Zavaros címkék az élelmiszereken: az Európai Számvevőszék figyelmeztetése
Az élelmiszerek címkéi, logói és állításai elvileg a vásárlók tájékozottságát kellene, hogy szolgálják, ám az Európai Számvevőszék friss jelentése szerint a gyakorlatban ezek sokszor inkább zavaróak, sőt félrevezetők lehetnek. Az Unióban jelenleg érvényes szabályozás nem tart lépést a folyamatosan változó piaci trendekkel, ami kiszolgáltatottá teszi a fogyasztókat – figyelmeztetett Keit Pentus-Rosimannus, a Számvevőszék ellenőrzésért felelős tagja – írja az Agrárszektor.
Hiányos uniós szabályozás és félrevezető állítások
Az élelmiszeripari vállalatok egyre kreatívabb módokon használják a címkézési lehetőségeket, hogy termékeiket vonzóbbá tegyék. A kötelező elemek, mint az allergének, az összetevők vagy a tápértékjelölés mellett megjelennek önkéntes elemek, például állatjóléti vagy környezetbarát állítások, melyek azonban gyakran zöldrefestésnek minősülhetnek.
Egyes esetekben az élelmiszerek egészségre gyakorolt pozitív hatásait hirdető állítások tudományos megalapozottsága is kérdéses. Míg a vitaminok és ásványi anyagok esetében létezik engedélyezett állításokat tartalmazó uniós lista, addig a növényi anyagokra vonatkozó több mint 2000 állítás értékelése 2010 óta késlekedik.
A jelentés arra is felhívja a figyelmet, hogy a jelenlegi szabályok szerint még a magas zsír-, cukor- vagy sótartalmú termékek is hirdethetik tápanyag-összetételüket. Így például egy magas cukortartalmú termék csomagolásán feltüntethető, hogy az „C-vitaminban gazdag”, ami félrevezető lehet az egészségtudatos fogyasztók számára.
Vegán és vegetáriánus élelmiszerek: joghézagok az Unióban
Az Unióban egyelőre nincs egységes szabályozás arra vonatkozóan, hogy egy termék mikor nevezhető vegánnak vagy vegetáriánusnak. Az ilyen jelölések megbízhatósága a gyártók önkéntes vállalásain és magántanúsítványokon alapul, ami megnehezíti a vásárlók dolgát.
A jelentés szerint bár mind a 27 tagállam rendelkezik kontrollrendszerekkel az élelmiszerjelölési szabályok betartatására, ezek sokszor összetettek és nem hatékonyak. A kiszabott bírságok ritkán arányosak a szabálysértések súlyosságával, így nem rendelkeznek elrettentő erővel.
Kevés figyelem a fogyasztók tájékoztatására
Az Unió mindössze 5,5 millió eurót különített el 2021 és 2025 között az élelmiszerjelölésekkel kapcsolatos figyelemfelhívó kampányokra. Ezzel párhuzamosan a tagállamok szórványosan szerveznek tájékoztató akciókat, így a fogyasztók gyakran nincsenek tisztában olyan alapvető fogalmakkal, mint a fogyaszthatósági és minőségmegőrzési idő közötti különbség.
Az Európai Számvevőszék szerint az élelmiszerjelölések elvileg segíthetik a vásárlókat a tájékozott döntések meghozatalában, ám a szabályozás hiányosságai, a zavaros információk és az elégtelen kontroll miatt a rendszer gyakran nem éri el célját. A jelentés sürgeti az uniós jogi keret fejlesztését és a fogyasztók oktatásának fokozását, hogy az élelmiszercímkék ne a zűrzavart, hanem a tájékoztatást szolgálják.
Kapcsolódó cikkeink
Óriási mennyiségben áll a kávé és a kakaó, mégis brutálisan drága lehet
Az Európai Unióban júniusban hatályba lépett uniós szabályozás, mely részben…
Tovább olvasom >Növényi eredetű hús- és tejtermék imitátumok: szigorúbb uniós szabályozásra van szükség
Az állati eredetű élelmiszereket imitáló növényi alapú termékeknek elnevezésükben jelentősen…
Tovább olvasom >Magyarországon megháromszorozódott a pezsgőkészítő pincészetek száma
5 év alatt háromszorosára nőtt és tavaly már meghaladta a…
Tovább olvasom >További cikkeink
A Temu és a Shein agresszív marketingstratégiája átrendezi a Black Friday piacot
A Temu és a Shein online marketingkampányai jelentős nehézségeket okoznak a versenytárs kiskereskedők és…
Tovább olvasom >A minimálbér-emelés a teljes bérskálát felfelé tolja 2025-ben
Ahogy közeledik az év vége, a dolgozók is egyre türelmetlenebbül…
Tovább olvasom >Az önállóságtól lesznek boldogok a munkavállalók – így tehetjük őket azzá
Változnak a prioritásaink: az MIT kutatása szerint az, hogy ott maradunk-e a…
Tovább olvasom >