A Magyar Vendéglátók Ipartestületének tájékoztatása a vészhelyzet megszűnésével kapcsolatos változásokról
Az Országgyűlés és a Kormány döntésének eredményeképpen június 18-tól hivatalosan is véget ért a veszélyhelyzet, így hatályukat vesztették a veszélyhelyzettel összefüggésben alkotott kormányrendeletek. Ugyanakkor számos gazdaságvédelmi és járványügyi intézkedés átkerült a veszélyhelyzet megszűnésével összefüggő átmeneti szabályokról és a járványügyi készültségről szóló 2020. évi LVIII. törvénybe, valamint részben a járványügyi készültségi időszak védelmi intézkedéseiről szóló 285/2020. (VI. 17.) Korm. rendeletbe.
Az átmeneti intézkedések értelmében megmaradnak többek között a március, április, május és június hónapra az ágazatokat megillető adó- és járulékkedvezmények, a vendéglátóhelyeknek szeptemberig nem kell közterület-használati díjat fizetniük, továbbá meghosszabbították a turizmusfejlesztési hozzájárulási kötelezettség alóli mentességet december 31-ig. Emellett érvényben marad a SZÉP-kártyához kapcsolódó összeghatár megemelése, valamint az április 22-től december 31-ig adott juttatások tekintetében nem kell a béren kívüli juttatásnak minősülő összeg után szociális hozzájárulási adót fizetni.
A védelmi intézkedések keretében hivatkozott kormányrendeletben csak egyetlen korlátozás szerepel, miszerint a vendéglátó üzlet belső (zárt) részében az ott dolgozók – a vendégek által látogatható területen – kötelesek a szájat és az orrot eltakaró eszközt (például orvosi maszk, sál, kendő) viselni. Következésképpen már nem kell biztosítani az asztaltársaságonkénti legalább 1,5 méteres védőtávolságot. Ezen kívül a rendezvényekre vonatkozó korlátozások is megszűntek, kivéve a zenés, táncos rendezvényeket, ahol a jelenlévők létszáma – beleértve az ott foglalkoztatott személyeket – egy időben nem haladja meg az 500 főt.
Kapcsolódó cikkeink
Magazin: Krisán László: „A válságkezelésben mindenkinek van felelőssége”
Az elmúlt időszakban számos tényező nehezítette a hazai vállalkozások mindennapi…
Tovább olvasom >Győrffy Balázs: „Az élelmiszeripar stratégiai jelentőségű ágazat”
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) közel 400 ezer tagjának érdekében…
Tovább olvasom >Magazin: FMCG: járvány után az árak
Amikor e cikk születik, még nem látni a teljes éves…
Tovább olvasom >További cikkeink
Görög uniós biztosjelölt: a közlekedés és a turizmus alapvető pillérei a fenntartható jólétnek és a versenyképességnek
Európának új tervre van szüksége a fenntartható jólét és versenyképesség…
Tovább olvasom >Színe és fonákja
Ahogy arra már többször is utaltunk, a cukrászok termékfejlesztési próbálkozásainak…
Tovább olvasom >Megugrik az európaiak utazási kedve: A 2024-es év őszi és téli szezonjának utazási trendjei
Az Európai Utazási Bizottság (ETC) legújabb kutatása szerint jelentős növekedés…
Tovább olvasom >