Ugrott a vanília ára
Rekord magasságba emelkedett a vanília ára, miután egy ciklon komoly károkat okozott a világ legnagyobb termelőjének számító Madagaszkáron – írja az investor.hu. A drágulás pedig a hétköznapi fogyasztókhoz is eljuthat.
Mindenkori csúcsra, kilogrammonként 600 dollárra emelkedett a vanília ára a kedvezőtlen madagaszkári időjárás miatt – idézi a Financial Times Craig Nielsent, a Nielsen Massey szakértőjét.
A fagylaltokhoz, csokoládékhoz és parfümökhöz is felhasznált nyersanyag – mellyel egyébként a tőzsdén nem kereskednek – már az elmúlt évben is komoly drágulást produkált, azt követően, hogy beindult a spekuláció a növekvő kereslettel kapcsolatban.
Egyre több fogyasztó igyekszik ugyanis elkerülni a mesterséges ízesítőket és összetevőket. Ezt támasztja alá, hogy a vanília a 2015-ös 100 dollárról az idei év elejére 450-500 dollárra drágult.
Kemény évek jönnek
Éppen ezért Nielsen szerint nehéz évek jöhetnek, mivel a készletek egyébként is kimerültek, a madagaszkári ciklon pedig csak tovább nehezíti a helyzetet. Mivel pedig a vanília esetében nagyjából három évre van szükség ahhoz, hogy a növény felhasználhatóvá váljon, így nem is várható korrekció a következő időszakban – tette hozzá a fűszerekkel és élelmiszer-összetevőkkel foglalkozó McCormick vezetője, Lawrence Kurzius.
Ebben a helyzetben jelentett igen súlyos csapást az Enawo ciklon Afrika keleti partjainál, amely a súlyos mezőgazdasági károk mellett 500 ezer embert kényszerített arra, hogy elhagyja az otthonát. A komolyan érintett Madagaszkár adja a globális vaníliatermelés 80-85 százalékát, melyet olyan gazdaságok egészítenek ki, mint Pápua Új-Guinea, Indonézia, Uganda és India.
Dráguló édességek?
Az Eurovanille, francia vanília-kereskedő vállalatnál úgy számolnak, hogy a szigetország az idei feldolgozás előtt a teljes zöld vaníliabab állományának 20 százalékát elveszítette. Ez azért igen kellemetlen, mert tavaly szárazság sújtotta Madagaszkárt, amely után a kereskedők úgy számoltak, hogy idén már talpra állhat a kitermelés.
Mindez pedig a hétköznapi fogyasztókra nézve is éreztetheti a hatását. Amellett ugyanis, hogy az olyan nagy édességgyártók, mint a Nestlé vagy a Hershey igyekeznek gyorsan új természetes vaníliaforrásokat találni, az áremelkedés ezen cégek termékeire is fölfelé ható árnyomást gyakorol. (investor.hu)
Kapcsolódó cikkeink
KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >Tojásválság küszöbén állunk?
Az amerikai és európai piacokon egyaránt áremelkedést tapasztalnak – a…
Tovább olvasom >Akár 40 foknál is melegebb jöhet idén nyáron: így védekezhetnek a gazdák a 2025-ös hőhullámok ellen
Magyarország idén nyáron ismét szélsőséges időjárás elé néz, 40 Celsius-fok…
Tovább olvasom >További cikkeink
Rekordszinten a vállalatvezetők elköteleződése a fenntarthatóság iránt
A K&H fenntarthatósági index legfrissebb adatai szerint a vállalatvezetők hozzáállása…
Tovább olvasom >Kismértékben emelkedett a FAO élelmiszerár-indexe júniusban a hús, tejtermékek és növényi olajok drágulása miatt
Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) pénteki jelentése szerint az élelmiszer-alapanyagok…
Tovább olvasom >Mitől tízszereződhet meg egy-egy bor ára?
Kevesebben vannak világszerte, mint ahány ember járt az űrben, számuk…
Tovább olvasom >