A vendéglátás helyzete és kilátásai
![Kovács László MVI](https://trademagazin.cdn.webgarden.io/wp-content/uploads/2020/06/Kov%C3%A1cs-L%C3%A1szl%C3%B3-2_opt_c.jpg)
Kovács László
elnök
MVI
Kovács László, az ipartestület elnöke a BKIK konferenciáján tartott előadást a vendéglátás jelenlegi helyzetéről és jövőbeni kilátásairól – ebből idézzük a legfontosabb megállapításokat.
A KSH adataira is támaszkodva elmondta, hogy a vírus hatására a legdrámaibb módon (mintegy háromnegyedével) 2020 április–májusára esett vissza mind a munkahelyi, mind a kereskedelmi vendéglátás forgalma, majd a nyár végén és ősszel tapasztalt visszarendezés után a járvány harmadik hullámával újra meredeken indult lefelé.
Míg 2019-ben az ételek a vendéglátóhelyi forgalom 75%-át adták, egy évvel később ez az arány már 87% volt. Ugyanebben az időszakban az alkoholos italok forgalma majdnem harmadára esett: 3,4%-ra.
2020 első negyedévéhez képest 2021 hasonló időszakára a vendéglátásban alkalmazottak száma 192 ezerről 142 ezerre csökkent.
A gazdaságvédelmi intézkedések keretében a kormány a SZÉP-kártya alszámlák átjárhatóságáról döntött 2021. december 31-ig, ugyaneddig a vendéglátóhelyeknek nem kell teraszdíjat fizetniük az önkormányzatoknak. A tulajdonosok 10 millió Ft-os kamatmentes gyorskölcsönt kaphatnak, illetve igénybe vehetik a Széchenyi Turisztikai Kártya nyújtotta finanszírozási lehetőségeket is.
Az elnök úgy véli, hogy a legnagyobb kihívásokat az újranyitást követően – sok egyéb mellett – a jóval kevesebb külföldi turista megjelenése jelenti 2021-ben, valamint a megfelelő számú kvalifikált munkaerő biztosítása, azaz az ismételt munkaerőhiány, a kevesebb vállalati rendezvény és nemzetközi konferencia, valamint a Budapest-vidék területi különbségek jelentik. Sajnálattal állapította meg, hogy a vendéglátóhelyek egy része már nem nyit ki idén, és elmondta, megoldásnak a több lábon állást tartja.//
Kapcsolódó cikkeink
KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: január utolsó napjaiban már korrigáltak az árak
A KSH közlése szerint 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan…
Tovább olvasom >A GVH kész beavatkozni az élelmiszerek piacán zajló folyamatokba
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) nyomon követi az élelmiszerek piacán zajló…
Tovább olvasom >További cikkeink
Pedig elvben csak egy névnap! – A nap képe
Elképesztő mennyiségben készülnek termékek Valentin-napra, pedig másnap már nem is…
Tovább olvasom >És te csak pakolod kifelé – A nap videója
Amikor banánt veszel a hiperben, eszedbe sem jut, hogy azokat…
Tovább olvasom >