Vállalkozások és álláskeresők a vendéglátásban 2020-ban
A Magyar Vendéglátók Ipartestülete (MVI) idén is közzéteszi statisztikai helyzetjelentését a vendéglátásról. Tegnap a vendéglátás 2020-as forgalmi és HR-adatairól számoltunk be az olvasónak, a jelentésben érintett fő témakörök közül ma az ágazatban működő társas vállalkozásokkal és önálló vállalkozókkal, valamint az álláskeresőkkel foglalkozunk.
A helyzetjelentést idén is Zerényi Károly, az MVI képviselő-testületi tagja állította össze hazai és nemzetközi adatok felhasználásával.
A vendéglátás ágazatban működő társas vállalkozások és önálló vállalkozók száma
A vendéglátás ágazatban 2019-ben több mint 12 ezer önálló vállalkozó és 14 ezer társas vállalkozás működött. Az önálló vállalkozók 58%-a dolgozott az éttermi, mozgó vendéglátás, 34%-a pedig az italszolgáltatás területén. A társas vállalkozásoknál ez az arány 74%-os volt az éttermi, mozgó vendéglátás és 18%-os az italszolgáltatás tekintetében.
Az együttesen 26 ezer vendéglátó társas vállalkozás és önálló vállalkozó szinte mindegyike (99,9%-a) a KKV-szektorba tartozott. A vendéglátás ágazat KKV-in belül a mikro vállalkozások aránya 90,5%, a kisvállalkozásoké 8,9%, míg a közepes vállalkozásoké 0,6% volt 2019-ben.
Az újonnan regisztrált álláskeresők száma a vendéglátásból
A koronavírus-járvány 2020 március elején való megjelenését követő szigorú korlátozó intézkedések miatt sokan elveszítették a munkájukat. A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat (NFSZ) havonta közzéteszi az újonnan regisztrált álláskeresők számát az egyes szektorokból, amely részben megmutatja az ágazati elbocsátások alakulását.
A kereskedelem, vendéglátás területéről újonnan regisztrált álláskeresők száma 2020 áprilisában jelentősen megugrott, ami összefüggésbe hozható a járványügyi korlátozások negatív munkaerőpiaci hatásaival. Ugyanakkor érdemes megvizsgálni, hogy ez a növekedés mennyiben tér el a korábbi évek adataitól.
A koronavírus-járvány 2020 márciusi megjelenését követően az újonnan regisztrált álláskeresők számának alakulása jelentősen eltér a korábbi évek adataitól. Ha az elmúlt öt év havi átlagait vesszük, akkor az üzletbezárások nagyjából 25 ezer ember állásvesztéséhez járulhattak hozzá az áprilistól júliusig tartó időszakban.
Kapcsolódó cikkeink
Ez volt az idei Gundel-díj átadás – A nap képe
Október 27-én a Gundel Étteremben immáron 9. alkalommal adták át…
Tovább olvasom >Ingadozó munkaerő-állomány
Az MVI évente közzéteszi statisztikai helyzetjelentését a vendéglátásról. A kiadvány…
Tovább olvasom >A visszaváltás nehézségei
A palackvisszaváltás komoly problémát jelent a HoReCa szektor számos képviselőjének. A…
Tovább olvasom >További cikkeink
Megugrik az európaiak utazási kedve: A 2024-es év őszi és téli szezonjának utazási trendjei
Az Európai Utazási Bizottság (ETC) legújabb kutatása szerint jelentős növekedés…
Tovább olvasom >Hello METRO, HelloPay!
Júliustól a METRO kínálatából, valamint a nagykereskedelem értékesítőin keresztül országszerte…
Tovább olvasom >Közel 13 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában 2023 első kilenc hónapjában
Romániában 12,8 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma 2023 első…
Tovább olvasom >