Vajkrém az IMIGe szemszögéből
2006 nyarán a Szonda Ipsos piackutató felmérte a Tesco hipermarketekben az IMIGe által ott értékesíthető reklámeszközök hatékonyságát.A vajkrém kategóriába tartozó termékek az impulzus fogyasztási cikkek tipikus esetei. Ez különösen fontos, hiszen a Tesco hipermarketekbe járó vásárlók 77 százaléka impulzusvásárlónak vallja magát, vagyis úgy gondolja, hogy a vásárlási döntések nagy részét a helyszínen hozza meg. A Tesco hipermarketbe járó vásárlók 90 százaléka a márkák számára legfontosabb 18–49 éves korosztályból kerül ki, az országos átlagnál magasabban iskolázott, és jobb anyagi helyzetben van.
Legek felületei
A hirdetők a vásárlói döntés meghozatala előtti pillanatban még megpróbálják a fogyasztókat termékük megvásárlására ösztönözni. Ehhez a legjobb reklámeszközök a polcoknál, illetve közvetlenül a termék mellett elhelyezett hirdetési felü letek. Nem véletlen tehát, hogy az IMIGe eszközei közül a Shelf Stoppert (polcmegállító zászlót), illetve a termék előtt leragasztott Floor Stickert (padlómatricát) részesítik a hirdetők előnyben.
A kutatásból pedig kiderül, hogy a vásárlók is inkább információhordozóként és funkcionális elemként tekintenek ezekre a felületekre, mintsem zavaró reklámeszközként. A padlómatricát és a polcmegállítót egyaránt a leginformatívabb, legtetszetősebb és legfigyelemfelkeltőbb hirdetési felületek közé sorolják a fogyasztók.
Példák országon belül és túl
Tökéletes hazai példa erre a President vajkrém 2006. áprilisi kampánya. A hirdető elsődleges célja volt felhívni a vásárlók figyelmét arra, hogy terméke fele annyi zsiradékot tartalmaz, mint a klasszikus vajak, mindemellett ugyanolyan ízletes. A kommunikáció szerves részét képezte az árakció is. Szintén a polcmegállító zászlót használja az Unilever 2007. februárban a Flora pro-activ kampányához. A hirdetőnek elsődleges célja szintén a termék egészségességének hangsúlyozása.
Nemzetközi viszonylatban is találkozhatunk hasonló példákkal. Padlómatricán hirdették Szlovákiában a Rama márkát a Hypernova, Carrefour és Kaufland áruházakban, a kampány célja azonban az eladásösztönzés mellett a termék új csomagolásának megismertetése volt. Szintén padlómatricát alkalmaztak a Cseh Köztársaságban a Perla reklámozására, amelynek érdekessége, hogy a padlómatricát nem csupán a termék előtt ragasztották le, hanem úgynevezett termékkapcsolást alkalmaztak, vagyis a margarinhoz szervesen kapcsolódó pékáruk közelében is kihelyezték a hirdetést.
A reklámfelületek kiválasztásánál a hirdetők néhány esetben más szempontokat is figyelembe vesznek. Cliponon (bevásárlókocsi-fogantyún) hirdették Magyarországon a Philadelphia margarint, klasszikus imázskampány keretében. A kutatásból kiderült, hogy a látogatók átlagosan 68(!) percet töltenek el az áruházban, miközben folyamatosan kontaktusban vannak a bevásárlókocsi-fogantyún elhelyezett hirdetéssel.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Megnyílt a SHEIN első magyarországi üzlete
2024. december 10-én délben megnyílt a SHEIN első magyarországi üzlete…
Tovább olvasom >Rekordszámú feladatot oldottak meg az iskolások: az Etesd az Eszed oktatóprogram népszerűsége töretlen
Véget ért a Nestlé az Egészségesebb Gyerekekért és az Okos…
Tovább olvasom >A TikTok hódítója: Dubaji csokiőrület a Lidlben
A karácsonyi ünnepek közeledtével egyre nagyobb kereslet mutatkozik egy igazán…
Tovább olvasom >