A gázkrízis miatt leállhat a BASF német vegyipari vállalat
Fokozódik az egyébként is borzalmas méreteket öltő éhínség a világon, többek között az orosz-ukrán háború miatt, és az ennek következtében, feldolgozók helyett tárolókban rostokoló gabona miatt. A BASF vegyipari vállalat esetleges leállásának lehetősége műtrágyahiánnyal és élelmiszerválsággal fenyeget.
Az Európa felé irányuló orosz gázexport június utolsó 1,5-2 hetében 30-50 százalékkal esett vissza átlagosan, mivel Oroszország sorra vágja le az európai országokat a gáztranzitjáról. Ez egyrészt általános energiaválságot vetít előre, másrészt pedig azzal is fenyeget, hogy a vegyi- és műtrágyaipar nem jut kellő mennyiségű alapanyaghoz. A napokban ennek hatása elérte a világ egyik legnagyobb vegyipari beszállítóját, a BASF-et is.
Jelenleg azon gondolkodnak a cég vezetői – akik ilyen helyzettel még soha nem szembesültek –, hogy milyen forgatókönyv szerint lehetne leállítani a komplexumot.
A leállás nem csak a cég, és annak 39 ezer németországi alkalmazottját érintené kellemetlenül természetesen, hanem gyakorlatilag Európa gazdaságának jövőjét is veszélyezteti. A vegyipari cég az ellátási lánc elején helyezkedik el, így a leállás hatása túlmutat a vegyipari ágazaton. A következmények: magas infláció, lassuló növekedés, sőt az ammóniatermelés (műtrágya-alapanyag) visszafogása miatt súlyosbodó élelmiszerválság.
Az egyre élesebbé váló gázhelyzetre különböző forgatókönyvekkel készül a német ipar. A BASF éppen a gázellátás bizonytalansága és az Oroszországgal folytatott kereskedelmi háború miatt már évek óta dolgozik azon, hogy legalább részben el tudja hagyni a németországi telephelyeit (Mandiner).
Kapcsolódó cikkeink
1,25 millió adagnak megfelelő mennyiségű ételt adományoz az Arla és a Nestlé a FareShare-nek
Az Arla és a Nestlé együtt 1,25 millió adagnak megfelelő…
Tovább olvasom >Aggodalmak az uniós „új GMO” szabályozás miatt
Egyre nagyobb az aggodalom amiatt, hogy az EU-ban az élelmiszer-génszerkesztésre…
Tovább olvasom >Egyre jobban aggódnak a fogyasztók a klímaválság miatt
A fogyasztók minden eddiginél jobban aggódnak a klímaváltozás miatt. A…
Tovább olvasom >További cikkeink
4000 milliárd forintnyi új beruházás érkezik hazánkba
A tavalyi a magyarországi gazdaságtörténet második legeredményesebb éve volt a…
Tovább olvasom >K&H: célba veszik a lakáspiacot a harmincasok
A középkorúak körében tízből majdnem négy ember – 37 százalék…
Tovább olvasom >K&H: ennyivel drágultak a lakások a leginkább érintettek szerint
A középkorú magyarok pesszimistábban látják a lakások árának alakulását 2024…
Tovább olvasom >