A WHO ellenjavallja a cukormentes édesítőszerek használatát
Az Egészségügyi Világszervezet május 15-én új iránymutatást tett közzé, amely nem javallja a nem cukor alapú édesítőszerek használatát testsúlykontroll, illetve a nem fertőző betegségek kockázatának csökkentése céljából.
A genfi székhelyű WHO az ajánlást a rendelkezésre álló bizonyítékok rendszerszintű áttekintésére alapozta, amely szerint a nem cukor alapú édesítőszerek használata nem jár hosszú távú előnyökkel a testzsír csökkentésében sem felnőttek, sem gyermekek esetében. A vizsgálat azt is felvetette, hogy a cukormentes édesítőszerek hosszú távú használatának nemkívánatos hatásai is lehetnek, úgymint 2-es típusú cukorbetegség, illetve szív- és érrendszeri betegségek kialakulása, valamint a halálozás kockázatának növekedése felnőtteknél.
Az ajánlás vonatkozik minden olyan szintetikus és természetes formában előforduló, vagy módosított, az étrend szempontjából nem alapvető édesítőszerre, amely nem minősül cukornak, és amely feldolgozott élelmiszerekben és italokban található, illetve önállóan a fogyasztók által élelmiszerekhez és italokhoz adagolható termékként árusítanak. A leggyakoribb nem cukor alapú édesítőszerek közé tartozik az aceszulfám-kálium (Ace-K), az aszpartám, az advantám, a ciklamátok, a neotám, a szacharin, a szukralóz, a sztívia és a sztíviaszármazékok.
Az ajánlás nem vonatkozik az alacsony kalóriatartalmú cukrokra és poliolokra (cukoralkoholokra), amelyek kalóriát tartalmazó cukrok vagy cukorszármazékok, és így nem minősülnek cukormentes édesítőszereknek.
Kapcsolódó cikkeink
Drágul a szaloncukor: a kakaóbab árának emelkedése is hatással van az ünnepi édességre
A szaloncukor, amely a magyar karácsonyi hagyományok elengedhetetlen része, idén…
Tovább olvasom >A diabétesz előszobája: az elhízás megháromszorozza a cukorbetegség kialakulásának kockázatát
Miközben a cukorbetegséghez és annak szövődményeihez köthető halálozás folyamatosan nő…
Tovább olvasom >Elhanyagolt népbetegség: évente egy kisvárosnyi magyart veszítünk el a diabétesz miatt
A cukorbetegség az elmúlt évtizedekben valódi népegészségügyi problémává vált, hiszen…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: novemberben a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakit 4,1, az előző havit 0,6 százalékkal haladta meg
2024. novemberben a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers adat szerint…
Tovább olvasom >NGM: láthatóan kezd visszatérni a lakosság bizalma
A kormány azon dolgozik, hogy a gazdaság jobban teljesítsen, így…
Tovább olvasom >Fidelity Kitekintés 2025: Az USA készen áll a reflációra
A republikánusok fölényes győzelme a novemberi választásokon jelentősen megváltoztatta a…
Tovább olvasom >