Borús szezon a vízpartokon
Borúsan alakul a szezon a vízpartokon: a július eleji kánikula után jelentősen visszaesett a hőmérséklet, a korábbiaknál jóval kevesebb strandolnak – ez pedig meglátszik a szállodák, vendéglátóhelyek forgalmán is. A rossz idő miatt leginkább azok a vendégek maradnak el, akik az utolsó pillanatban döntenek a nyaralásról.
2011. január-júniusban a kereskedelmi szálláshelyeken a vendégek és a vendégéjszakák száma 4, illetve 3 százalékkal haladta meg az előző évi szintet, a szálláshelyek árbevétele folyó áron 6 százalékkal nőtt – közölte kedden a KSH.
Az elmúlt hétvégét leszámítva azonban gyakorlatilag hetek óta tart a pocsék nyári időjárás: a július első felében tapasztalt kánikulához képest az elmúlt időszakban a napi átlagos középhőmérséklet 22-26 fok között alakult. A Balaton vize augusztus első napjaiban 20 fok körül volt, hasonlóan a Velencei-tóhoz és a Tisza-tóhoz, jelenleg egyik nagy tavunk sem melegebb 22 foknál.
Nem meglepő, hogy a turisztikai főszezon kellős közepén komoly érvágásként értékelik a turizmussal, vendéglátással foglalkozók a hűvös, csapadékos időjárást. A legtöbben a kereslet jelentős csökkenéséről számoltak be.
A vendégházak, panziók, motelek, kiadó nyaralók forgalma az elmúlt hetekben elmaradt a korábbi évek hasonló időszakában megszokott júliusi csúcsszezontól – tudta meg a Pénzcentrum.hu több Balaton parti szállásadótól. Egy évtizedek óta vendégházakat üzemeltető családi vállalkozás vezetője szerint csak a hónapokkal korábban lefoglalt szállásokba érkeznek a nyaralók, akik gyakran még az egy hetet sem töltik ki, hiszen nehéz elfoglaltságot találniuk a hűvös időben, strandolni, fürdeni pedig – a 20-22 fokos vízben- nem igazán lehet. Sokan visszamondják a foglalást (akár még a kauciót is bukva), illetve próbálják a szabadságot későbbi időpontra áttenni – a szállásadók egy része rugalmas e tekintetben. Az elmúlt hetekben szinte teljesen elmaradtak az új foglalások, az augusztus 20-i „nyárzáró” hétvége iránt viszont idén is van érdeklődés. Mint egy, az északi parton apartmanok közvetítésével foglalkozó iroda vezetője lapunknak elmondta: a huszadikai hétvégén sok család szinte kötelezőnek érzi, hogy nyaraljon még pár napot, még akkor is, ha rossz az idő, vagy ha nem is kapunk plusz szabadnapot.
Kovács István, a Magyar Szállodaszövetség főtitkára a napokban az InfoRádiónak úgy nyilatkozott, hogy a rosszabb idő miatt elsősorban azok a vendégek maradnak el, akik máskor az utolsó pillanatban döntenek a nyaralásról. Az előre lefoglalt szállásokat nem mondják le, mert már kifizették, de az előfordulhat, hogy valaki a hűvös idő miatt korábban hazatér.
Komoly problémát jelent a rossz időjárás a hazai strandoknak, elsősorban azoknak, amelyek természetes vizeink partján találhatók. A budapesti fürdők helyzete sem túl rózsás: a főváros hét strandjának forgalma több mint 30 százalékkal csökkent, bevételeik csaknem ugyanennyivel estek vissza júliusban az elmúlt év azonos időszakához képest a rossz időjárás miatt.
A Budapest Gyógyfürdői (BGYH) Zrt. tájékoztatása szerint a rossz időjárás a strandokon egyetlen hétvégi napon akár napi 25-30 milliós bruttó bevételkiesést is okozhat. Amíg a július elején tapasztalt kánikulai napok rekord látogatószámot és bevételt hoztak, addig összességében a rossz időjárás miatt a főváros 13 fürdőegységében – a strandokon és gyógyfürdőkben együttesen – 15 százalékos volt a bevételkiesés.
A siófoki büfések is arról panaszkodtak, hogy az igazi csúcsszezonban elmaradt a korábbi tömeg, ezért a legjobb esetben – ez gyakorlatilag a szezonból hátralévő szűk három hétre hibátlan napsütést és melegedő vizet jelentene- nullszaldóra tudják kihozni az idei évet.
A tapasztalatok azt mutatják, hogy azok a magyarok, akik belföldi úti célt választottak, és lefoglalták – akár vízparti szállásukat – a rossz idő ellenére is elutaznak – tájékoztatta a Pénzcentrum.hu-t a Magyar Turizmus Zrt. Rosszabb időjárás esetén olyan háttértelepülésekre is ellátogatnak a nyaralók, amiket egyébként nem néznének meg, ha csak a vízparton nyaralnának. Felkeresnek például a desztináció környezetében található kulturális látnivalókat, múzeumokat, műemlékeket, várakat, kastélyokat. Keresettebbek továbbá a kulturális és bor-gasztronómiai programok is, minden régió számos eseménnyel várja vendégeit.
A tapasztalatok azt mutatják továbbá, hogy azokba a szállodákba, ahol a szolgáltatások széles köre (beltéri medencék, animált programok, a szálloda által szervezett kirándulások) áll a vendégek rendelkezésére, oda jellemzően rossz idő esetén is szívesen elutaznak a vendégek.
A BGYH Zrt. különböző programokkal próbálja színesíteni a kínálatot. A Pünkösdfürdői strandon például most szombaton jazznapot tartanak a Budapest Ragtime Band fellépésével, míg vasárnap a gyerekeket várják állatsimogatóval, ugrálóvárral és bohócokkal. A Csepeli strandon szerdánként ingyenes kézműves-foglalkozásokkal, valamint búvárbemutatóval és próbamerüléssel várják a családokat. A Palatinus strandon – ha az időjárás engedi – pénteken és szombaton éjszakai fürdőzéseket terveznek. A Széchenyi fürdőben augusztus 20-tól várhatóan szombatonként szintén zenés éjszakai fürdőzésre várják az érdeklődőket.
Természetesen, a kedvezőtlen időjárás pozitív hatással van a Mediterrán Élményfürdő forgalmára, amely egy átlagos nyári időszakkal összevetve mintegy 30%-os növekedést jelent – nyilatkozta a Pénzcentrum.hu-nak Holléry Tibor, a Debreceni Gyógyfürdő Kft. szolgáltatási és értékesítési igazgatója
Az értékesítési igazgató szerint a megnövekedett forgalom miatt kisebb sorban állás is előfordulhat a pénztáraknál, azonban ez sem több öt percnél. Mivel pénztáraik kétirányú forgalom kezelésére alkalmasak, ezért a be és kiléptetést az igényeknek megfelelően tudják szabályozni.
A családok jelentős része használja ki ez egy hetes nyaralás helyett az 1-1 napos kirándulás lehetőségét, amelyet a megyénkénti statisztikáink is alátámasztanak, azonban arra vonatkozóan nincs pontos szám, hogy hány család váltotta át hosszabb nyaralását ilyen jellegű aktív kikapcsolódásra – írja a penzcentrum.hu.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Eladták a Hot Ones-t gyártó First We Feast stúdiót – Soros György cége is az új tulajdonosok között
A Buzzfeed 82,5 millió dollárért (több mint 32 milliárd forintért)…
Tovább olvasom >Az ételárus nehéz kenyere – A nap videója
A film információi szerint 10 dollárcent egy adag ebből az…
Tovább olvasom >