Új forgalmazási előírásokat hagyott jóvá az EU a „reggeli irányelvek” keretében
Új forgalmazási előírásokról állapodott meg az EU a mézre, a gyümölcslevekre, a lekvárokra és a tejre vonatkozóan, hogy „biztosítsa ezek szabad mozgását a belső piacon” és „segítse a fogyasztókat a tájékozott választásban”.
Az Európai Bizottság tavaly áprilisban nyújtott be javaslatot a „reggeli irányelvekre” vonatkozóan, amelyekben a termékek összetételére, kereskedelmi nevére, címkézésére és megjelenésére vonatkozó szabályokat állapítana meg.
A javaslatokról mostanra megállapodott a Bizottság, a Tanács és az Európai Parlament.
A mézkeverékek esetében kötelező lesz a származási hely megjelölése az egyes helyek százalékos arányának feltüntetésével. Az EU-tagállamok csak a termékben négy legnagyobb arányt előállító származási hely esetében írhatják majd elő a százalékos arányok feltüntetését, ha azok a keverék több mint 50%-át teszik ki.
Az Európai Bizottság emellett „összehangolja elemzési módszereit a méz cukorral történő hamisításának kimutatására”, ami a közlemény szerint „korlátozni fogja a csalárd gyakorlatokat és növelni fogja az élelmiszerlánc átláthatóságát”.
A tavaly áprilisban javasolt egyéb szabályok között szerepelnek a gyümölcslevek „innovációs és piaci lehetőségeire” vonatkozók is. E tekintetben három új kategória lesz elérhető: Ecsökkentett cukortartalmú gyümölcslé”, „csökkentett cukortartalmú gyümölcslé sűrítményből” és „csökkentett cukortartalmú sűrített gyümölcslé”.
A lekvárok kötelező gyümölcstartalma 350 grammról 450 grammra emelkedik kilogrammonként. Az extra dzsemek esetében ez az érték 450 g-ról 500 g-ra változik. Ezzel „javul a minimális minőség és csökken az uniós fogyasztók által e termékekkel fogyasztott cukor mennyisége”.
Végül pedig a címkézés egyszerűsítése érdekében megszűnik az angol „evaporated” és a „sűrített” tej megjelölések közötti különbségtétel. A laktózmentes dehidratált tej is engedélyezésre kerül.
Az Európai Parlament, a Tanács és a Bizottság által elért megállapodás a társjogalkotók hivatalos jóváhagyására vár.
A tagállamoknak 18 hónapjuk lesz arra, hogy „az új rendelkezéseket a nemzeti jogrendbe átültessék, és további hat hónap áll rendelkezésükre az egész EU-ban való alkalmazás megkezdéséig” – olvasható a közleményben.
Just Food
Kapcsolódó cikkeink
A Tej Terméktanács már 20 éve edukálja a gyerekeket
A Tej Terméktanács több mint 20 éve végez országos szintű,…
Tovább olvasom >Tovább nő a vágómarha termelői ára
Az AKI vágási statisztikai adatai szerint 2024-ben a szarvasmarha vágása…
Tovább olvasom >Kiemelt figyelem a tejtermékek árain: Az árfigyelés és a piaci trendek hatásai
A Kormány gazdaságpolitikai intézkedései középpontjában az alapvető élelmiszerek, így a…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >Nagy Márton: A januári magasabb fogyasztói árszint átmeneti jelenség
Nagy Márton szerint elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, a kormány minden…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: január utolsó napjaiban már korrigáltak az árak
A KSH közlése szerint 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan…
Tovább olvasom >