Vállalkozások és álláskeresők a vendéglátásban 2020-ban
A Magyar Vendéglátók Ipartestülete (MVI) idén is közzéteszi statisztikai helyzetjelentését a vendéglátásról. Tegnap a vendéglátás 2020-as forgalmi és HR-adatairól számoltunk be az olvasónak, a jelentésben érintett fő témakörök közül ma az ágazatban működő társas vállalkozásokkal és önálló vállalkozókkal, valamint az álláskeresőkkel foglalkozunk.
A helyzetjelentést idén is Zerényi Károly, az MVI képviselő-testületi tagja állította össze hazai és nemzetközi adatok felhasználásával.
A vendéglátás ágazatban működő társas vállalkozások és önálló vállalkozók száma
A vendéglátás ágazatban 2019-ben több mint 12 ezer önálló vállalkozó és 14 ezer társas vállalkozás működött. Az önálló vállalkozók 58%-a dolgozott az éttermi, mozgó vendéglátás, 34%-a pedig az italszolgáltatás területén. A társas vállalkozásoknál ez az arány 74%-os volt az éttermi, mozgó vendéglátás és 18%-os az italszolgáltatás tekintetében.
Az együttesen 26 ezer vendéglátó társas vállalkozás és önálló vállalkozó szinte mindegyike (99,9%-a) a KKV-szektorba tartozott. A vendéglátás ágazat KKV-in belül a mikro vállalkozások aránya 90,5%, a kisvállalkozásoké 8,9%, míg a közepes vállalkozásoké 0,6% volt 2019-ben.
Az újonnan regisztrált álláskeresők száma a vendéglátásból
A koronavírus-járvány 2020 március elején való megjelenését követő szigorú korlátozó intézkedések miatt sokan elveszítették a munkájukat. A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat (NFSZ) havonta közzéteszi az újonnan regisztrált álláskeresők számát az egyes szektorokból, amely részben megmutatja az ágazati elbocsátások alakulását.
A kereskedelem, vendéglátás területéről újonnan regisztrált álláskeresők száma 2020 áprilisában jelentősen megugrott, ami összefüggésbe hozható a járványügyi korlátozások negatív munkaerőpiaci hatásaival. Ugyanakkor érdemes megvizsgálni, hogy ez a növekedés mennyiben tér el a korábbi évek adataitól.
A koronavírus-járvány 2020 márciusi megjelenését követően az újonnan regisztrált álláskeresők számának alakulása jelentősen eltér a korábbi évek adataitól. Ha az elmúlt öt év havi átlagait vesszük, akkor az üzletbezárások nagyjából 25 ezer ember állásvesztéséhez járulhattak hozzá az áprilistól júliusig tartó időszakban.
Kapcsolódó cikkeink
Akit a szakma gőze megcsapott
A 2024. év egyik Gundel-díjazottja Rácz Mihály, a családi vállalkozásban…
Tovább olvasom >Még egyszer a felszolgálási díjról
Az MVI aktualizálta tájékoztató anyagát a jelenlegi szabályozásnak megfelelően a…
Tovább olvasom >Szakmai elismerés az ipartestületnek
A Magyar Vendéglátók Ipartestülete idén újra bekerült a TOP10 meghatározó,…
Tovább olvasom >További cikkeink
Ma is megbéníthatja az európai turizmust egy vulkán?
Tizenöt évvel az izlandi Eyjafjallajökull vulkán 2010-es kitörése után, amely…
Tovább olvasom >Nemzetközi árajánlati rendszer – átláthatóbb rendezvényszervezési piac
Nemzetközi árajánlati rendszer bevezetését javasolja a MaReSz a rendezvénypiac számára.…
Tovább olvasom >Túlturizmus Európában: vízágyús tüntetések Barcelonában, tiltások Budapesten
A rövid távú lakáskiadás, a turistahordák és az infrastruktúra túlterheltsége…
Tovább olvasom >