olvasom >Már 150 millió darab palackot, üveget és alumínium dobozt váltottak vissza a Lidl áruházakban
Mérföldkőhöz érkezett az új visszaváltási rendszerben a Lidl Magyarország. A…
Tovább olvasom >Stílus újragondolva- megújult a Hungaria pezsgő!
Új, a stílust és az eleganciát még inkább hangsúlyozó külsővel…
Tovább olvasom >