Soha nem látott mértékben nőtt az olívaolaj hamisításával kapcsolatos esetek száma az Európai Unióban az idei év elején. Míg 2018 első negyedévében mindössze tizenöt esetet regisztráltak, idén már ötven bejelentést tettek címkézési hibákról, potenciális csalásokról és szennyezett olajokról – derül ki az EU egészségügyi főigazgatóságának adataiból. A hamisítási kedv növekedése mögött az olívaolaj világpiaci árának több mint kétszeres emelkedése áll, amelyet a szélsőséges időjárás okozta termelési nehézségek váltottak ki.
A világpiaci árak drasztikus növekedése a termelés drámai csökkenésével párosul. A 2021-2022-es szezonban világszerte még 3,3 millió tonna olívaolajat állítottak elő, de egy évvel később ez a szám már csak 2,4 millió tonna volt, az idei szüret pedig várhatóan tovább csökkenti ezt a mennyiséget 2,3 millió tonnára – mutat rá a Telex elemzése.
Az Európai Unió vezető szerepet játszik a globális olívaolaj-piacon mind a termelés, mind a fogyasztás, mind az export terén. Az EU országai a világ olívaolaj-termelésének kétharmadát adják, és a fogyasztás 53%-áért is ők felelnek. Olaszország és Spanyolország évente félmillió tonna olívaolajat fogyaszt, de az egy főre jutó fogyasztás Görögországban a legmagasabb, ahol évente 12 kilogramm olívaolajat használnak fel.
A termelés visszaesése különösen súlyosan érintette Spanyolországot, a világ vezető olívaolaj-termelőjét. Míg a 2021-2022-es szezonban 1,5 millió tonnát termeltek, ez az adat egy évvel később mindössze 0,66 millió tonnára esett vissza, és az idei szezon is csak minimális javulást mutatott. Olaszországban is hasonlóan rossz helyzet alakult ki, ahol a szárazság, a hőhullámok, és az erdőtüzek tovább nehezítik a termelést. Pugliában például az olívaolaj-termelés akár 50%-kal is csökkenhet, míg Szicíliában az elmúlt ötven év legsúlyosabb aszálya miatt sok helyen elhullajtják az olajfák a termést.
A termelési nehézségek következményeként az olívaolaj világpiaci ára meredeken emelkedett. A tonnánkénti ár 2022 nyarán elérte a 9000 dollárt, és idén is meghaladta ezt a szintet. A minőségi termékek még drágábbak, mivel ezek előállítása több nyersanyagot és költséget igényel. Spanyolországban a helyzet annyira súlyossá vált, hogy idén először a lakosság több napraforgóolajat használt, mint olívaolajat.
A válság hatásai Magyarországon is érezhetők. A minőségi olasz olívaolajokat forgalmazó Buono tulajdonosa, Giuseppe Scaricamazza szerint a legalacsonyabb ár náluk jelenleg 8000 forint literenként, és a termékhiány miatt sokan kisebb mennyiségeket vásárolnak. Hasonlóan nyilatkozott Tóth Gusztáv, az Igazioliva.hu ügyvezetője is, aki szerint a drágulás miatt ők is emelték áraikat, de igyekeznek tartani a minőséget.
Az európai olívaolaj jövője továbbra is bizonytalan. Az időjárási szélsőségek, a csökkenő termelés és a dráguló árak miatt sokan helyettesítő termékekhez fordulnak, ahogy azt a spanyol példa is mutatja. Ugyanakkor Magyarországon egyre több gazda foglalkozik olajfatermesztéssel, és bár még gyerekcipőben jár az ágazat, egyesek szerint húsz éven belül mindennapivá válhat a magyar olíva.