A tejpiac folyamatos változásban
Az utolsó, 2014/2015. tejkvótaévben (április 1.-március 31.) a tejfelvásárlás három százalékkal nőtt az EU-ban az előzőhöz viszonyítva, ami a rendszer bevezetése óta a tejkvóta túllépése után fizetendő legnagyobb büntetőilletéket eredményezte. Az Európai Bizottság becslése szerint a tejtermelőknek 441 millió eurót, az előző kvótaévinél 8 százalékkal többet kell fizetnie. Az Európai Unióban 2014 közepétől 2,8 milliárd dollár összértékben új csecsemőtápszer és porító tornyok építését kezdték meg, illetve fejezték be Belgiumban, Dániában, Franciaországban, Írországban és Hollandiában. A termelékenység növekedésével kiszorulnak a piacról a kis, kevésbé versenyképes termelők.
Az Agrárgazdasági Kutató Intézet összeállításából kiderül, hogy a 2004-ben csatlakozott tagállamok termelékenysége bár javul, azonban még mindig jelentősen elmarad az EU átlagától. A tejkvóta megszüntetése utáni első hónapban ‒ áprilisban ‒ Írországban 14 százalékkal, Magyarországon nyolc százalékkal, Csehországban, Szlovákiában és Lengyelországban egyaránt négy százalékkal nőtt, míg Ausztriában két százalékkal, Horvátországban öt százalékkal, Romániában kilenc százalékkal csökkent a tejfelvásárlás az előző év azonos hónapjához viszonyítva.
Az Amerikai Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériumának (USDA) májusban megjelent jelentése szerint az EU tejfelvásárlása 1,2 százalékkal 148,3 millió tonnára nőhet 2015-ben az előző évihez képest. A tejhasznú tehenek száma várhatóan 0,3 százalékkal 23,6 millió egyedre emelkedik, mivel a tejtermelők a tejkvóta megszüntetése miatt a korábbi éveknél nagyobb számban állítanak be elsőborjas üszőt a tejhasznú tehénállományba. Az alacsonyabb nyerstej árak ellenére sok tejtermelő várhatóan nem csökkenti a tejtermelését, mivel a tejkvóta megszüntetése miatt felvett bankhiteleket törleszteniük kell. A bőséges takarmánykínálat a tejhozam emelkedését eredményezheti 2015-ben. (munkatársunktól)
Kapcsolódó cikkeink
Dráguló tejtermékek: miért kerülnek egyre többe a mindennapok kedvenc élelmiszerei?
A tejtermékek továbbra is a drágább élelmiszerek közé tartoznak, sőt…
Tovább olvasom >UHT és friss tejek árversenye: hogyan változtak a tejpiaci trendek?
Az elmúlt évek jelentős változásokat hoztak a magyar tejpiacon, ahol…
Tovább olvasom >A tejtermelő gazdaságok munkáját segítő rendszert fejleszt a Milkmen Kft. és az SZTE
A tejtermelő gazdaságok munkáját, a beteg egyedek gyors elkülönítését lehetővé…
Tovább olvasom >További cikkeink
Rendkívüli fogyasztóvédelmi ellenőrzést indítanak az ételfutár cégeknél
A fogyasztóvédelemért felelős Nemzetgazdasági Minisztérium rendkívüli fogyasztóvédelmi vizsgálatot indít a…
Tovább olvasom >Omnichannel Scale 2024 – Miként maradhatnak versenyképesek a magyar kereskedők?
Mindannyian érezzük, hogy valami nagyon megváltozott a kereskedelemben. A digitális…
Tovább olvasom >Magyar fejlesztésű AI-szoftver írja át a nemzetközi üzleti világot a vendéglátóiparban
A 100%-ban magyar fejlesztésű Everguest Intelligence AI-szoftver nem csupán egy…
Tovább olvasom >