Ugyanannyi tejért kevesebbet, csökkent a tejexport
Továbbra is cudar napok járnak a tejtermelőkre, ugyanis az Agrárgazdasági Kutató Intézet, egy a piaci folyamatokat tükröző jelentéséből kitetszik, hogy Magyarországon a nyerstej, kilónkénti országos termelői átlagára 65,98 forint volt 2016 júniusában. A zsírtartalom 0,07 százalékpontos, a fehérjetartalom 0,05 százalékpontos romlása és az alapár egy százalékos mérséklődése miatt a nyerstej átlagára három százalékkal volt alacsonyabb júniusban a májusinál. A nyerstej átlagára 6, 13 százalékkal volt alacsonyabb az előző év azonos hónapjához viszonyítva.
A felvásárolt nyerstej mennyisége megegyezett a 2015. júniusival, de idén májushoz képest 9 százalékkal mérséklődött. Magyarországon a nyerstej kiviteli ára a belpiaci árnál 4 százalékkal alacsonyabb (63,4 forint/kilogramm) volt 2016 júniusában. Az kedvező, hogy egy hónap alatt 13 százalékkal emelkedett, míg az előző év azonos hónapjától 11 százalékkal maradt el.
Az AKI PÁIR adatai szerint a nyerstej kiszállítása 21 százalékkal csökkent júniusban az előző év azonos hónapjához viszonyítva, ezen belül a termelők és a kereskedők 27 százalékkal, a feldolgozók 12 százalékkal exportáltak kevesebb nyerstejet. A termelők és a kereskedők nyerstej kivitele 34 százalékkal haladta meg a feldolgozókét a vizsgált hónapban. Az elemzés szerint a hazai előállítású 2,8 százalék zsírtartalmú dobozos friss tej feldolgozói értékesítési ára 5, a tejfölé 6, az adagolt vajé 8, a tehéntúróé 11, a trappista sajté 14 százalékkal csökkent 2016 júniusában az előző év azonos hónapjához képest. A KSH adatai szerint a 2,8 százalék zsírtartalmú friss tej fogyasztói ára 7 százalékkal, a trappista tömbsajté 12,5 százalékkal volt alacsonyabb ugyanebben az összehasonlításban. (munkatársunktól)
Kapcsolódó cikkeink
Veszteségbe fordult a friss tej értékesítése – rávilágított a GVH grafikonja
A magyar kiskereskedelem egy újabb, eddig kevésbé reflektorfényben lévő problémája…
Tovább olvasom >Lassulás és áremelkedés egyszerre – így alakul a tejpiac nyáron
A tejágazatban egyszerre van jelen a nemzetközi árnövekedés és a…
Tovább olvasom >Miért fogy el ilyen gyorsan a sajátmárkás tej? Az árrésstop ésszerűtlenségei a tejpiacon
Soha nem volt még ilyen bizonytalan a sajátmárkás tejtermékek helyzete…
Tovább olvasom >További cikkeink
Júliusban a GKI konjunktúra indexe enyhén csökkent
A GKI Gazdaságkutató Zrt. – az EU támogatásával végzett –…
Tovább olvasom >A mai nappal feléljük a Föld erőforrásait, és ebben már vaskosan benne van valami, amire nem is gondolunk
Július 24-én van idén a globális Ovreshoot Day, vagyis a…
Tovább olvasom >Megállíthatatlanul drágul a kenyér – és vele együtt minden a pékségből
A kenyér a magyar családok asztalának alapdarabja, mégis egyre kevesebben…
Tovább olvasom >